CZARNY DUNAJEC. - Pragniemy każdego Polaka walczącego o niepodległość zawołać dziś po imieniu, tak jak czynimy to wobec legionisty Jana Jachymiaka - mówił podczas osłonięcia Grobu Weterana - Jarosław Szarek, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Nie obyło się bez nawiązań do sytuacji na wschodniej granicy. W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Grobu Weterana, legionisty, Kawalera Krzyża Niepodległości Jana Jachymiaka na cmentarzu w Czarnym Dunajcu wzięli udział członkowie rodziny poległego bohatera - m. in jego wnuk oraz władze samorządowe. Asystę wojskową zapewnili żołnierze z Garnizonu Kraków-Balice Odczytano też list do uczestników uroczystości napisany przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.Budowę nagrobka sfinansowano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. Poświęcenia dokonał ks. Krzysztof Kocot.
Jak czytamy w biogramie opracowanym przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu: "Jan Jachymiak, syn Karola i Marianny z Paleniców, przydomek – Zmarzlok, ur. 18 grudnia 1893 roku w Czarnym Dunajcu nr 476, pow. Nowy Targ. Zmarł 1 listopada 1970 roku w Czarnym Dunajcu, spoczywa tamże na starym cmentarzu.
25 sierpnia 1914 roku wstąpił do Legionów, służył jako szeregowy w 5 kompanii, 3 pułku piechoty Legionów Polskich. Wg nomenklatury austriackiej był infanterist’em (szeregowcem) w 3 Regimencie piechoty. Przeszedł kampanię karpacką, besarabską, bukowińską i wołyńską. Brał udział w największej Bitwie Legionistów tj. pod Kostiuchnówką (4-6 lipca 1916). 5 lipca 1916 roku pod Wołczeckiem został ciężko ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Przewieziony do obozu jenieckiego w Kałudze (ok. 170 km od Moskwy) gdzie był operowany. Odprawą Komendy Legionów z dnia 30 września 1916 roku został odznaczony Brązowym Medalem Waleczności. Z niewoli, jako jeniec wojenny wraca w sierpniu 1918 roku i pozostaje w domu ze względu na odniesione ranny.
s/ zdj. Jakub Wojtyczek