05.12.2021, 14:07 | czytano: 9774

Maciej Jachymiak: "Cornodunajcany"

arch. Autora
FELIETON. "Idee antyszczepionkowe w Dunajcu to rzecz nienowa. Kilka lat temu, zanim kto jeszcze słyszał o covidzie, pisowski radny z tejże Gminy stanął na czele krucjaty antyszczepionowej. Usiłował zmusić Radę Powiatu do przystąpienia. Nie dali się. Zaprzańcy. Ale uważam, że tak jak jest, jest dobrze" - komentuje Maciej Jachymiak - lekarz, były samorządowiec i polityk.
Jak zapewne Drodzy Państwo zauważyli dużo podróżuję. I dlatego często słucham radia. Jak mam kiepski humor puszczam Radio Maryja. Od razu mi się poprawia. Nie lubię takich prostych kabaretowych chwytów. Lubię humor absurdalny sprzedawany na poważnie. Polecam RM. Są też inne stacje. Tam się dowiedziałem, że na pierwszym miejscu w Polsce, jak chodzi o niezaszczepialność, jest gmina Czarny Dunajec.
No to sukces. Tak się przebić do mediów! Nic nie mówili np. o otwarciu przybytku kultury w mieście, a o Dunajcu trąbili przez kilka dni.

Straszne te Cornodunajcany. Nie po raz pierwszy trzeba się za nich wstydzić. Że przypomnę choćby Powstanie Chochołowskie. A niedawno byłem w Chyżnem i chciałem wrócić off roadem przez bory. Nie da się wjechać, takie dziury. Pytam ludzi dlaczego tej drogi nie naprawią. A oni: „Bo przyjadą Cornodunajcany i będą nam kraść drzewo”.

Idee antyszczepionkowe w Dunajcu to rzecz nienowa. Kilka lat temu, zanim kto jeszcze słyszał o covidzie, pisowski radny z tejże Gminy stanął na czele krucjaty antyszczepionowej. Usiłował zmusić Radę Powiatu do przystąpienia. Nie dali się. Zaprzańcy. Ale uważam, że tak jak jest, jest dobrze.

Żeby stwierdzić czy szczepionki (oraz wszystko inne) naprawdę działają, potrzebna jest tzw. ślepa próba. Inna nazwa: ciemna próba. To jest grupa, która ich nie przyjmuje. I wtedy można porównać jaka będzie zachorowalność tu i tu. Proste.

Wiem, bo uczestniczyłem w badaniach lekowych nad uzależnieniem od alkoholu. Marzenie ludzkości. Jak ktoś to wymyśli, z ręki zostanie miliarderem. Ja na tym marzeniu zarobiłem trochę. Ale jak w połowie badania odkodowano wyniki, to się okazało, że są takie same w ciemnej grupie co w lekowej. Badania przerwano. Dalszy zarobek szlag trafił…

Pandemie, czy zarazy, przychodzą czasem na ludzkość. Ostatnia taka wielka była hiszpanka. Mamy niefart, że trafiliśmy na następną. Dzielnie wszyscy walczą, choć oczywiście trochę na oślep. Tak zawsze było. Od XVII wieku w Europie był zwyczaj budowania po zarazie tzw. słupów morowych. Najpiękniejszy na świecie stoi na górnym rynku w Ołomuńcu. Były podziękowaniem za to, że zaraza odeszła. Tak jak i przyszła, nikt nie wiedział dlaczego. Niemniej, grzeczność nakazywała podziękować.
Tak też i stanie się w Czarnym Dunajcu. Na pięknym rynku, fundacją obywateli pierwszej kategorii ww. Gminy, stanie słup morowy. Skąd wiem? Niedawno, ok. roku 1960. zjechała do Dunajca francuska ekipa filmowa. Kręcili sceny do filmu płaszcza i szpady o francuskim Janosiku co nosił imię Mandrin (czytaj: mandrę). W sieci jest za darmo, nawet z polskimi napisami. Trzeba wklikać Mandrin 1962, bo tych Mandrinów powstało więcej.

Rynek Dunajca prostymi metodami został zrobiony na osiemnastowieczny. Mieszkańcy wsi grali statystów. Pasowali idealnie. Moja mama jak to ogląda to piszczy i krzyczy – „Wiśka… no, nie! Ludwina…”.

Główny bohater jest tak piękny jak Mateusz Morawiecki, tylko nos ma krótszy. Czarny charakter gra wybitny polski aktor – Leon Niemczyk. Już wtedy Unia nas źle traktowała, ale byliśmy bezpieczni za żelazną kurtyną… Nie to co teraz, że nam sprzedali zarazę i jeszcze chcą zaczipować szczepionkami… Ostatnia scena rozgrywa się przed domem mojej babci. Podobno babcia poszła do pracy, a te skurczybyki rozebrali jej płot, bo tak im pasowało. Taka to kultura w ty Europie…

Spotykamy się na poświęceniu słupa morowego. Tuszę, że nie potrwa to już długo…
Na koniec tradycyjny wierszyk:
*
W Dunajcu Cornym
Lud honorny
Nie do se zrobić szczepienio
Ani w rzyć
Ani do ramienio
*
p.s.
Informuję, że korzenie mojej rodziny częściowo sięgają gminy Czarny Dunajec. Ale to zapewne da się poznać po felietonach. Informuję też, że odróżnieniu od mojej macierzy zaszczepiłem się już trzecią dawką. Niemniej uważam, że to słaby wynik. Jak jechałem niedawno do Namibii wziąłem 6 szczepień obowiązkowych i jedno dobrowolne.

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Patricia28.08.2023, 22:21
Kiedy przedsiębiorca może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Thanks , I have recently been looking for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered
till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure about the
source? Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
maseczka11.12.2021, 11:45
@nokiaLG

Dziękuję za wartościowy wpis!
Niestety w większości Twe słowa odbiły się od czytających jak groch od ściany i nie wzbudziły ani jednej synapsy. Śmiem wręcz twierdzić że na 100, którzy zadali sobie trud przeczytania komentarzy, 80 pominęło twój komentarz, jako zbyt długi, odwołujący się do nieznanych pojęć i zagadnień.

Osobiście jestem wdzięczny za przywrócenie szczątkowej wiary w możliwości ludzkiego intelektu. Przychylam się tezy że większość ludzi to intelektualne lenie i obiboki. Dlatego koncerny wydają tyle kasy na marketing a ciemny lud to wszystko kupuje.

Pozdrawiam i zdrowia życzę.
Cov406.12.2021, 16:59
Ciekawe czy ktoś prowadzi statystykę ile jest zachorowań w Czarnym Dunajcu i zgonów młodych osób zaszczepionych. Może Dunajcany mają rację?
Jacek06.12.2021, 16:20
Że niby Alfred Hitchcock? Robił jakieś filmiki ale cieniutkie jak te felietony. D
Don Pedro06.12.2021, 15:12
Zamiast pisać bzdury, autor "felietonu" powinien najpierw ustalić, jaki procent mieszkańców Gminy Czarny Dunajec mieszka w USA. Dopiero później odnieść ilość zaszczepionych do ilości mieszkańców, którzy fizycznie pozostali w Polsce. PS Już ni długo wybory, to trzeba zaistnieć...
_O_06.12.2021, 08:04
Macius poległeś , rozjechały Ci się nogi , szpagat i po ptokach
Pedro06.12.2021, 05:15
Gulasz
Na zdjęciu doktorek ewidentnie jest w portkach Diego a nie Cze. Godom Ci niezły Meksyk bedzie niech sie Wataha rychtuje. A jesce inni po te 20 tysioncków pódom
Gulasz Juliusz Zeżarł05.12.2021, 23:05
@Pedro
Raczej Ernesto Guevara, zwany Che. Lekarz, pisarz, rewolucjonista:)
To co łączy Riverę, Guevarę i Jachymiaka to fakt, że są przebrzmiali.
Z tym, że dwaj pierwsi nie mają co do swojego przebrzmienia wątpliwości.
Zorro05.12.2021, 22:28
Teraz już wiem kto rozjeżdża bory znajdujące się w obszarze natura 2000 to niejakie Jachymiaki z Nowego Targu!
Spostrzegawczy05.12.2021, 22:19
Rozczarował mnie Pan Jachymiak, taki gorący temat na topie podwyżki dla samorządowców a tu felieton o Dunajcanach. Czyżby zmiana frontu?
Bond05.12.2021, 21:52
Panie Jachymiak wyłącz pan radyjko i telewizorek i włącz myślenie. To ostatnie wbrew pozorom nie boli.
Pedro05.12.2021, 21:46
Współczuję tym od Watahy. Doktor Maciej założył portki malarza- rewolucjonisty Diego Rivery. Bój to jest nasz ostatni? Będzie się działo. Może być Meksyk
Co donojec05.12.2021, 21:11
Mocieju. A scyp ze sie ilo wlezie...a dejze spokoju idnym. Widoc ze Dunajcony potrafiom samodzielnie myśleć...a nie telewizorem .
I wiers dla Ciebie :
A scyp sie ile wlezie ,
Jedno, drugie , trzecie
I niech ci to zdrowia doda
A ni ukroci zycie
Diego05.12.2021, 21:03
W Nowym Targu na rynku przez lata zamiast słupa morowego był totem? ze wstążkami
Sprawdzam05.12.2021, 20:42
@osioł niestety nikt ze szczepiących się nie słyszał o białku kolca. A tacy światli.. jakby byli inteligentni jak twierdzom to jak ktoś rzuca hasło białka kolca to sprawdzam, co to jest czym jest... czym jest preparat dopuszczany warunkowo, co z tym tlenkiem grafenu itd. Zaczynam szukać... czytać no ale jak ktoś pozjadał wszystkie rozumy to nawet mu się czytać, sprawdzać i szukać nie chce. Raz się nauczył 30 roków temu i wciąż uważa, że nie musi się kształcić. Jak lekarze mają się dokształcać jak oni po tyle godzin na dyżurach jeszcze w prywatnych gabinetach.
antyPO05.12.2021, 20:07
nokiaLG - brawo, przyjemnie przeczytać taki post, który doskonale obnaża felietonistę z Bożej łaski.
Gulasz Juliusz Zeżarł05.12.2021, 19:37
Nokia LG twój komentarz przypomina balon. Wielki rozdety, ale jak go nakłuć, to zostaje po nim tylko powietrze wydechowe.
Osiol05.12.2021, 18:27
Do majonez
Miej dystans nop-y zakopują jak leci nikt niczego nie bada nie analizuje po prostu tak miało być pokaż ew dochodzenia @maseczka ma rację nikogo w PL nop nie interesuje niema tematu
Dwa lata minęło i odszkodowań niema za nop i dłuuugo nie będzie (a miał fundusz być)
Sprawa nop medialnie nie istnieje a czasem to jedyni zywiciele......
Za lat kilka krew bez kolca będzie cenniejsza od złota ale nie wszystkim będzie to dane zobaczyc
niezaszczepiony05.12.2021, 18:13
Dunajcanie się nie zaszczepili ani roz i jakoś dramatu nie ma!
błąd w systemie?
nokiaLG05.12.2021, 18:11
Niestety, ale z tego, co pan tu dzisiaj napisał, wnioskuję, że najprawdopodobniej żyje pan w bańce informacyjnej. Problem jest taki, że jak większość ludzi w pana wieku - i zresztą nie tylko, bo część młodych ma podobnie - nie potrafi pan porządnie wyszukiwać informacji w internecie. Określam to jako życie w bańce informacyjnej, bo skoro taka osoba nie zna innych, poza najbardziej oczywistymi i prostymi, sposobów znajdowania informacji, to uzyskuje dostęp jedynie do najbardziej powierzchownej ich warstwy i jest kompletnie nieświadoma istnienia alternatywnych materiałów czy wręcz całych serwisów internetowych zapełnionych takimi materiałami. Ktoś taki jest skazany na informacje jednostronne, przesiane, a nierzadko wręcz mocno zmanipulowane przez media. Na przykład korporacja Google poprzez swoją wyszukiwarkę podsuwa takiej osobie linki do określonych, wybranych stron www, a ta osoba klika w pierwsze od góry na pierwszej stronie, by następnie, pogrążona w swojej ignorancji technicznej, uważać, że już wszystko wie o świecie i wszystkie rozumy pozjadała. O alternatywnych wyszukiwarkach taki ktoś raczej nawet nie słyszał. Tak samo o alternatywnych serwisach www z filmami, czy z wiadomościami ze świata. Więc taki człowiek, żyjący w swojej bańce informacyjnej, nie miał styczności z wieloma różnymi informacjami i w wyniku tego mało wie.
Problemem jest też mechanizm psychologiczny, który każe większości ludzi zawsze bronić tego, w co raz uwierzyli. Mózg nie lubi zmian, bo zmiany wiążą się ze stratami energii, a każdy biologiczny organizm stara się nie tracić zbyt wiele energii, jeśli nie ma po temu wyraźnej potrzeby. Dlatego czasem łatwiej kogoś okłamać, niż wyjaśnić mu, że został okłamany i tkwi w błędzie. Kiedy się kłamie na jakiś nowy dla człowieka temat, to trafia się na początkowy stan niewiedzy, czyli jeszcze braku przywiązania emocjonalnego do jakiejś tezy, więc wtedy człowiek ma otwarty umysł, jeszcze wciąż ciekawy i szukający wyjaśnień. Wiadomo, łatwiej zapisuje się czystą kartę, z której nie trzeba nic wpierw usuwać. Ale kiedy już ktoś zacznie wierzyć w jedną tezę, a co za tym idzie przywiąże się do niej emocjonalnie, to ciężko jest mu później dopuścić możliwość, że być może się myli. Wtedy musiałby zbudować w swoim mózgu nowy szlak neuronalny, porzucając ten już istniejący, a taki proces kosztuje organizm dodatkową energię i do tego jeszcze często bywa nieprzyjemny. W takim przypadku można żyć w bańce informacyjnej nawet wtedy, gdy ma się fakty przeczące hołubionej tezie wręcz przed samymi oczami. I to już nie jest wtedy wina braku dostępu do informacji, ale wina lenistwa umysłowego. Idąc taką drogą, można stać sie nawet fanatykiem jakiejś tezy, idei, określonej porcji informacji ogólnie biorąc. Jeśli człowiek przestaje dopuszczać do siebie sprzeczne informacje, przestaje szukać, myśleć i wahać się, tylko bezrefleksyjnie poddaje się temu, co prostsze, co łatwiejsze i wygodniejsze, bo już znane, to na koniec osiada w samozadowoleniu i poczuciu, że już wszystko wie i niczego więcej poznawać nie musi. Przez to można stać się aroganckim.
Myślenie dychotomią "czarne - białe" to jeszcze inny mechanizm, utrudniający człowiekowi pełniejsze zrozumienie otaczającej go rzeczywistości, a niestety też bardzo popularny, dobrze zakorzeniony w naszym myśleniu. Na tym uwielbiają korzystać rządzący z wszystkich czasów i szerokości geograficznych, tak swoją drogą.
Podsumowując, ja uważam, że zawsze lepiej być ostrożnym w wygłaszaniu jakichś drastycznych i nieprzyjemnych dla innych ludzi tez. Robić to lepiej z szacunkiem i pokorą, bo nikt nie jest nieomylny, a powyżej opisane przeze mnie psychologiczne mechanizmy dotyczą każdego. Jedyna różnica między ludźmi jest taka, że są osoby świadome tych mechanizmów, a dzięki temu potrafiące spojrzeć na swoje myślenie krytycznie i dzięki temu ulepszyć jego jakość. Co niestety jest rzadką cechą. Ale uważam, ze właśnie taka samoświadomość i taki pewien dystans do własnych procesów poznawczych powinien charakteryzować osoby rozumne, z dużą wiedzą, wykształceniem.
Sugerowanie innym ludziom ciemnoty, kiedy samemu posiada się na dany temat szczątkowe informacje, oceniam jako właśnie brak dystansu do siebie.
Baca05.12.2021, 17:33
Dobrze napisane,ja to twierdzę że to ziemny Dunajec.
maseczka05.12.2021, 17:27
Słowenia, portal siolnet, 30.11.2021, tłumaczenie online

"Komisja, która zajmowała się tragiczną sprawą, w której 20-letnia Katja straciła życie w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Lublanie we wrześniu tego roku, potwierdziła teraz wyraźny związek między śmiercią a szczepieniem szczepionką Janssen" - powiedział minister zdrowia Janez Poklukar na dzisiejszej konferencji prasowej wraz z przedstawicielemi jednostki regionalnej NIJZ Maribor Zoran Simonovič i Borut Štrukelj, profesor zwyczajny na Wydziale Farmacji w Lublanie. Minister Poklukar powiedział, że zaproponuje zaprzestanie szczepień szczepionką Janssena w Słowenii, szczepienie będzie możliwe tylko na wniosek zainteresowanego.

Panel ekspertów powołany do zajmowania się śmiercią kobiety po zaszczepieniu Janssen jednogłośnie potwierdził wyraźny związek między szczepieniem Janssen a śmiercią. Koordynator komisji Simonovič powiedział, że grupa składała się z pięciu członków, w tym trzech lekarzy (neurologa, infekologa i internisty) oraz farmakologa i epidemiologa.

20-letnia dziewczynka zmarła z powodu zakrzepów krwi i krwotoku mózgowego w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Lublanie we wrześniu tego roku. Specjalna komisja potwierdziła po dokładnym dochodzeniu, że w tym przypadku rozwinęła się immunologiczna małopłytkowość zakrzepowa. Przejrzeli całą dokumentację dostarczoną przez jej lekarza prowadzącego oraz dokumentację od momentu zaszczepienia pacjentki i poznania czasu leczenia. Według Simonovica 20-latka nie miała żadnych wcześniejszych schorzeń, które mogłyby wpłynąć na przebieg problemów po szczepieniu."
Zajac05.12.2021, 17:15
Coz im z tengo ze miastem zostaja skoro w mentalnosci
Sredniowiecza trwaja...
Bravo Maciej
A Majonez jeszcze bardziej.
antyPO05.12.2021, 17:13
Felietonisto z pożal się Bożej łaski, premierowi Morawieckiemu do pięt nie dorastasz.
Osiol05.12.2021, 16:10
Gen z,, ciemnego Dunajca '' wyraźnie widoczny u piszącego a ludzie szanują i cenią wolność a co jeśli mają rację nic im z tego
ie będzie miał im kto racji z drugiej strony przyznać
Frida05.12.2021, 15:55
Dunajcany gonią i niedługo przegonią miasto Watahy. Mają nowe lodowisko, zostaną miastem a potem pewnie Stolicą Podhala bo z miasta wstążek i kolesiów zrobiła się wieś.
jajakobyły05.12.2021, 14:58
Trafieni zatopieni
Górol z Cornego dunajca.05.12.2021, 14:49
Wielki "pisorzu" Chcesz się szczepić to się szczep a innych nie namawiaj. I nie obrażaj bo w końcu możesz trafić na kogoś kogo obrażasz.
majonez05.12.2021, 14:20
Kolejny artykuł trafiający w punkt Panie Macieju. Ależ się wyleje na Pana fala hejtu.Toć nie od dziś wiadomo, że gdy gazda się zaszczepi to kury się nie niosą a wilcy porywają szczerbatą dziatwę. Smutne że w 21 wieku ludzie żyją w takiej ciemnocie :/
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl