26.11.2021, 12:33 | czytano: 3148

Wójt Jabłonki zapowiada kontrole palenisk

Urząd Gminy w Jabłonce/ zdj. Podhale24
JABŁONKA. "Tegoroczny sezon grzewczy jest w pełni. Niestety nadal zdarzają się osoby, które spalają odpady w domowych piecach" - zauważa Antoni Karlak. wójt przypomina, że "każdy właściciel budynku jest zobowiązany wpuścić pracowników Urzędu Gminy na teren swojej posesji oraz udostępnić miejsce w którym znajduje się urządzenie grzewcze".
W opublikowanym na stronie UG komunikacie wójt przypomina, że pracownicy Urzędu - legitymując się stosownym upoważnieniem - realizują obowiązki wskazane w Programie Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego i tzw. uchwały antysmogowej i prowadzą na terenie gminy kontrole palenisk domowych oraz jakości paliwa służącego do ogrzania domu.
"Kontrole wykonywane są w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. W ramach kontroli sprawdzeniu podlegają: rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego, materiały przygotowane do spalenia, w przypadku podejrzenia spalania odpadów możliwe jest pobranie próbki popiołu" - czytamy w obwieszczeniu.

Kontrolujący mogą robić zdjęcia i poprosić o dokumenty dotyczące kotła oraz zakupionego opału, sporządzony zostaje protokół, którego kopia zostaje przekazana kontrolowanemu - bezpośrednio podczas kontroli lub po jej zakończeniu.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
fred28.11.2021, 17:11
No tak samo gmina Lipnica też wójta interesuje czym mieszkańcy palą,bo zakładają gaz ale kogo na niego bedzie stać. bo jak niewolnicy z Wiednia zjadą to nikogo nie stać na gaz.W Jabłonce tez zakładają ale ile ludzi sie juz wycofało z tego.
edward28.11.2021, 09:18
Wojt to niechse /.../
Eko27.11.2021, 23:44
Na tym przykładzie widać jak funkcjonuje gmina w Jabłone: po prostu jaja i z każdej strony w udawanie a kopci gmina nie tylko ekologicznie
kasieńka27.11.2021, 18:12
Do luzik naród ciemny ,patologia ,brak edukacji -tymczasem to edukacja daje wspaniały przykład spalając w rogach ogrodów co popadnie Nie można spalić w piecu, bo ekologiczny to palą pokątnie .W Jabłonce tzw.belfrówka i pilchówka pod koniec pażdziernika otaczają się kłębami dymu . Patologia drogi PANIE NIE MA ZTYM NIC WSPOLNEGO
****27.11.2021, 09:39
Do luzik
Masz rację w 100procentach , oczywiście że musimy dbać o to czym oddychamy. Ale jest niedopuszczalne że gminne budynki kopcą ba całego , tam to dopiero są przestarzałe kopciuchy. I to w całej Gminie jest sytuacja że z tych kominów gminnych się kopci najbardziej. Mam na mysli dom Nauczyciela w Lipnicy Małej i Ośrodek Zdrowia. Może warto zacząć zmiany od rządzących a nie na odwrót. Niech Pan Wójt nsjpierw wymieni kopciuchy u siebie i pokaże przykład. Bo w tym momencie to jest śmieszne
luzik26.11.2021, 21:07
Popieram w 100%. Skoro naród ciemny, edukacja nic nie daje, a asa bierze każdą ilość śmieci to tylko kara zostaje. Przecież wszyscy tym oddychamy nie kumacie tego? Tylko wójt musi być konsekwentny i nie odpuszczać, żeby wytępić tą patologię. Widocznie nie ma innego wyjścia. Przecież w niektóre dni nie ma czym oddychać. Nie można na spacer wyjść. A ci co najbardziej czekają pewnie mają coś na sumieniu skoro się boją....
mieszkaniec Jabłonki26.11.2021, 20:27
Proponuje Wójtowi zacząć od budynków gminnych!!! Urząd gminy w Jabłonce i dom nauczyciela w Jabłonce co rano robią zasłonę z gęstego dymu. Panie Wójcie widzi Pan wszystko poza tym za co Pan jest odpowiedzialny.
kasieńka26.11.2021, 17:14
Dbajmy o jakość powietrza cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym .proponuję Panie Wójcie o sprzątanie własnego podwórka .
kasieńka26.11.2021, 16:54
gdzie Pan Wójt był do tej pory całą jesień smród i dym od wypalanych gałęzi i liści a nawet siana u sąsiada ,że z daleka widać nikt nie reaguje szczypie w gardle piecze Okna trzeba zamykać nie mówiąc o wyjściu na dwór. Rano to najwięcej dymu widać z w kopcących się kominów Urzędu Gminy i Domu Nauczyciela
mieszkaniec gminy26.11.2021, 16:12
Wójtowi Gminy Jabłonka pomyliły się chyba jego uprawnienia. Moim skromnym zdaniem, nie ma takiej legitymacji, do prowadzenia takich kontroli. Mogę wpuścić na teren mojej posesji tylko i wyłącznie funkcjonariusza publicznego z nakazem prokuratorskim!!! Wójt - jako człowiek wybrany przez społeczeństwo - mieszkańców wsi, należących do gminy, NIE MA TAKIEGO UPOWAŻNIENIA!!! Tak na marginesie: mamy czwartą falę pandemii COVID-19, teraz takie kontrole to chyba strzał w 10-tke!!! Chyba najlepsza pora Panie Wójcie zastanowić się nad swoimi decyzjami...
Do motorniczy26.11.2021, 15:46
Motorniczy masz zupełną rację, urzędnicy niech najpierw skontrolują gminne obiekty i piece.
Motorniczy26.11.2021, 14:49
A czy Urząd Gminy też ktoś skontroluje, bo kopci się jak że starej lokomotywy. Ciekawe czym palą i z jakiego źródła mają opał.
mieszkaniec26.11.2021, 14:30
Proponuje zacząć kontrole od urzędu gminy i domu nauczyciela w Jabłonce
trzeźwo myślący26.11.2021, 13:47
A czy Wójt uruchomi specjalne dodatki do opału? Wszystkie nośniki energii poszły w górę. Czy ludzie mają wybierać: czy umrę z wyziębienia czy zapalę w kopciuchu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl