29.10.2021, 13:53 | czytano: 9684

Zmarł Józef Staszel

arch. Podhale24
NOWY TARG. Dziś zmarł Józef Staszel - regionalista, nauczyciel, założyciel zespołu "Mali Śwarni", były prezes Zarządu Głównego i Honorowy Członek Związku Podhalan, członek Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie, pszczelarz. Miał 88 lat. Pogrzeb odbędzie się w środę 3 listopada, w południe.
Pochodził z Maruszyny. Pracował m in. jako konstruktor w Wytwórni Części Zamiennych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Potem jako nauczyciel w Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu. Był przez kilka lat dyrektorem tej szkoły. Od 1973 r, zaczął pracę w Zespole Szkół Technicznych, z którą związany był do emerytury.
W latach 1998 - 2002 był radnym Powiatu Nowotarskiego. sporo publikował w periodykach regionalnych, uczestniczył z sukcesami w krajowych i międzynarodowych konkursach lutniczych.

Był organizatorem góralskiego powitania Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, a także "tischnerowskim mędrolem - Józkiem Staszlem z Marusyny czyli Anaksymenesem".

Wraz z żoną, śp. Marią pracowali jako instruktorzy zespołów regionalnych, jakie założyli przy Cechu Rzemiosł Różnych. W sumie założyli takich zespołów sześć (Śwarni, Mali Śwarni, Turlicki, Maniowianie, Watra i Zespół im. Stanisława Bafii w Bańskiej Niżnej). Ich inna inicjatywa to "Karnawał na śniegu, czyli Memoriał Władysława Sięki". Jak mówił: "Ważne jest, żeby od małego uczyć dzieci miłości do regionu. To w nich zostaje. Jeśli jako dziecko założy strój góralski, to potem jako dorosły nie będzie się czuł "przebrany".

W latach 1979 - 1984, był prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan. W 1990 r. przyznano mu Honorowe Członkostwo Związku Podhalan.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę im. Oskara Kolberga, Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, medal Polonia Minor, czy m. in. Medal Pamiątkowy Podhala.


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl