07.01.2022, 14:15 | czytano: 5992

Czujna nastolatka. Nie dała się oszukać metodą na BLIK-a

16-latka z powiatu nowotarskiego nie zatwierdziła transakcji w telefonie, gdy zobaczyła wysoką kwotę i miejsce wypłaty pieniędzy w bankomacie, w oddalonej miejscowości w województwie zachodniopomorskim.
- W środę tj. 5 stycznia br., 16-letnia mieszkanka powiatu nowotarskiego otrzymała wiadomość od znajomego na komunikatorze internetowym z prośbą o pożyczkę. Dziewczyna znała swojego rówieśnika, więc postanowiła mu pomóc. Chłopak poprosił o podanie kodu BLIK, jednocześnie zapewniając, że pieniądze zwróci w przeciągu kilkudziesięciu minut. 16-latka wygenerowała kod i przesłała „koledze”. Po chwili otrzymała wiadomość, aby zatwierdzić transakcję wypłaty 1 000 złotych w bankomacie w oddalonej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Wtedy zorientowała się, że może to być oszustwo. Skontaktowała się ze swoim znajomym, z którego konta wysłano wiadomość i okazało się, że ktoś włamał się na jego konto i w jego imieniu rozsyłał wiadomości z prośbą o pożyczkę. Wtedy będąc pewną, że to próba wyłudzenia pieniędzy, nastolatka nie zatwierdziła transakcji w telefonie. Dzięki czujności i rozwadze dziewczyna nie straciła pieniędzy - relacjonuje podkom. Dorota Garbacz z KPP w Nowym Targu.
Policja przypomina: w sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie kodu BLIK, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze. Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ff07.01.2022, 17:20
Skąd 16 latka ma na koncie w banku 1k?
88807.01.2022, 14:34
Też miałem 5 stycznia ze Słupska,niby.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl