15.12.2021, 21:37 | czytano: 5922

Uroczyste otwarcie nowego Komisariatu Policji w Szczawnicy (zdjęcia)

Fot. KWP Kraków
W środę oddany został do użytku nowo wybudowany Komisariat Policji w Szczawnicy. Podczas ceremonii dyrektor Biura Logistyki z KGP insp. Andrzej Kropiwiec, przekazał symboliczny klucz do nowego obiektu komendantowi tej jednostki podinsp. Robertowi Siemkowi. Następnie policyjny kapelan nowotarskiej policji ks. Jan Karlak poświęcił komisariat.
W uroczystości udział wziął Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Biura Logistyki z KGP insp. Andrzej Kropiwiec, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, jego Zastępca insp. Rafał Leśniak, a także kierownictwo nowotarskiej komendy Policji oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa.
- Każdego dnia narażacie swoje zdrowie i życie, stojąc na straży bezpieczeństwa Małopolan. Dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Programowi Modernizacji Policji udaje się finalizować takie inwestycje jak nowe komisariaty. Dziękuję za duże zaangażowanie władz małopolskiej Policji oraz lokalnego samorządu, które przyczyniło się do tego, że dziś uroczyście otwieramy siedzibę nowego Komisariatu Policji. Przede wszystkim będzie on służyć mieszkańcom Szczawnicy i okolicznych miejscowości. Cieszę się również, że funkcjonariusze będą mogli pracować w lepszych warunkach niż wcześniej – mówi Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Następnie wystąpił dyrektor Biura Logistyki z KGP insp. Andrzej Kropiwiec. - Mam ogromny zaszczyt, a zarazem przyjemność spotkać się tu w imieniu Komendanta Głównego Policji. Dzisiejsza okazja jest tym bardziej mila, że procesy inwestycyjne w całej Policji podlegają pod Biuro Logistyki Policji, którego mam zaszczyt być dyrektorem. Cieszę się, że otrzymujecie państwo świetny, nowy obiekt, który będzie służył zarówno nam, funkcjonariuszom Policji, jak i lokalnemu społeczeństwu, ale również turystom, którzy tak licznie witają w te piękne rejony. Ten nowoczesny obiekt ma także za zadanie, aby obsługa lokalnej społeczności i turystów przebiegała sprawnie i na najwyższym poziomie. Mam świadomość, że obiekt powstał dzięki zaangażowaniu i wsparciu pomocy różnych osób i instytucji, za co chciałbym wszystkim serdecznie podziękować - powiedział.

Kolejno głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion. - Komisariat Policji w Szczawnicy zrobił na mnie oszałamiające wrażenie. Moje koleżanki i koledzy policjanci i pracownicy Policji dzięki programowi modernizacji Policji, zainicjowanemu przez rząd, dzięki współpracy z samorządem, dzięki inwestycjom poczynionym przez komendę główną, mają niewątpliwy honor pracować w budynku na miarę naszych czasów, w budynku, który przeznaczony jest nie tylko dla funkcjonariuszy Policji do realizacji swoich zadań, ale także dla mieszkańców i turystów (…) Ten region wymagał solidnego obiektu, do którego można będzie przyjść z problemem i w sposób godny przy wsparciu policjantów go rozwiązać. Inwestycja doskonała, inwestycja, która – mam nadzieję - będzie ogromną satysfakcją dla wszystkich mieszkańców, a także policjantów Szczawnicy i regionu. Mam nadzieję też, że takie inwestycje w Małopolsce, ale także w kraju będą powstawały dalej. Takich inwestycji potrzebujemy. Jest konieczność tworzenia nowych, profesjonalnych, godnych naszych czasów obiektów. Generał podziękował również władzom wojewódzkim i samorządowym za wkład w realizację inwestycji.

- Cieszę się, że po długich latach starań powstała nowa siedziba Policji. Życzę, aby było jak najmniej interwencji, a wiele imprez, które dzięki policjantom będą przebiegały spokojnie i bezpiecznie - powiedział na koniec burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Prace budowlane na działce o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Działkę wraz z projektem i pozwoleniem na budowę przekazał Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Inwestorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Środki na budowę pochodzą z rządowego Programu Modernizacji Policji. Koszty budowy oszacowano na ok. 9 557 000 zł, a wyposażenia na ok. 633 275 zł. Razem to ponad 10 318 000 zł.

Nowa siedziba komisariatu mieści się w Szczawnicy przy ul. Skotnickiej 77. Poprzednio Komisariat Policji mieścił się w Krościenku nad Dunajcem w budynku banku. Warunki lokalowe były trudne, pomieszczenia małe i bardzo ciasne, co negatywnie wpływało na komfort pracy podczas przesłuchań i przyjęć interesantów.

W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny oraz wolnostojący parterowy budynek gospodarczy.
3-kondygnacyjny obiekt posiada:

 na poziomie parteru: dyżurkę z szatnią, pom. socjalnym i pomieszczeniem łączności specjalnej, miejscem wydawania broni, pom. przyjęcia interesantów, siłownię i szatnią, pokój przejściowy, serwerownię, pom. magazynowe, hol z korytarzami, sanitariaty w tym dla osób niepełnosprawnych, pom. techniczne.

- na I piętrze : pomieszczenia komendantów z węzłem sanitarnym, sekretariat, salę narad, 2 pokoje biurowe, suszarnie, pom. socjalne, szatnie męską i damską z łazienkami, węzeł sanitarny, korytarze

- na II piętrze : 7 pokoi biurowych, pokój okazań, palarnię, pokój socjalny , magazyn dowodów rzeczowych, podręczną składnicę akt, korytarze. Budynek gospodarczy to parterowy niepodpiwniczony obiekt posiadający część garażową z 3 stanowiskami postojowymi, pom. agregatu prądotwórczego, kotłowni olejowej, magazynem oleju i pomieszczeniem gospodarczym. W projekcie budynku zostały uwzględnione również miejsca garażowe dla samochodów służbowych oraz parking.

Komisariat Policji w Szczawnicy podlega Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu. W komisariacie pracuje 32 policjantów oraz 2 pracowników cywilnych. Rejon działania komisariatu obejmuje bardzo atrakcyjny turystycznie obszar miasta i gminy Szczawnica, gminy Czorsztyn, gminy Krościenko nad Dunajcem oraz gminy Ochotnicy Dolnej.

Źródło: KWP Kraków, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
arka17.12.2021, 22:08
Komisariat to nie budynek tam nie ma zalogi
Konendanci maja do realizacjii zalozenia PIS
wiadomo jakie Inni chca odchodzic
wbc16.12.2021, 19:04
Wybudowano komisariat w Szczawnicy , który obsługuje m. Tylmanowa, Ochotnica Górna, Huba i inne. Lokalizacja super, 100% kosmosu. Ale jako strażnica się przyda.
Jaś16.12.2021, 13:00
Szczawnica gratuluję!!! Prestiż i to Wam się należało.duże miasto.Brawo
Krościenko wstyd!!! Jan i Tadek przebrać się i w patrol pieszy!!!
kurier16.12.2021, 12:56
Przed Szczawnicą stoi znak B-43 a po Skotnickiej samochody z rejestracją zaczynającą sie na H mkną z szybkością większą niż miejscowe. Warto przypomnieć, ze jest po drodze do komisariatu skrzyżowanie z ulicą boczną o 180 stopni. Oj będzie się działo.
MKF16.12.2021, 12:29
Nic tylko pgratulować pomysła burmistrzowi. Ośrodka zdrowia nie macie porządnego a o punkcie pobrania krwi do badań nie wspomnę. Faceta poznaje sie nie jak zaczyna tylko jak kończy, cytując klasyka.
Wojtek16.12.2021, 12:23
ech,wspaniały Twój wpis,Alina jest rozdarta wewnętrznie i dlatego pisze takie niedorzeczności.
muł16.12.2021, 09:29
A gdzie Pani Anna, do tej pory niezastąpiona postać na tego typu uroczystościach ?
ech16.12.2021, 09:07
Alina - co ci do tego, czy jest ksiądz na spotkaniu czy nie. Taka jesteś "nowoczesna", więc pamiętaj o "nowoczesnym" haśle czyli "precz z dyskryminacją". widać policjanci chcieli takiego gościa więc go zaprosili. A ty - nos w sos.
Alina16.12.2021, 08:35
Z tymi święceniam to trochę przesada ,przeciez jest rozdzielność kościoła od państwa .Uroczystości kościelne w kościele .
88816.12.2021, 07:39
@Kapuś
Przy takiej uroczystości nie dopuszczą do zarażenia.Na pewno będą przyjmować najlepsze szczepionki Krupnika, Żubrówki lub Żołądkowej....
Kapuś16.12.2021, 07:17
Oby po imprezie się nie okazało że trzeba zamknąć posterunek bo kwarantanna...
ciekawy16.12.2021, 03:09
Aż trudno mi w to uwierzyć, że taka uroczystość bez obecności posłanki Pani Paluch i senatora Pana Hamerskiego
Wektor16.12.2021, 00:55
@Łukasz

Potrzebujesz przemowy pierwszego sekretarza, czy może pomyliłeś epoki :).
To tak jakby powiedzieć, przyjechał Lenin... dlaczego nie Stalin... Lans musi być
w KODowskim, podobno, Szałasie? To se już nie wrati :).
Ja Ci powiem, co to było. To taka zaplanowana działalność antysocjalistyczna z
udziałem Księdza :D.
ostr15.12.2021, 23:16
no super super ale jak będą korki w niedziele a interwencja będzie w tylmanowej albo grywałdzie to ciekawe ile przez korek będą przejezdzać w krościenku powienie powstac budynek z policja psp i 2 karetkami bo najblizszy szpital psp sa w Nowym Targu. do pomyślenia:)
z tąd15.12.2021, 22:09
Nie ma pomieszczenia w tym budynku,kaplicy,zróbcie(może koło tego pomieszczenia z rygyipsów tam gdzie się broń sprawdza,czy rozładowana ?). Ile dla kapelana ,,pokropek,,?
Łukasz15.12.2021, 22:03
Policyjny kapelan najważniejszy... A taki to już w ogóle... Lans musi być w świeckim, podobno, Państwie?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl