11.01.2022, 13:46 | czytano: 6788

Co z szybką koleją do Zakopanego? W tym roku projekt, w przyszłym roboty?

Arch. Podhale24.pl
Projekt budowy nowej linii kolejowej Podłęże - Piekiełko oraz modernizacji linii z Chabówki do Nowego Sącza powinien być gotowy w ciągu tego roku. Roboty budowlane są zaplanowane na kolejne lata. Nowa trasa dla pociągów z Krakowa na Podhale ma być gotowa do 2027 roku.
Na razie trwają prace (przerwane na zimę) na odcinku z Chabówki do Zakopanego. W kolejnym etapie modernizowana będzie linia z Chabówki do Nowego Sącza. To do niej, w rejonie Mszany Dolnej, przyłączona zostanie linia Podłęże - Piekiełko. I to tędy za kilka lat prowadzić będzie główna trasa kolejowa z Krakowa do Zakopanego.
Na jakim etapie są prace? Od 2019 roku trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. - Obecnie na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowane są prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej. Poszczególne jej elementy będą oddawane przez wykonawcę w ciągu bieżącego roku - informuje Piotr Hamarnik z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Dokumenty te pozwolą przygotować spółce przetargi, których zakresem będą już dziania budowalne. W pierwszej kolejności PLK będą chciały zająć się modernizacją istniejącej linii kolejowej nr 104 - dodaje.

Zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowej jest największą w historii polskiej kolei pod względem zakresu. Nowa trasa będzie wymagała m.in. budowy 58 km nowych linii kolejowych, 11 tuneli, 8 estakad, 20 mostów, ponad 30 wiaduktów. Zmodernizowana zostanie 75-kilometrowa istniejąca linia między Chabówką a Nowym Sączem.

Ostatecznym efektem przedsięwzięcia będzie zapewnienie lepszych połączeń regionów południowej Małopolski (Tatry, Beskidy, Gorce) z Krakowem i innymi dużymi aglomeracjami, poprzez zdecydowane skrócenie czasu przejazdu. Nowa linia zapewni sprawniejsze podróże oraz wygodniejsze i szybsze dojazdy koleją do miejscowości turystycznych. Zwiększy się ranga przemysłowo-gospodarcza Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala. Mieszkańcy miejscowości wzdłuż nowej linii zyskają dostęp do wygodnej komunikacji. Według przeprowadzonych w ramach studium analiz, realizacja projektu umożliwi wygodne i bezpieczne podróżowanie na trasie Kraków – Zakopane, w czasie krótszym niż 2 h, a na odcinku Kraków Główny – Nowy Sącz, poniżej 1 h.

r/ PKP PLK
Może Cię zainteresować
komentarze
Jasiek13.01.2022, 08:11
Do Tadek.
Nie bój się o finansowanie prac budowlanych. W stolicy mają taaaaką drukarnię, że nadrukują pieniędzy na całą linię kolejową. I jeszcze zostanie na pincet plus.
Tadek12.01.2022, 15:30
wszystko jest "cacy" planowanie nie wymaga dużych pieniędzy, natomiast prace budowlane ; TAK OGROMNYCH
Niestety PKP S.A. nie informuję , że inwestycja będzie realizowana tylko wtedy gdy Unia Europejska WYDA PIENIĄDZE NA KOLEJNE 6 LAT W KWOCIE 770.000.000.000 PLN
POLSKA JEST SKŁÓCONA Z U.E. i tylko nakłada kary na nie przestrzeganie prawa i zatruwanie powietrza .
Ponadto już jesteśmy przed karami za 0 VAT na żywność , 8% VAT za paliwa i energię elektryczną
abc12.01.2022, 14:46
PP, jakie piguły bierzesz bo może za duża dawka ;)

A co do meritum, byle w parze z rozwojem kolei poszła rozbudowa komunikacji publicznej na całym Podhalu. Bo jedno MZK w Nowym Targu, które i tak leży to za mało. Potrzebny sprawny system dla całego Podhala żeby ten region odkorkować, a szczególnie NT i Zako.
pp12.01.2022, 13:43
Bardzo dobra wiadomosci! Zaskoczeniem raczej nie jest opinia przeicwnikow tego rzadu.Oni by chceli aby rzad upadl i nowy liberalny sprzedał wszystko, a oni zaprzancy byliby pariasami Europy. Czesc polskiego narodu to zli obywatele i nawet z tym nie ukrywają sie .Mimo ,ze doją kazde swiadczenie spoleczne to pluja na ten rzad. Poprzednie rzady podwyzszaly wiek emerytalny podatki sprzedawali wszystko łacznie z Kolejka na Kasprowy i byl zachwyt tych ludzi mowiacy, a po cco nam kolejka po co nam LOT,kopalnie, stocznie, handel! zwykli zaprzancy z PO i komuchow!
śmieszek12.01.2022, 07:29
hahahahaaaaaaa
nierealne , bo PIS-owi pieniądze się już kończa , 11.01.2022, 16:41
To jest marzenie z tzw "marzeń ściętej głowy" mało realne i niedorzeczne, a papier wszystko przyjmuje , jak to papier.
Mówię jak jest11.01.2022, 15:56
I to jest właśnie postęp! Dobrze, że podhale24.pl o takich sprawach informuje. Sanacja kolei świadczy o zdrowym podejściu państwa do problemów komunikacyjnych.
Z Rabki11.01.2022, 14:35
Fajnie by było, gdyby coś się zaczęło dziać w tym kierunku. O planach i projektach to słyszymy od wielu wielu lat Mieszkamy przy tej trasie i tereny miały być wykupione do czerwca 2021, a tu nic się nie dzieje. Kolej inwestuje kosmiczne pieniądze w renowację linii przez Suchą Beskidzką która w sumie mało komu jest potrzebna, przez co nie ma środków ani czasu na tę nową linię. W trasę Kraków Zakopane wpompowano olbrzymie pieniądze a efekt jest mierny.
powodzenia11.01.2022, 14:24
nie wiem czy dożyje tych czasów -ze będzie ta linia nowa PKP
cc11.01.2022, 14:12
W tym stuleciu to się na pewno nie uda :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl