04.11.2021, 15:17 | czytano: 3864

Nie milknie sprawa odwołania przewodniczącego rady w Czorsztynie

Radni sołeccy ze Sromowiec Niżnych pytają, jaki jest konkretny powód odwołania przewodniczącego Rady Gminy Czorsztyn Stanisława Chmiela.
Nie milknie sprawa odwołania przewodniczącego rady gminy Czorsztyn ze swojej dotychczasowej funkcji. Głównym i oficjalnym powodem była utrata zaufania do Stanisława Chmiela. Za odwołaniem zagłosowało 10 radnych.
Rada sołecka ze Sromowiec Niżnych przesłała do biura rady gminy pismo, w którym prosi o podanie konkretnego powodu, dla którego została podjęta decyzja o odwołaniu. Ich zdaniem utrata zaufania nie jest wystarczającym argumentem.

„Naszym zdaniem zwalnia się ze stanowiska za podejrzenia o przekręt lub przestępstwo. W tym uzasadnieniu nie wskazano takiego lub innego znaczącego powodu. Zwracamy się do biura rady o konkretny powód” - apelują radni w piśmie. „Uważamy, że takie działanie szkodzi wizerunkowi naszej gminy. Aby uniknąć spekulacji i domniemań, prosimy o szersze uzasadnienie. Jest to pierwszy przypadek i to chyba tylko w naszej gminie, kiedy przed upływem kadencji odwołuje się przewodniczącego rady” - twierdzą. Pod pismem podpisało się sześciu przedstawicieli rady sołeckiej.

Na ostatniej sesji nowy przewodniczący Rady Gminy Czorsztyn Andrzej Sproch, mówił, że w innych gminach również doszło do odwołania przewodniczących przed końcem kadencji. Jako przykład podał Ochotnicę Dolną, Łapsze Niżne albo Myślenice. Przekonywał, że rada ma do tego prawo.

„Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego następuje na wniosek co najmniej jednej czwartej ustawowego składu rady gminy. Sformułowanie przedstawione przez radnych sołeckich (…) wydaje się być nie na miejscu. Zarzut, że jest to pierwsze i tylko w naszej gminie odwołanie przewodniczącego uważamy za nieuzasadniony. Rada gminy jest organem demokratycznym, więc spekulacje i domniemywania, na czym komu zależało, są naszym zdaniem nieuprawnione” - odczytał w odpowiedzi pismo nowo wybrany przewodniczący.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
zniecierpliwiony05.11.2021, 20:51
Do Mieszkaniec
"Król jest nagi" i to od dawna, ale jakoś mało kogo to obchodzi. Kto może to się odmeldowuje z urzędu, a urząd coraz bardziej jakby nie nasz, nie dla nas...
Do*** Szkoda, bo powinniśmy się interesować tym, co się dzieje w naszej gminie. To w końcu nasze miejsce na Ziemi i powinno być dobrze zarządzane. I nie chodzi o politykę tylko o przyzwoitość
xyz05.11.2021, 16:37
Bardzo dobrze, że radni odwołali poprzedniego przewodniczącego. Słabo prowadził sesje. Taka marionetka w rękach władzy.
...05.11.2021, 11:13
dejcie spokoj i tak nikogo to nie obchodzi ... polityki
Mieszkaniec05.11.2021, 10:23
Jeden pionek zbity, czas na kolejne a na końcu na króla
omego05.11.2021, 08:12
Był złożony wniosek, większość Radnych poparła więc Przewodniczącego odwołano.
Wiem że w Sromowcach szczególności na Spływie liczą się tylko układy i znajomości. Ale już w Gminie liczą się fakty. Było głosowanie ktoś wygrał ktoś przegrał życie płynie dalej.
bleble05.11.2021, 08:03
Bo był pionkiem w rękach wójta któremu bardziej zależy na własnym wizerunku niż na wizerunku całej gminy. Co wójt powiedział był święte i musiało być akceptowane i wykonywane przez Pana Ch. A Rada Gminy powinna być niezależna od władzy gminy!
Tyle w temacie.
konkret05.11.2021, 07:43
Pasowałoby się dowiedzieć jak były Przewodniczący się nazywa...nie Chmielak, tylko Chmiel. Nie ma za co:)
ff04.11.2021, 18:45
Nowy przewodniczący powiedział, ale nie odpowiedział na zadane pytanie.
Jasiek04.11.2021, 15:34
Odpowiedź enigmatyczna. Radnym ze Sromowiec należy podać konkretne przyczyny.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl