17.12.2021, 17:42 | czytano: 2070

Euroregion z lotu ptaka (filmy)

kadr z filmu
Ruszyła akcja promocyjna pogranicza polsko-słowackiego. W ramach projektu powstało kilka filmów, wydano album, przygotowano także plenerowe wystawy fotograficzne - w Rabce-Zdroju i Nowym Targu.
Związek Euroregion Tatry obejmuje tereny polskie i słowackie po obu stronach najwyższych gór Polski i Słowacji. Tatry, które kiedyś stanowiły naturalną granicę państw stanowią dzisiaj wspólny mianownik międzynarodowej współpracy. Jednym z owoców tej współpracy jest realizacja mikroprojektu pt.: "Euroregion z lotu ptaka" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Mikroprojekt przez ostatni rok był realizowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Partnerem słowackim jest Obec Podbiel.


Pogranicze polsko słowackie jest wyjątkowe i niesamowicie zróżnicowane pod względem kulturowym i przyrodniczym. Niesamowita, wyjątkowa, wręcz unikatowa na skalę światową przyroda. Choćby przełom rzeki Dunajec w Pieninach czy też rzeki Białki w Nowej Białej. Groźne i posępne turnie Tatr i łagodne zbocza Gorców czy też Babiej Góry. Żywe skanseny takie jak Chochołów czy Podbiel z charakterystycznym budownictwem zrębowym. Przepiękna drewniana architektura sakralna z wyjątkowymi świątyniami i przydrożnymi kapliczkami wrośniętymi w krajobraz. Zamki średniowieczne – wspaniali świadkowie burzliwej historii pogranicza. Jeziora, które oprócz funkcji retencyjnej służą do wypoczynku i rekreacji zarówno mieszkańcom jak i turystom. Wiele ze wspomnianych obiektów można zobaczyć w filmie promocyjnym, który jest dostępny w mediach internetowych.Również w ramach mikroprojektu powstał album fotograficzny prezentujący pogranicze. Przyjęta konwencja prezentacji atrakcji Euroregionu Tatry „z lotu ptaka” pozwoli poznać niektóre obiekty niejako na nowo. Album można będzie otrzymać bezpłatnie w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu ul. Jana Kaziemierza 20 lub podczas promocji i wystawy fotograficznej zdjęć atrakcji Euroregionu Tatry, która jest trzecim elementem projektu. Od 22 grudnia 2021r. przez tydzień można ją będzie oglądać w Rabce - Zdrój obok siedziby Teatru Lalek Rabcio a następnie zostanie ona przewieziona do Nowego Targu gdzie obok siedziby Starostwa Powiatowego będzie prezentowana od 30 grudnia 2021r.


mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl