24.11.2021, 14:00 | czytano: 6872

Mało rezerwacji i widmo lockdownu. Covid-19 ponownie uderza w turystykę na Podhalu

Krupówki zimą. Arch. Podhale24.pl
Tak źle z rezerwacjami świąteczno-noworocznymi jeszcze nie było. Pojawiają się też próby odwoływania rezerwacji w obawie przed lockdownem. - W normalnym 2019 roku, o tej porze większość obiektów była wypełniona w około 90 proc. Nie było mowy o odwołaniu. Było to incydentalne w przypadku wypadków losowych - zaznacza Karol Wagner, członek Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Okres świąteczno-noworoczny, to okres cieszący się największym zainteresowaniem turystów na usługi hotelarskie. Do czasu sprzed pandemii sylwester i święta były niemal całkowicie wyprzedane już końcem października i początkiem listopada. Obecnie dostępnych jest jeszcze wiele miejsc.
- Rezerwacji jest mniej niż w latach poprzednich. Są rezerwacje wstępne, ale dajemy czas naszym klientom do początku grudnia. W poprzednich latach te rezerwacje były już dużo wcześniej zadatkowane. Teraz od stałych klientów tych zadatków nawet nie wymagamy - mówi Łukasz Filipowicz z Ośrodka FIAN w Zakopanem.

Pojawiają się także próby odwoływania rezerwacji. Jako powód turyści podają chorobę, kwarantannę, obawy przed lockdownem lub - o czym nie mówią - znalezienie innej bardziej promocyjnej oferty. Rezygnacji z zarezerwowanego terminu nie jest tak wiele, jednak przy niewielkiej liczbie rezerwacji zjawisko to jest bardziej zauważalne niż w poprzednich latach.

- Zauważamy wyjątkową ostrożność w dokonywaniu rezerwacji przez klientów. Jeżeli rezerwacje są, to są wstępne. Każdy boi się wpłacić ten zadatek. Nie dziwię się turystom, że zachowują ostrożność przy wpłatach zadatków. Rynek zmienił się na tyle, że teraz rezerwacja odbywa się na ostatnią chwilę. Pewnie te rezerwacje świąteczne też będą dokonywane na ostatnią chwilę, czyli początkiem grudnia. Zobaczą jaka jest sytuacja, czy jest ten lockdown, czy go nie ma oraz czy szykuje się na jakiś lockdown. Wtedy zapewne będzie podejmowana ta ostateczna decyzja - przewiduje Łukasz Filipowicz.

Hotelarze, którzy do niedawna byli zapewniani, że lockdownu gospodarki nie będzie, nie do końca wierzyli w zapewnienia rządu. - Od strony rządowej otrzymywaliśmy wyraźny sygnał, że nie są planowane żadne lockdowny, który napawa hotelarzy spokojem. Z drugiej strony obserwując co się dzieje u naszych najbliższych sąsiadów w Austrii, a także o czym mówi się w Europie nie napawa nas to optymizmem, żeby zaufać rządowi polskiemu, że przyrzeczenie będzie dotrzymane - zaznacza Karol Wagner. Właśnie dlatego część obiektów zaczęła przyjmować rezerwacje wstępne bez zadatków, aby później oszczędzić sobie kłopotów. - Jest dużo papierologii, żeby te zadatki zwracać. Klient się denerwuje, bo czeka na pieniądze. My mamy dużo więcej pracy. Jest to niepotrzebne - mówi o zwrotach zadatków Filipowicz.
Rząd, który do tej pory twardo stał przy zdaniu, że lockdownu podobnego do zeszłego roku nie będzie, zaczyna przewidywać inny scenariusz. Powodem jest coraz większa ilość zakażeń oraz zgonów na Covid-19. - Jeśli do połowy grudnia nie zaobserwujemy wyraźnego spadku zakażeń, to będziemy musieli wprowadzić bardziej dolegliwe restrykcje, które obejmą święta. Jednak to mało prawdopodobny scenariusz - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Góral z Pienin25.11.2021, 12:51
Gorale to i sa biedne . . . . Najwiekszy lament robią Ci co zainwestowali w Zakopanem miliony - te kradzione oczywiście .
Warszafka i Krakusy przescigają sie w praniu brudnej kasy na Podhalu.
Fury ,że takich na Florydzie nie uświadczysz , deweloperskie szklane domy i lament nieustanny w mediach.
Oczywiście wydębili na maxa kase covidowa od Panstwa Polskiego , bo maja i prawnikow i księgowych najlepszych. Czy Gorala na to stać?!?!?!
Tester24.11.2021, 22:10
Jak się będziecie testować to na 100% nas zamkną. Fałszywe testy nabijają pandemie. Nie godzić się na testy bo byle katar to covid.
Beti24.11.2021, 21:50
Dziwne jak zwykle straszą ludzie wręcz nie mogą znaleźć noclegu ,tak turyści się boją ,,,,
miescon24.11.2021, 21:26
wszystko super...tylko nie rozumiem jednej rzeczy ..przebąkują ze dadzą po 600zeta za zaszczepienie /jednorazowo / a my p
możemy płacic po 500 pare razy na dzień za brak maseczki..chory kraj..
gorol24.11.2021, 20:01
dobrze bardzo dobrze zakopianka i miejscowi sobie odpoczna od korkow
majonez24.11.2021, 19:53
Nie chcą się szczepić, negują konieczność noszenia maseczek i śmieją się że Covid-19 to "grypka" a teraz mają czelność płakać, że turyści sie boją tutaj przyjechać.. No niesłychane
CASTET24.11.2021, 19:23
Biedne placzki....jak gornicy tylko plakac i zebrac.
ciekawy24.11.2021, 19:23
Już widzę, to poparcie PiS-u w następnych wyborach do sejmu na Podhalu. Po decyzjach pisowskiego rządu słupki poparcia lecą w dół i żadne plusy tego nie zmienią.
Bateria24.11.2021, 19:19
Nareszcie, optymalnie jak odwoła 100% :)
panika24.11.2021, 18:54
Zaszprycowani mózgojadów dawno się pozbyli.Zdechły z głodu.
Osiol24.11.2021, 18:50
Dajcie żyć tym co szprycy nie chcą na Podhalu jest ich 70proc a czy mają rację pokaże czas czynnikami które ich zniechęcają jest cenzura brak odpowiedzi np stowarzyszeniu lekarzy, brak badań krajowych szprycy(zanieczyszczenia) obiecywali ze tylko dwie dawki, zaszprycowani chorują więcej od nieszszprycowanych,.,powiklan to już trudno wymienić, bogaci uciekają od szprycy, politycy biskupi też, kraje które stosują tabletki np Portugalia, Japonia Brazylia super wyniki i nikt ich nie komentuje dlaczego Europa USA i UK Izrael toną w ilości chorych coś tu nie gra coś nie gra a wy ich chcecie wepchnąć siłą w szpryce

Te nagłe smierci są na porządku dziennym a pisze się tylko o dziennikarzach i sportowcach a malutcy.....

Wami zaszprycowami nikt się już nie interesuje jesteście obojętni systemowi system interesuje tylko,,, czysta krew''' i jak się do niej dobrać a to 600zl ta propozycja to przekupywanie naiwnego jego własnymi podatkami was loterią bajerowali.......

Dajcie spokój myślącym ludziom mają wolność daną od stwórcy i jej nie sprzedają
Wyrocznia24.11.2021, 17:54
Logika covidian - zaszczepiłem się, więc nie zachoruję, ale do Zakopanego nie jadę, bo mnie niezaszczepieni zarażą.
Jozek24.11.2021, 17:29
Ludzie żyją z turystyki a nie szczepią się - no to mają. Zamkną nas po raz kolejny za chwilę. Ale nie oni wiedzą lepiej. No to będziemy wszyscy bidować. ehhh
Rufio24.11.2021, 17:19
No i co się dziwić że odwołują rezerwacje. Dużo ludzi boi się zarażenia. a Podhale zasłynęło z tego, że tu ludzie się nie szczepią i nie przestrzegają żadnych zasad (ani prawo, ani rozum tu się nie przyjęły) - więc szansa na złapanie zakażenia jest duża. Po co tu nocować, skoro można dojechać i wyjść w góry nie ryzykując. Tak jak teraz robią - pełno ludzi dojeżdża bez nocowania. Na drogach korki, a pokoje puste stoją. Niech robią lockdown dla zaszczepionych + prawo pracodawcy do odstawienia na bok niezaszczepionego pracownika, to jeden problem się rozwiąże.
A drugi - to inflacja. Coraz więcej ludzi się zastanawia z czego będą żyć jak po nowym roku rzad uszczęśliwi nas swoim nowym ładem. Wszystko drożeje, ma jeszcze bardzie podrożeć, a rząd chce znowu nas ograbić manipulując podatkami. Nawet jak ktoś się zastanawia co będzie dalej, to jedynie może sobie powiedzieć, że nie wiadomo. Z taką władzą która boi sie podjąć jakąkolwiek decyzję i zwleka, a potem szybko zmienia zdanie i miota się od jednej skrajności do drugiej, trudno o jakąkolwiek przewidywalność. No to trudno w takiej sytuacji wydać pieniądze na wyjazd, gdy za chwilę może ich braknąć na chleb.
Opop24.11.2021, 17:15
Obserwuje od pewnego czasu tego Pana z TIG. Zastanawiam się czy jest jakimś sabotażystą i celowo komunikuje żeby ludzie nie przyjeżdżali. Po to chyba jest ten twór powołany- izba gospodarcza którą on reprezentuje i jednocześnie dyskredytuje. Przez cały czas covidu mam wrażenie ze za wszelka cenę chce zaistnieć w jakikolwiek sposób. Jego wypowiedzi są pozbawione sensu i wyraża się jedynie żeby coś powiedzieć w jakimkolwiek medium. Przerost formy nad treścią. Poza tym nie wiem w jakiej branży zawodowo się realizuje ale chyba nic związanego z turystyka bo ma mgliste pojęcie w tym zakresie.
Wow24.11.2021, 16:42
@Partyzant
Te szczepionki to już Ci mózg zlasowały.
Weź ty moje trzy i od..... l się od ludzi co nie robią za szczury laboratoryjne. A cieszyć też nie ma z czego nie długo i pieniędzy braknie nie tylko na 500plus.
Ciotka24.11.2021, 16:04
Mogli się szczepić i nie dawać cen z kosmosu
karaluch24.11.2021, 15:56
Kiedy w końcu przestaną narzekać? Przecież wakacje były dla was z zyskiem dziesięciokrotnym. Już dajcie spokój z tym skuczeniem
Osiol24.11.2021, 15:39
Nikt nie wspomina o biedzie idącej jeśli inflacja jest 9proc . To grudzień pracujesz za darmo bo siła nabywcza pieniądza spadła a jak naprawdę jest pow 30 - 40 proc to od września robisz za darmo

Za rok budowlanka zwolni i krach no chyba ze wszystko stanieje o to co się podniosło he he he lacznie z kursem USD prądem gazem ile to już razy w historii ceny spadały przypomni ktoś......

C-19 przy smiertelnosci 2os na 1000 to przy tym zaden problem problem to z czego spłacić kredyty........
Partyzant24.11.2021, 15:23
Niestety, ale konsekwencje buntu społecznego i brak l solidarności niesie ze sobą takie skutki. Osobiście ja jak i wielu moich zaszczepionych znajomych twierdzimy, że najlepszym rozwiązaniem jest locdownow dla niezaszczepionych. Reszta powinna być gratyfikowana, że odważyła się wziąć udział w " eksperymencie medycznym". Albo wóz albo przewóz nie da się lekućko całe życie.
cichy24.11.2021, 14:54
moment , troche sie już pogubiłem hmm, u konkurencji pierwszy artykuł na temat odwołań rezerwacji , na drugi dzien dementowanie i stwierdzenie że nie można znaleźć wolnych miejsc, teraz znów czytam że ludzie odwołują rezerwacje ??? to jak jest w końcu?
asdfrewq24.11.2021, 14:49
Tak źle jeszcze nie było. Czyżby? Coś mi się przypomina, że ub. roku był twardy lockdown, a teraz już wiadomo, że mimo lockdown-u poprzedni rok był lepszy.
ens24.11.2021, 14:46
No i bomba. Mniej turystów, mniejszy ruch na drogach, tańsze paliwo, mniej wypadków. Nic tylko się cieszyć. Jeszcze z tydzień, zachorowań będzie 40 tysi i zamkną na bank.
góral24.11.2021, 14:38
oj jakie biedne te górale. Ciągle mało ludzi im przyjeżdża. Widać to po zakopiance ( nawet w listopadzie) jak mało ludzi jedzie na Podhale.
al24.11.2021, 14:12
cena czyni cuda , jak bedzie taniej to bedą goście.
ppnt24.11.2021, 14:12
kilka dni temu był artykuł że tak dawno dużo turystów nie było a teraz już dramat . Taka bida że nowe pensjonaty powstają a auta coraz lepsze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl