02.01.2022, 17:11 | czytano: 4110

Akcje ratunkowe w rejonie Babiej Góry

zdj. M. Moskwa/ GOPR
Intensywnie rozpoczął się ten rok dla ratowników Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR. Przeprowadzili już trzy trudne wyprawy ratunkowe.
Pierwsza dotyczyła turystki schodzącej ze szczytu. Kobieta doznała urazu barku. "Po zabezpieczeniu termicznym i podaniu leków przeciwbólowych została sprowadzona z asekuracją do stacji ratunkowej na Markowych Szczawinach, a następnie ewakuowana do Zawoi, skąd udała się do szpitala" - relacjonują ratownicy.
Potem do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku dotarło zgłoszenie o dwójce turystów, którzy utknęli w rejonie szczytu w bardzo złych warunkach atmosferycznych - mgła, bardzo silny wiatr, intensywny opad marznącego deszczu. Turyści zostali z asekuracją sprowadzeni przez ratowników do schroniska na Markowych Szczawinach. Działania zakończono o 6 rano.

Następnie ruszyła wyprawa ratunkowa po dwójkę turystów, którzy stracili orientację po południowej stronie Babiej Góry.

"Po dotarciu do turystów, ratownicy zabezpieczyli ich termicznie, sprowadzili na Markowe Szczawiny i ewakuowali do Zawoi. Działania zakończono w godzinach wieczornych. Wszystkie 3 wyprawy ratunkowe były prowadzone w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Wzięło w nich udział 13 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR" - czytamy w podsumowaniu.


opr. s/ zdj. M. Moskwa
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
majkel dudikoff z filmu Cobra02.01.2022, 23:30
Gdyby po południowej stronie było schronisko, to po pierwsze nie byłoby to schronisko tylko hotel górski (z jaką patologią mamy miejsce w Tatrach), a po drugie pseudoturyści zadeptali by tą Babią Górę.
Nie wiem czemu w ogóle miała służyć budowa tarasu widokowego na piwnicach dawnego schroniska Beskidenverein? BgPN niby nawija o ochronie przyrody, a sam robi patole jak zarząd TPNu w Tatrach. Tamci zrobili sobie z Tatr prywatny folwark służący trzepaniu kasiory.

Hej zarządzie BgPN, koło tego cudownego tarasu pod szczytem zapomnieliście zamontować koszy na śmieci, bo zaraz będziecie tam mieć śmietnik !
Orawiec02.01.2022, 19:14
No właśnie Prawa ma szansę odbudować schroniska zanim PiS rządzi trzeba naciskać przecież mają u nas prawie 100 procent coś się nam należy niech nie tylko Zawoja czerpie korzyści z Babiej
Pytanie do parku02.01.2022, 18:03
a gdyby było dawne schronisko po orawskiej stronie, dlaczego park blokuje odbudowę schroniska, jedno z najstarszych w Polsce...???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl