07.01.2022, 17:45 | czytano: 2843

Nagrody za działalność artystyczną, kulturalną i społeczną dla opery góralskiej i Roberta Kowalskiego

arch. Podhale24
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwały przyznające Małopolską Nagrodę Twórczości oraz Nagrodę Województwa Małopolskiego pn. "Pamięć i Tożsamość". Łączna pula przyznanych nagród wyniosła 100 tysięcy zł.
Spośród licznie zgłoszonych do nowo powołanej Małopolskiej Nagrody Twórczości kandydatów, zarząd WM uwzględniając rekomendację Kapituły, wybrał trzech Laureatów. Wśród nich - "Operę góralską Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu". To widowisko słowno-muzyczne, składające się z czterech aktów, które odgrywane są w gwarze góralskiej. Opowiada o reakcjach Podhalan na wybór Polaka na Stolicę Piotrową, a także o papieskich pielgrzymkach pod Tatry i związkach Jana Pawła II z góralami. Opera wystawiona została po raz pierwszy 12 lat temu. Przyznana nagroda to 20 tys. zł.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się druga z nowych nagród - Nagroda Województwa Małopolskiego pn. "Pamięć i Tożsamość". Trafiła ona do organizacji pozarządowych i osób prywatnych, które swoje życie poświęcają działalności społecznej na rzecz zachowania poczucia tożsamości narodowej oraz pamięci o historii regionu. W kategorii "organizacja pozarządowa" I nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Stowarzyszenie prowadzi działania edukujące społeczeństwo i przypominające o historii żołnierzy Armii Krajowej z obszaru Limanowszczyzny.

W kategorii "osoba" - I nagrodę w wysokości 5 tys. przyznano nowotarżaninowi Robertowi Kowalskiemu, członkowi wielu organizacji społeczno-kulturalnych: Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Towarzystwa Karpackiego oraz Związku Muzealników Polskich. To założyciel Klub Modelarzy Redukcyjnych "Skala", gdzie pracował społecznie z młodzieżą szkolną umożliwiając jej udział w konkursach i wystawach w kraju i zagranicą, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, przewodniczący i wieloletni członek Rady Muzealnej Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Przez 4 lata był kierownikiem Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Obecnie kieruje delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu.

Laureaci nagród zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się, gdy "zmniejszone zostaną restrykcje związane z epidemią koronawirusa". Oprócz nagrody finansowej odbiorą z rąk przedstawicieli Zarządu Województwa Małopolskiego pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
fryzjer08.01.2022, 19:52
@Hbk, widzisz, no to już wiesz, warto czytać komentarze na P24.pl bo można się wiele z nich dowiedzieć i nauczyć.
Cysorz08.01.2022, 17:42
Po zachowaniu tego kogoś w stosunku do pani Basi z MOK żeby tu nie wracał a Lachy i tak się na nim szybko wyznają
Hbk08.01.2022, 12:09
Do fryzjer: nie wiedziałem, że od grzywki zależy wartość człowieka. ..
Psikus08.01.2022, 11:13
Im dalej od Nowego Targu tym lepiej dla Nowego Targu
s08.01.2022, 00:18
Brawo Panie Robercie.Gratulacje.
fryzjer07.01.2022, 18:07
Jest grzywka jest i moc :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl