22.01.2022, 09:50 | czytano: 3477

Budżet uchwalony. Jakie inwestycje w nowym roku w Lipnicy Wielkiej?

Wójt Mateusz Lichosyt / UG Lipnica Wielka
Radni jednogłośnie przyjęli budżet na nowy rok.
Dochody gminy Lipnica Wielka w 2022 roku wyniosą 31 mln zł, a wydatki 34 mln. Na inwestycje gmina zaplanowała 6 mln zł. Wójt Mateusz Lichosyt przypomniał na sesji, że dzięki pozyskiwanym dotacjom z różnych źródeł, samorząd wydaje na inwestycje o wiele więcej. - Wydatki majątkowe wynoszą 18%, co plasuje nas na bardzo dobrej pozycji w skali powiatu – mówił.
Najważniejsze zadania, zaplanowane na nowy rok to: budowa przedszkola i żłobka, wodociągu, dokończenie remontu hali sportowej w Lipnicy Wielkiej, budowa remizy dla OSP Lipnica Wielka Centrum, remonty dróg gminnych, budowa ścieżek rowerowych Przywarówka - Kiczory, rozbudowa oświetlenia i kanalizacji, oraz budowa placu zabaw przy szkole podstawowej w Przywarówce.

- Nie mamy w budżecie spektakularnej nadwyżki, którą moglibyśmy przeznaczać na inwestycje. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, m.in. niekończącym się scaleniem gruntów, co odstrasza jakichkolwiek przedsiębiorców. Ale i przez długie lata zauważamy delikatny odpływ mieszkańców, którzy szukali możliwości osiedlenia czy wybudowania się w innych gminach. To jest widoczne i to wszystko wpływa na budżet gminy - mówił Mateusz Lichosyt.

Przed głosowaniem nad budżetem jeden z radnych mówił, że gmina powinna zająć się tematem gospodarki komunalnej i oświaty. Samorząd sporo dopłaca do utrzymania szkół. - Na 2022 rok to około 3,3 mln zł. Mieszkańcy powinni o tym wiedzieć. Musimy się spotkać w pierwszym kwartale, zaprosić dyrektorów szkół, wójta, skarbnika i porozmawiać o tym, jak szukać oszczędności - mówił.

ag/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Orawianin, który ma wrażeni, że wie więcej niż poz23.01.2022, 22:25
Zgadzam się z Jyndrek.
Jeszcze trzeba dodać i odpowiedzieć Panu "Mieszkańcowi Przywarówki", że zakończenie problemu scalenia gruntów nie jest takie proste jakby sie mu wydawało bo są procedury administracyjne ale jak się nigdy nie interesowało sprawami publicznymi to głowa pusta jak pustak!!! Jak temu Wójtowi się uda rozwiązać ten problem to pełen podziwu! Ludzie nadal na Orawie nie potrafią trochę poszukać w internecie na jakich zasadach funkcjonują Urzędy i że nie mogą sobie od tak robić co chcą tylko są związani procedurami administracjnymi i aktami prawa!! Ludzie na Orawie mądrzejcie!!!
Jyndrek23.01.2022, 09:01
Jak tak czytam to wszystko to wydaje mi sie ze nasi ludzie jus nic nie umiejom sluchac:
- chodnik zrobili projekt - cekajom na dofinansowanie
- na sciezki dostali kase to robiom
- przedszkole i zlobek widzieliscie? cy tys niy?
- kanalizacja?

A to ile zrobili w tym roku? mnie to nie przeszkadza ale widac ze sie dzieje...

Przedsiebiorca - duzo jest notariuszy co mozna sprzedac - sam sprzedawalem tydzien temu.
Lipniczanka22.01.2022, 23:21
Aż się łacina ciśnie na usta. A CHODNIK to gdzie w tym budżecie??????????????? Na durnoty pieniądze są, ale na bezpieczeństwo nie!!!!!!
nastepca wojta22.01.2022, 17:09
Nie wiem kto wybieral tych radnych , ale to jedna wielka tragedia! Zadadza oni kiedykolwiek albo w tym roku jakies pytanie???? Bo na wszystko sie zgadzaja, wiedza po co oni tam sa???? Chyba ze tam sa bo sa!!!!
Zaniepokojona mieszkanka22.01.2022, 17:05
Zamiast wydac 4 miliony na wodociag ktorego i tak nikt nie chce, bo wszyscy mieszkancy maja swoje prywatne ujecia wody , to lepiej zbudowac dom seniora . Spoleczenstwo Lipnickie sie starzeje , mlodzi pracuja za granicami naszego kraju i nie maja czasu opiekowac sie seniorami, a pieniadze maja i chetnie by skorzystali z takiej formy ochrony dziadkow czy tez rodzicow. Gmina niech mysli o ludziach a nie przedmiotach.
Viola od kudzi22.01.2022, 16:52
Mysle i mam nadzieje ze to ostatnia kadencja naszych wlodarzy.Budujecie sciezki rowerowe i monitoring w lesie , ktorymi tak naprawde nikt nie jezdzi i muzeum za pare milionow ktorego nikt nie odwiedza, a nam potrzeba Lekarzy bo nie wszystkich stac leczyc sie prywatnie.Pytajcie sie mieszkancow co jest potrzebne i wazne dla Nas!!!
Przywarowka22.01.2022, 16:43
Ha Ha inwestycje!!! Po co komu bylo to muzeum w przywarowce za
2 miliony!!!!!??? Lepiej bylo wybudowac maly szpital i zatrudnic specjalistow lekarzy, tego nam potrzeba Panie wojcie a nie muzeum i stare brony i kosy ogladac!!!
Mieszkaniec Przywarówki22.01.2022, 16:05
Zamiast budować ścieżki rowerowe w miejscu, gdzie są one niepotrzebne w tej chwili zacznijcie kontynuować budowę chodnika. Od kilku lat nic nie ruszyło w tej kwestii. Zamiast dokończyć i zrobić ją do szkoły SP 4 jak powinno być a najlepiej do przystanku Świerkówka to budujecie jakieś ścieżki teraz... Od lat Lipnica Wielka jakby kończyła się na skrzyżowaniu Skoczyki czasem coś Kiczory nic powyżej na czym skorzystaliby mieszkańcy. Z kolegą się zgadzam w 100% to adm. bałagan nieuporządkowany od ponad 30lat z działkami.
Przesiebiorca z Lipnicy22.01.2022, 13:04
Mam pare dzialek budowlanych do sprzedazy w Lipnicy, ale notariusze i przesiebiorcy jak slysza nazwa Lipnica Wielka to nie chca slyszec o tej miejscowosci!!!! Takim rzadzacym to dziekujemy!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl