09.01.2022, 14:26 | czytano: 14796

Tragiczne wieści ze słowackiej strony Tatr. W okolicach Małego Gerlacha odnaleziono ciała trzech Polaków

zdj. HZS.sk
Dziś po południu ratownicy HZS odnaleźli trzech Polaków, którzy zaginęli piątkowej nocy. Mężczyźni wyruszyli w góry pod opieką przewodnika górskiego.
"Ratownicy intensywnie przeszukiwali w sobotę i niedzielę wszelkimi dostępnymi sposobami - lokalizowanie telefonu komórkowego, przeszukiwanie z powietrza przy pomocy śmigłowców, przeszukiwanie z ratownikami HZS na ziemi oraz przy pomocy drona. W poszukiwaniach pomogli również polscy ratownicy górscy z TOPR, którzy wykorzystali urządzenie do poszukiwania sygnału mobilnego w terenie, gdyż telefony komórkowe były nadal aktywne. Polski przewodnik górski UIMLA prawdopodobnie negocjował z dwoma klientami, którzy zamierzali wejść na Gerlachovský štít, więc ratownicy skupili się na miejscowościach Batizovská i Velická próba. W godzinach popołudniowych ratownicy znaleźli pod południową ścianą Kotłowego Szczytu trzy ciała, niestety bez śladów życia" - relacjonują ratownicy Horskiej Zachrannej Służby.
Z informacji w mediach społecznościowych wynika, że to mieszkańcy Andrychowa i Sułkowic.


Ciała Polaków zostaną przetransportowane do Starego Smokowca. "Przewodnik górski UIMLA nie jest uprawniony do towarzyszenia klientom w terenie wspinaczkowym, przyczyny wypadku będą przedmiotem dalszych badań" - zapowiadają ratownicy.

s/ zdj. HZS.sk
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
piekne tatry13.01.2022, 15:58
Wyluzujcie [[[[[[[[[ dajcie spokój rodzinie znajomym i przyjaciołom . Czy wy wszyscy jesteście święci . Eksperci z Bożej łaski się znależli .
pasja pasją ale...10.01.2022, 21:19
kleofas nie porównuj amatorów bez uprawnień i wyobraźni do mistrzów i legend himalaizmu, to nie to samo, kumaj
stary górol10.01.2022, 20:01
do deski....skąd wiesz czy nie poszedł z przyjaciółmi dla przyjemności lub treningu...sprawdziłeś ,żeby takie słowa napisać ?....odnoszę ,że każdy sądzi wg siebie ...szkoda słów i uwagi dla takich wpisów....
kleofas10.01.2022, 14:13
Czyli rozumiem że Kukuczka, Berbeka, Rutkiewicz, Hajzer itd to też byli ludzie nienormalni, bez szacunku do gór i uwielbieni nowoczesnym sprzętem jak na tamte czasy?
Czekan10.01.2022, 08:36
Nikt normalny nie wybiera się na najwyższe szczyty zimą kiedy panują trudne warunki i oblodzenie. Brak wyobraźni i narażanie życia swojego i innych.
turysta09.01.2022, 22:57
Żal i szkoda :(
Niestety to kolejny przejaw braku szacunku dla gór i uwielbienie nowoczesnego sprzętu, bez wiedzy i doswiadczenia
jasiek09.01.2022, 21:37
Złamane wszelkie zakazy.
pasja pasją ale...09.01.2022, 18:23
kleofas to nie jest zwykłe wyjście, Tatry- szlaki na Słowacji zamknięte do tego trudne warunki, trzeba jasno napisać głupotą sprowokowali swój los. A tak, to szkoda chłopaków i ich rodzin.
BluePower09.01.2022, 18:23
Powiem tak : góry wciągają, te niskie i wysokie. I tu proszę nie krytykować nikogo bo oni idąc tam mieli pełną świadomość tego co może się stać. Ktoś powie ze nie potrzebnie narażali się ratownicy itd... A dla innych potrzebne narażają się policjanci strażacy lekarze kasjerki parkingowi obsługa wszelkich innych atrakcji i można wymieniać bez końca.? Pewne jest jedno, wielka tragedia, dla rodzin, poruszenie dla komentujących, ale dla tych którzy tam zostali? Powie przed Panem : stawiłem się, jestem. Nie było piękniejszego miejsca, niż to z, którego mnie wezwałeś.
kleofas09.01.2022, 16:07
Deska "znafco" i ekspercie, a skąd wiesz że przewodnik połasił się na kasę?
Bo ja akurat wiem, że wcale nie i było to po prostu zwykłe wyjście w góry z kolegami.
No ale jak zawsze "polski filozof" musi zabrać głos w sprawie o której nie ma pojęcia.
Deska09.01.2022, 15:26
Przewodnik połasił się na kasę i mamy skutki.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl