05.01.2022, 17:00 | czytano: 3724

Jutro ulice przemierzą Orszaki Trzech Króli

arch. Podhale24
6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Ze świętem Trzech Króli wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody.
Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Dom kropi się wodą święconą, a spalane kadzidło podkreśla, że jest on miejscem modlitwy.
Święto Trzech Króli jest też dniem modlitw za misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł. Ale to także widowiskowe orszaki przemierzające ulice miast i wsi. W ubiegłym roku i dwa lata temu było takich przemarszy mniej. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na nowo przystąpić do tradycji. Jak zawsze dla wszystkich chętnych organizatorzy przygotowali "korony".

Orszak Trzech Króli z postaciami Mędrców ze Wschodu pojawi po raz siódmy w Poroninie. W kościele pw. św. Marii Magdaleny odprawiona zostanie o godzinie 11:00 msza św, a po niej uczestnicy wyruszą do Gminnego Ośrodka Kultury.


W Zakopanem uroczystości rozpocznie msza święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny o godzinie 11:00. Później Orszak przejdzie do Starego Kościółka przy ulicy Kościelnej, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd. Przemarszowi towarzyszyć będzie Zespół Góralski im. Klimka Bachledy.

W Mieście uroczysta msza św. odprawiona zostanie tego dnia o godz. 10.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej zaplanowano wspólne kolędowanie na nowotarskim Rynku.

Parafia św. Teresy w Rabce-Zdroju, władze samorządowe, Centrum Kultury Sportu i Promocji i Fundacja Orszak Trzech Króli zachęcają do udziału w tegorocznym Orszaku Trzech Króli w Mieście Dzieci Świata - dzieci z rodzicami, dziadków, młodzież i wszystkich mieszkańców, turystów i kuracjuszy.


O 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele św. Teresy, po której nastąpi przemarsz do amfiteatru przy ul. Chopina 17, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie z Chórem Gorce z Nowego Targu i Orkiestrą Dętą OSP Rabka-Zdrój.

Poniżej - przypomnienie uroczystości w kilku podhalańskich miejscowościach.
s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Olo06.01.2022, 08:16
Do @stara prawda wiesz że doszedł nowy świrus i jego nazwa to IHU (przeczytaj na głos ) to jakby płenta do twojego komentarza.
stara prawda05.01.2022, 20:57
Jutro ulicami miasta dumnie przemaszerują trzej warianty: Delta, Kappa i Omnikron
Pati05.01.2022, 16:56
Dziękuję ,że piszecie o pięknych tradycjach i wydarzeniach.W wyborczej podhala tego nie znajdziemy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl