11.12.2021, 12:10 | czytano: 18958

Andrzej Rajski: Miasto ma inne "priorytety" niż jakość powietrza

Andrzej Rajski. Fot. Podhale24.pl
- W Nowym Targu jakość powietrza od dawna jest fatalna. Niestety sprawa ta nie jest według mnie, priorytetem dla władz naszego Miasta - mówi były radny i przewodniczący Rady Miasta w Nowym Targu.
Nowy Targ liderem wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Dziwi to pana?
- Cóż, przynajmniej w czymś jesteśmy na pierwszym miejscu (śmiech). Ale mówiąc poważnie. Władze Miasta mają inne „priorytety”. Sprawa jest banalnie prosta. Wybudowano Miejskie Centrum Kultury za 35 mln zł. Łatwo policzyć, ile za te pieniądze można byłoby wymienić pieców węglowych na ekologiczne (wymiana 3500 starych kotłów po 10 tys. zł). Ale trzeba byłoby mieć wolę gospodarskiego podejścia. Trzeba znać gradację potrzeb miasta tej wielkości i w tym położeniu jak nasz Nowy Targ. Cena przebudowy MOK-u na początku miała wynosić 15 mln zł, na taką kwotę Rada wyraziła zgodę. Niestety w marę zwiększania zakresu robót urosła ona o ponad 100%, czyli do kwoty ponad 35 mln złotych. Niestety, mimo moich obiekcji rada też na to wyraziła zgodę.

Ale kultura też jest ważna.

- Oczywiście. Tylko chodzi o „ważność” inwestycji. Wydaliśmy, jako Miasto, w ostatnich latach dużo pieniędzy na modernizację budynku MOK-u. Była wymiana dachu, wymieniono stolarkę oraz część instalacji wewnętrznych, ocieplono budynek, był także remont biblioteki za unijne pieniądze. Tak naprawdę poważnego remontu wymagała sala widowiskowa. Byłby to koszt około 12 - 15 mln zł. Ponadto w przebudowanym MOK-u nie ma miejsca na bibliotekę. A więc trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami budowy nowej biblioteki (koszt 5-10 mln zł). To nie jest gospodarność.

Mówi pan, że można było wydać te pieniądze inaczej np. na wymianę pieców. Ale jak przekonać ludzi np. do gazu, gdy ceny szaleją?

- Cóż, w innych miastach powstały specjalne programy osłonowe. Miasta przekonują ludzi do ekologicznych źródeł ogrzewania, ale oferują w zamian program dopłat , w sytuacji, wzrostu cen. Dodam, że w poprzedniej kadencji rady, Miasto uczyniło pierwszy krok właśnie w takim kierunku, tzn. zachęcano mieszkańców do działań proekologicznych poprzez stosowanie ulg w podatku od nieruchomości. Niestety nie poszły za tym dalsze działania.

Czy pana zdaniem, Miasto ma w ogóle jakiś konkretny plan walki z zanieczyszczonym powietrzem?
- Moim zdaniem niestety go nie ma.

Co by pan zrobił, gdyby był na miejscu burmistrza?

- Nie sądzę aby burmistrz oczekiwał moich rad. Ale skoro pan redaktor pyta, to odpowiem. Skupiłbym się szczególnie na najbardziej zanieczyszczonych rejonach naszego Miasta. Nie potrzeba żadnych badań, aby określić te rejony. Wystarczy wieczorową porą przy ujemnych temperaturach przejść się po Mieście. Od razu będzie wiadomo, gdzie nie da się oddychać.

Rozmawiał Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ręka14.12.2021, 08:18
@Ten który został czy jesteś z rodziny radnych bądź radną?
turysta13.12.2021, 22:01
Bzdury Pan gadasz. Jak byłeś "/.../ w grupie obecnego Burmistra, to inaczej myślałes ?
/.../
Kora13.12.2021, 17:18
Też jestem za odwołaniem szefa środowiska i postawieniem tam kogoś z nowoczesnym podejściem
Ten który został13.12.2021, 16:38
Szanowni czytelnicy!
W jakim celu tyle jadu wylewacie na włodarzy miasta.
Każda partia już rządziła, która władza "dogodziła" wszystkim?
Zawsze byli i będą niezadowoleni. Do siebie miejcie też trochę pretensji.
Jednym przeszkadzają auta na chodnikach, drugim dziurawe ulice innym krzywe chodniki , kolejnym smog i czarny dym z kominów i rur wydechowych. I słusznie-wszyscy chcemy żyć w fajnym ,czystym mieście ale oprócz powołanych do tego odpowiednich służb , sami poczuwajmy sie do przestrzegania zasad ,norm i przepisów.
Spora częśc naszych mieszkańców i tych z ościennych miejscowości za nic ma przepisy. Zostawiaja samochody gdzie popadnie-na trawnikach, prywatnych działkach, chodnikach ,zakazach.
Często wysypią pod samochód niedopałki z popielniczki, mają samochody z których zawsze cos kapie , palą w piecach czymś podobnym do węgla byle ciepło było -to zostawią odchody po swoich pieskach na trawnikach,zieleńcach i nawet chodnikach, - etc etc.
Przecież im wolno bo płacimy podatki!!!!
Nagle nie przybedzie parkingów i miejsc postojowych i czystego powietrza
Jesli uważacie,że zrobicie wiecej dla miasta i macie ku temu predyspozycje i wiedzę to startujcie w wyborach i wygrywajcie, pokazujcie programy ale je REALIZUJCIE . Czyńcie miasto piekniejsze i przyjaźniejsze i nie myślcie o wyjeździe do Krakowa i dalej .
Kredyt zaufania dostało już wielu w naszym mieście i powiecie. Co zrobili to w ich sumieniu
Dziadek mój mawiał " jak nie potrafisz to nie pchaj sie na afisz".
Łotewa13.12.2021, 13:31
Pamiętam jak w wieczór wyborów na burmistrza, w których A.R. startował, śmiał się z nowotarżan, że jedyne na czym im zalezy to czysta woda w kranie (czasy odcięcia sie od oczyszczalni na korzyść studni głebinowych). Wtedy dziwiła go chęc posiadania czystej wody w kranie, teraz chęc oddychania czystym powietrzem...
EKO13.12.2021, 12:03
A ja się zastanawiam kto wsadził burmistrza na taką minę żeby przenosić stację w dniu ogłoszenia Alarmu Smogowego i ośmieszyć miasto na całą Polskę? Może zwyczajnie ktos podłożył świnię?
Iśka13.12.2021, 06:28
Ten pan na czele ochrony środowiska od 20 lat się zajmuje smogiem i mu nie wychodzi. Burmistrzu zrób coś
z tąd12.12.2021, 21:05
Narzekacie.Się butami (ekologicznymi nie z Chin) co było pod ręką paliło aż cieszyło jak z komina więcej niż z lokomotywy do Zakopanego kopciło.Papierosy bez filtra były i dziadów z covidem nie było.To były zdrowe czasy.
Sietniok12.12.2021, 16:54
Tak Janusze i Grażynki stękają o to powietrze a sami ile syfu wydzielają do atmosfery. Kabaret.
wyborca12.12.2021, 16:49
Miasto dokonało niesamowitego wyczynu. Jak informuje Polski Alarm Smogowy, nie było jeszcze w historii pomiarów miejscowości, która ?wygrałaby? we wszystkich smrodowych kategoriach. Zawsze jednak musi być ten pierwszy raz i Nowy Targ jest prawdziwym liderem.
Z roku na rok w Nowym Targu pod względem jest coraz gorzej.

Panie burmistrzu panie przewodniczący takie są fakty. Ktoś musi ponieść konsekwencje za przeniesienie stacji pomiaru.

Ochrona środowiska w tym mieście od 7 lat leży na łopatkach. Musza polecieć głowy bo jak nie to burmistrza odwołamy w referendum. Minimum to dymisja naczelnika i wiceburmistrza od inwestycji i środowiska.
Marek12.12.2021, 15:57
Czas najwyższy pozmieniać coś w urzędowej ochronie środowiska. Ktoś powinien zapłacić stanowiskiem za wtopę z przeniesieniem stacji i kompromitację miasta
tlen12.12.2021, 14:08
Pan włodarz burmistrz ... postawi z osiem może więcej na oko z wyglądu ,,elektrowni wiatrowych,, na około N.Targu tylko z napędem jako wentylatory żeby smog rozdmuchać.
z wizją i konsekwencją12.12.2021, 12:07
Priorytetem Watychy stała się likwidacja ogrzewania gazem we wszystkich miejskich obiektach i doprowadzanie w te miejsca ciepła z MPECu, które jest wytwarzane w procesie spalania miału węglowego! To działania tak paranoiczne, że trudno je nawet określić by zmierzyć się z równą głupotą w sytuacji ekologicznej katastrofy Nowego Targu.

A najgorsze w tym wszystkim jest to, że urzędowi kłamcy z naczelnym Pinokiem, od lat łażą ile wlezie jak to usilnie dbają o środowisko wycinając drzewa, ograniczając tereny zielone i betonując wszystko co popadnie w myśl owczego lub baraniego (taki nowy symbol miasta, na miarę ograniczonego świata włodarzy) naśladownictwa.

Po drodze ważniejsza dla nich jest dbałość o własne, ciepłe posadki, pierdzenie w stołki w iluzorycznych spółkach geotermalnych i pozorowane akcje walki o czyste powietrze. Programy termomodernizacji z 30 milionami dotacji przepadły w wyniku błędów formalnych wniosków, aplikowanie o programy rozwoju sieci fotowoltaicznych to już wzorowa klapa miejskich ekspertów, programy poszerzania sieci gazowych i skutecznego negocjowania z PGNiGe zamieniono na iluzję geotermalną w zupełnie nie określonym terminie realności i wykorzystania. I tak całą resztę bezmyślnych ruchów można na przykładzie rządów Watychy mnożyć dochodząc do przekonania, że nigdy nie jest tak źle, by nie mogło być jeszcze gorzej.

Po siedmiu latach walki o zdrowie Nowotarżan, naszemu burmistrzowi najlepiej wyszło uganianie się za złymi czarownicami, poszukiwaniem gumiaków w piecach, otwieraniu martwych obiektów publicznych, z którymi nie wiadomo co teraz zrobić i codziennej mitomanii.
Nie samą kulturą człowiek xyje611.12.2021, 22:33
A miałam Cię drogi kolego za bardziej inteligentnego.
Może zamiast jeździć samochodem po prostu idź piechotą będzie mniej smrodu.
Joanna11.12.2021, 21:25
W ostatnim pytaniu miał Pan możliwość wykazania się i dania dobrej rady - może by skorzystali, a tu chyba jednak pomyslu brak? Łatwo jest krytykować...
stek kłamstw11.12.2021, 19:23
@ Stefek Wajcha, całą prawdę napisałeś, to między innymi dzięki panu Andrzejowi ta zaraza dręczy to miasto, a pomysłu na smog jak nie ma tak nie ma i nie będzie jeszcze długo...
I nic nie dadzą wasze śmieszne ustawy, komunizm my pokonali i z wami sobie damy rade.
Do Justyna11.12.2021, 17:05
"Pracujesz" w UM?
fan11.12.2021, 16:52
Panie Andrzeju, bardzo dobra wypowiedź i prawdziwa w stu procentach. Obecna władza tj. burmiszcze i rada to dramat! Szkoda, że nie ma Pana w radzie. Byłoby bardziej sensownie pod każdym względem.
Justyna11.12.2021, 15:42
Pan Andrzej Rajski został oceniony za swoją pracę podczas ostatnich wyborów...dlatego go w radzie miasta nie ma teraz
Stefan11.12.2021, 15:37
Wielkim błędem była likwidacja SM ,tylko Pan radny Fatla teraz do tego się nie przyznaje jak z Wolnościowym Podhalem doprowadzili do tego, jaką kampanię prowadzili i przekonali mieszkańców, a teraz wszyscy płaczą , bo parkują źle, bo smog, bo tamto, bo owanto. To były służby mundurowe a ten eko patrolik to nie spełnia swojego zadania jak należy. możesz ich wpuścić ,ale nie musisz.Ludzie palą czym popadnie,mają piece niby eko a kopcą jak cholera. Należało SM zreformować ale nie likwidować, nieodpowiednich ludzi zwolnic,przyjąć nowych bo dzisiaj na kazdym kroku widać jak jest potrzebna taka służba dla miasta i policja niestety nie przejęła nawet części jej obowiązków jak zapewniał burmistrz.Każde poważne miasto ma swoje SM a wioski Straże Gminne, tylko głupcy odwołali, a powołać na nowo to nie tak hop siup.
mieszkaniec11.12.2021, 14:52
Prosta i szybka metoda poprawy powietrza z natychmiastowymi efektami bez nakładów ani grosza. Nakaz palenia gazem tam gdzie on jest dostępny. Lub jak kto woli zakaz używania tam paliw stałych.
Tylko kto to powie ludziom heheh
Choć i tak to jest nieuchronne nie sądzę aby ktoś się odważył. Wiem z doświadczenia że przejście z węgla na gaz nie jest wiele droższe a może i tańsze, na pewno daje komfort i zysk w pomieszczeniach których nie musimy mieć na kotłownię i skład węgla.
Inaczej wygląda ekonomia przesiadki ze śmieci na gaz to już jest znacząco drożej.
zielony11.12.2021, 14:07
Ciekawe jakie były by pomiary jak by je robiono za czasów gdzie kuśnierka szła pełną parą . W całym mieście było czuć paloną wełnę i śmieci .
pomyśl zanim coś chlapniesz11.12.2021, 13:58
A. Rajski- " miasto ma inne priorytety - niż jakość powietrza " --mówi były Przew.Rady Miasta . Aktualny Przew. Rady Miasta -" jakość powietrza w mieście - to nasz priorytet". Kto w tej sytuacji mówi prawdę ? Musimy my - mieszkańcy tego grajdoła ., a ja myślę ,że zaczęła się kampania wyborcza , a jeden z uczestników ma mocne argumenty , bo kto ma media ten ma /w przyszłości / władzę w ręce . Tylko teraz szukać dawnych popełnionych błędów i wpadek byłego Przewodniczącego Rady Miasta i czy wówczas gdy był tym sprawującym władzę , było faktycznie tak kolorowo i cacy w tym grajdole ? W tedy były inne czasy i inne problemy , a lepiej nie było na pewno .
smutne ale prawdziwe..11.12.2021, 13:57
tak sie ciagle zastanawiam, czy juz czas sie stad brac, czy jeszcze jest nadzieja...
Ja11.12.2021, 13:56
Dotacji było 80 % do MCK
AntyBolek11.12.2021, 13:30
Priorytetem w tym mieście są wstążki na drzewie, manekin w kwietniku, bale burmistrza i kolesiostwo. Efekty można było oglądać w telewizji. Nowy Targ z miasta przy drodze stał się Smogową Stolicą Europy. Brawo Watycha
j.gil11.12.2021, 13:18
Ulica Kolejowa! -strach tamtędy chodzić, ze względu na zadymienie i gazy!
Z centum11.12.2021, 13:10
Niestety powietrze w centrum miasta aż trzeszczy w zębach , ale co tam, najwazniejsze to podniesc sobie pensje za "osiągniecia"
mieszkanka NT11.12.2021, 12:58
Ale i tak pan nie wskazał, co by pan zrobił, aby powietrze w Nowym Targu było lepsze. Sam spacer wystarczy?! Dobrze się krytykuje, gdy samemu nie trzeba działać . Każdy mądry, ale gdy się dorwie do władzy to bezradnie rozkłada ręce.
M.11.12.2021, 12:57
Tyle lat był Pan Radnym i nie zrobił Pan nic w tym temacie
Opop11.12.2021, 12:52
Problemem jest to ze obecne władze miasta nie maja pomysłu na nic. Chcą turystykę ale nic w tym kierunku nie robią. Walczą ze smogiem ale przenoszą stadion biegowy z długiej Polany za lodowisko gdzie nie można swobodnie oddychać. Mówią o smogu budują w rynku lodowisko. Mówią o stacji narciarskiej ale nic w tym kierunku nie robią. Kanalizacje budują tam gdzie są stare osiedla i nikt siennie podłącza tam gdZie nowe osiedla nie robią kanalizacji. Zauważyć się da ze dwie ostatnie kadencje to jedno wielkie zero. Kilka skończonych projektów byłego burmistrza i nic. Złym symptomem jest to ze przyjeżdża wojewoda, marszałek i spotyka się z przedsiębiorcami w nowym targu ale nie ma burmistrza. Spotka się w sprawach inwestycji ale w okolicy nie w nowym targu. Brama w Gorce to oczywiście utrudniania miasta itp. Powietrze jest takie bo nikt nie kontroluje czym się pali w nowym targu bo nie ma kto. Super pomysł zlikwidowania straży miejskiej. Podobnie z parkowaniem generalnie rozpacz.
Stefek Wajcha11.12.2021, 12:39
W stu procentach racja Panie Andrzeju! Niestety to jest cała prawda o gospodarowaniu burmistrza Watychy u jego ekipy. Proszę tylko nie zapominać, że to właśnie za Pana sprawą ta ekipa rządzi i niszczy to miasto już prawie dwie kadencje, a od samego początku towarzyszyła tym ludziom buta i arogancja, którą zresztą Pan sam doświadczył kilka razy. Wtedy trzeba było głośno krzyczeć i wymagać od nieudolnego burmistrza przynajmniej działań zgodnych z prawem.
Teraz ta władza nie tylko kompromituje siebie i robi to w cwaniacki sposób, ale kompromituje Nowotarżan i Nowy Targ. I to jest katastrofa na miarę architektonicznego i ekonomicznego partactwa pod sztandarowym tytułem MCK.
Jan Pomocny11.12.2021, 12:38
Północna obwodnica Nowego Targu, która ma biegnąć ponad Szpital, dałaby "odetchnąć" naszemu miastu. Jej koszt pewnie będzie wysoki, bo jest tam przewidywana budowa kilku obiektów inżynierskich, ale myślę, że warto w to zainwestować. Władze Miasta Krakowa powołały spółkę w celu budowy obwodnicy przy Łagiewnikach.
wstążki&kolesiostwo11.12.2021, 12:23
7 lat wieszania wstążek, robienia balów, stawiania kwietników z manekinem ogólnie dobrej zabawy a nowotarżanie umierają i miasto się wyludnia. Nie ma pomysłu na turystykę a i turyści nie przyjadą do najbardziej zasmogowanego miasta w Europie. Watycha powinien się podać do dymisji. No ale trzeba mieć jeszcze odrobinę honoru i refleksji. W zamian dostaje podwyżkę do 20 tysiaków miesięcznie. U Watychy wszystko jest na odwrót.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl