03.11.2021, 10:33 | czytano: 6762

"Strefa drenowania kieszeni nowotarżan"

LIST. Wczoraj poszerzona została Strefa Płatnego Parkowania w Nowym Targu. Nasz czytelnik w liście do redakcji przypomina, co w 2014 roku o powstaniu strefy myślał dzisiejszy burmistrz, a wówczas radny opozycji Grzegorz Watycha.
"Od 2 listopada praktycznie całe tzw. „Stare miasto” zostało objęte Strefa Płatnego Parkowania”. Inicjatorem takiego stanu rzeczy jest Burmistrz Grzegorz Watycha, który cały czas podkreśla, że ma to na celu uporządkowanie bałaganu komunikacyjnego w centrum. Zamiast komentarza warto przypomnieć fragmenty listu otwartego tego samego Grzegorza Watychy, który jako ówczesny radny i kandydat na burmistrza, w czerwcu 2014 r. pisał tak:
„Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z trwającym postępowaniem przetargowym na zorganizowanie, wdrożenie i administrowanie strefą płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Nowy Targ zwracam się do Pana z wnioskiem o unieważnienie w/w postępowania i podjęcie odpowiednich działań w celu definitywnego wycofania się z planów wprowadzenia powyższej strefy (…)

Dziś z całym przekonaniem stwierdzam, że uruchomienie Strefy Płatnego Parkowania, doprowadzi do sytuacji, w której mieszkańcy nie tylko Nowego Targu, ale i też okolicznych miejscowości zaprzestaną przyjeżdżać do sklepów i zakładów usługowych w centrum Nowego Targu. Już teraz supermarkety położone na obrzeżach miasta są mocno oblegane, a po wprowadzeniu strefy tym bardziej każdy kierowca będzie omijał centrum Nowego Targu, między innymi z powodu, że w tamtych lokalizacjach nie są pobierane opłaty za parkowanie. W konsekwencji doprowadzi to do bankructwa lokalnych przedsiębiorców i powiększy bezrobocie na terenie naszego miasta. Wprowadzenie w życie tej strefy, przy zapowiadanej budowie kolejnych centrów handlowych, pogłębi tylko proces degradacji miasta. Zaproponowany system opłat okazuje się bowiem w rzeczywistości swoistym „parapodatkiem” sięgającym bardzo głęboko do kieszeni mieszkańców (…)

W procesie wprowadzania SPP zapominano całkowicie o koszcie, jaki za to zapłacą mieszkańcy, przedsiębiorcy, a ostatecznie nasz samorząd, kiedy zniszczymy życie społeczne i gospodarcze w centrum miasta. Panie Burmistrzu, dobry gospodarz nie może do takiej sytuacji dopuścić! Nikt nam tego w przyszłości nie daruje.

Jestem pewien, że można wypracować rozwiązania, które rozwiążą problem parkowania w centrum Nowego Targu, a nie będą miały tak negatywnych skutków dla mieszkańców.

Mając na uwadze przedstawione powyżej zastrzeżenia i to, że zdecydowana większość mieszkańców i przedsiębiorców naszego miasta jest tak krytycznie nastawiona do organizacji strefy w tym kształcie, wnoszę o unieważnienie prowadzonego postępowania i podjęcie w trybie pilnym niezbędnych działań w celu wycofania się z wprowadzenia jej w naszym mieście.
Z poważaniem

Grzegorz Watycha”

Tak pisaliśmy o tym w 2014 roku: kliknij TUTAJ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Aksjar07.11.2021, 14:09
Popieram strefy płatnego parkowania! Nareszcie można zaparkować, załatwić sprawy i zakupy i zwolnić innym miejsce.
radykalny Benek04.11.2021, 13:19
Jedna z lepszych decyzji. Jak kogoś nie stać na parking, to niech zrezygnuje z dojazdów samochodem. A handel w rynku umiera z innych powodów, niż śmieszna stawka w strefie.
załamany03.11.2021, 17:04
@wojtek - otwórz sobie biznes, utrzymuj parking w czystości i pozostaw go do użytku wszystkim tylko nie swoim klientom. Coś nie bardzo pod deklem?
Z centrum03.11.2021, 16:42
@normal - tu nie chodzi o to że się nie chce wjechać do garażu. W moim przypadku problem jest w tym że się w razie potrzeby nie da z niego wyjechać, bo tak szczelnie wjazd jest obstawiony że nie ma szans na żaden manewr. A czasem i na wjeździe zaparkują 20 cm i uważają chyba że ja tylko połowa auta wyjeżdżam.
Do marudzących że drogo: to właśnie o was chodzi, zostawiacie dzień w dzień swoje auta na 8 lub więcej godzin. Żaden klient nie ma szans zaparkować, nie da się przyjąć dostawy, nie można nic przy domu zrobić. Bardzo dobrze że będzie strefa! Parkujcie na Berekach. Tam jest za darmo.
Joanna03.11.2021, 16:15
Mi właśnie teraz chce się jechać na zakupy do rynku bo jest szansa ze gdzieś zaparkuje a złotówka przy obecnej inflacji jest nic nie warta
x03.11.2021, 15:25
Oj Grzesiek, Grzesiek co się z Tobą stało?
Broda03.11.2021, 13:31
A w zimie płatna strefa zastawiona zaspami.
wojtek03.11.2021, 13:26
uwaga uwaga jeszcze wiekszą kpiną jest parking u pana Pana steskala za brak biletu 170 złotych poszukiwanie dodatkowych dochodów przez tego biedaka jest żenujące powinien wysiąśc z lexusa i posłuchać opini o jego ego ale moja noga już wiecej w jego sklepach nie zagości powinien zająść się jego sklepami sanepid około 10 % klientów miało maseczki
Bryjek03.11.2021, 13:16
Jako mieszkaniec ulicy Ogrodowej, chcę aby strefa płatnego parkowania została poszerzona o odcinek od K.Wielkiego po Orkana. Tu nie ma gdzie zaparkować w dzień. Okoliczni biznesmeni i przyjezdni zostawiają auta na cały dzień. Jeden właściciel kantoru z Rynku to z rana krąży i krąży żeby swój samochód moc zaparkować na bezpłatnym miejscu.
wera03.11.2021, 12:54
@Rufio 2zł/h to śmieszna kwota? To stawaj codziennie przez rok milionerze. 2 zł x 8h dziennie x 20 dni robocze w miesiącu x 12 miesięcy. Razem 3840 zł - to całkiem spora sumka. A jak Tobie taka kasa zwisa to chętnie podam Ci mój nr konta. Czekam na przelew:-)
Dutki03.11.2021, 12:16
Ci mieszkańcy co chcą strefy to zmotoryzowani? Chyba Miasto musiało zrobić ankietę wśród pieszych. Bo nie rozumiem jak mieszkańcy mieliby być zwolennikami płacenia za postój pod domem. Gdyby ktoś mnie pytał to jestem przeciwko. I łapki precz od ulicy Krasińskiego łakomczuszki z Urzędu Miasta.
Rufio03.11.2021, 12:08
Nie wiem jak głęboką kieszeń ma autor tego pisemka, skoro 2 zł ( a częściej nawet 1 zł)jest dla niego sięganiem głęboko do kieszeni. Dla normalnych ludzi to śmieszna kwota. Zaledwie 1/3 litra paliwa miałaby kogoś zrujnować ? więcej będzie kosztowała benzyna na dojazd do centrum miasta. Ale tutaj tak ludzie mają - nawet gdyby parking kosztował 50 groszy, to będą jeździć kilometrami byle znaleźć darmowy. Bankructwo przedsiębiorców przez to, że klientów nie stać na złotówkę ? to może lepiej odpuścić takich co im robi różnicę złotówka. Kto się obawia stracić złotówkę, to i tak nie wyda kilkudziesięciu zł w knajpce czy sklepie. Na nich i tak sie nie zarobi. Człowiek wyciąga jakieś śmieszne , oderwane od realiów argumenty. A problem jest - tyle, że z zupełnie innych powodów. I płątna strefa nie ma tu nic do rzeczy. Rozumiem , że w 2014 roku były zupełnie inne ceny, ale też nie było to rujnujące. Tyle że i wtedy i dzisiaj takie argumenty to czysty populizm i demagogia. W oczach tłumu szukającego wszędzie darmochy można urosnąć. I tylko to chodzi, a nie o sensowne działanie.
wojt03.11.2021, 12:04
Do - ali
Twój komentarz odzwierciedla w 80%- 90% procentach stanowisko mieszkańców centrum miasta,czekamy na wprowadzenie SPP w całym centrum miasta zwłaszcza na ul. Waksmundzkiej bo ta będzie jeszcze bardziej zastawiona samochodami gołodu*** których nie stać na parking
Gulasz Juliusz Zeżarł03.11.2021, 12:03
Anonim wygląda jak kolejny felieton Macieja Jachymiaka. Jednak to nie jego dzieło, ponieważ Jachymiak uczciwie podpisuje się pod tym, co napisze (a nawet chyba boi się,że ktoś mógłby nie wiedzieć, że on coś tam napisał).

Moim zdaniem, jeżeli coś związanego z parkowaniem samochodów zabija biznes w centrum (sądzę, ze ten biznes ginie, bo jest anachroniczny, a pozostałe kwestie są jedynie dodatkami przyspieszającymi ten zgon) , to właśnie brak strefy płatnego parkowania, ponieważ absolutnie wszystkie dostępne miejsca jest okupowane non stop od wczesnego rana do późnego popołudnia
kuba03.11.2021, 11:51
co do zmiany zdania (2014 - 2021)
wtedy też mi się podobała żona a......teraz nie.
normal03.11.2021, 11:31
Mam nadzieję że ci "mieszkańcy" tez będą płacić za parkowanie pojazdu przed domem w strefie.
Bo największym problemem jaki obserwuję jest to że nikomu nie chce się bramy otworzyć i wjechać na podwórko tylko trzymamy samochód na chodniku.
Jak będą płacić tak jak wszyscy za cała dobę parkowania to się im światopogląd zmieni.
com03.11.2021, 11:21
Wystarczy popatrzeć ile biznesów się już wyniosło z centrum miasta i ile lokali stoi na wynajem.

Ciekawe kto wynajmie lokal pod coś innego niż sklep/kawiarnię jeśli nie będzie miał możliwości zaparkowania samochodu vel dowiezienia towaru przez brak miejsca do zaparkowania (a są biznesy gdzie się z towarem przyjeżdża nawet parę razy dziennie i to nie rzadko z czymś ciężkim, więc nie będzie ktoś opłacał co chwilę kolejnej godziny) ze względu na strefę, a jako wynajmujący nie ma możliwości wykupienia abonamentu (abonament jedynie pod lodowiskiem.. już to widzę jak ktoś będzie tam ciągle odstawiał samochód). Dla większości przedsiębiorców łatwiej będzie się wynieść na obrzeża więc siłą rzeczy spadnie znów liczba osób odwiedzających "centrum" miasta i zostawiających przy okazji pieniądze także w innych lokalach.

Zatem życzę powodzenia tym wszystkim którzy się cieszą ze strefy, gdyż niedługo po większość rzeczy będziecie się musieli wybrać gdzieś dalej niż mieć wszystko na miejscu.. no chyba że dla kogoś jedynie świeża kawka i sklep jest szczytem marzeń :D
Rodo03.11.2021, 11:16
Czy autor listu umie czytać ze zrozumieniem ? Mieszkancy , przedsiębiorcy sami chcieli spp .
Mietek z bloku03.11.2021, 11:13
Obawiam się że jest dwóch Grzegorzów Watychów. O tym się dużo mówi na mieście a ten wspomnieniowy artykuł jest tylko tego potwierdzeniem.
Wojtek03.11.2021, 11:09
Autor tego anonimu udaje, że nie rozumie prostej rzeczy. GWatycha wciąż pozostaje przeciwnikiem stref, ale jego zadaniem jest wykonywanie woli mieszkańców. To sami zainteresowani zwrócili się o wyznaczenie strefy płatnego parkowania. Pisali petycje, interweniowali u radnych. Chcieli - to mają. Watycha zrobił co do niego należy i robienie mu z tego powodu afery tylko pokazuje jakimi nieładnymi metodami posługują się jego przeciwnicy.

Już to przerabialiśmy w poprzednich kadencjach. Widać szkołę poprzedniego burmistrza i ataki na innych kandydatów - o żonę, nazwisko itd. Co będzie teraz? Afera, że ma skarpetki niedobrane do krawata?
Kamila03.11.2021, 11:07
Strefa to jedno.ale czy koniecznie trzeba całą nową ulice wymalować na bialo? Czy w urzędach nie ma nikogo z jakimkolwiek poczuciem estetyki? Nie dalo się miejsc parkingowych oznaczyć inaczej????
Pyzdra03.11.2021, 11:04
Płacenie 2 zł nie zniszczy życia społecznego i gospodarczego (co by to byla za gospodarka, w której wysupłanie takich śmiesznych kwot z kieszeni przekracza możliwości obywateli). Skoro kogoś stać, żeby wydać 30, 40, 100 zl za kawę w kawiarni, obiad w restauracji czy jeansy w sklepie odzieżowym (bo po to się ludzie udają do centrum) to te kilka groszy za parking nie zrobi różnicy. Kto codziennie jeździ tam do pracy, zawsze może łaskawie "przesiąść się" na własne nogi poświęcić te 10 min na dotarcie (Nowy Targ to nie Nowy Jork, tutaj odległości są śmiesznie małe). O korzyściach z takiej zamiany nie będę się rozpisywał - każdy średnio rozgarmiety je dostrzeże. Co zatem daje nam ta SPP? Rzeczywiście, trochę się sprawa parkowania uporzadkuje. Skończy się nadużywanie miejsc parkingowych.

Lament bierze się z tego, że oto nagle za coś, co było darmowe, trzeba będzie płacić, nawet, jeśli to groszowe sprawy. Polska mentalnosc jeszcze nie jest w stanie tego przełknąć.
ali03.11.2021, 10:48
Mieszkańcy , mieszkajacy w centrum mają już dość zostawiania im samochodow przed domami na cały dzień i blokowanie miejsc dla prowadzących działalność. Jak nie stać Cię na 1 zl za parking to sprzedaj samochód lub zostaw go na bezpłatnym parkingu na os. Bereki na byłej targowicy a nie lamentuj .Wiekszość supermarketów ma już parkometry bo coraz wiecej cwaniaków zostawiało samochody przed sklepami i blokowało parkingi na cały dzień . Oby w całym mieści wprowadzono spp.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl