27.01.2022, 09:52 | czytano: 13960

Gmina szuka oszczędności i będzie odbierać śmieci tylko raz w miesiącu. Mieszkanka: "Gdzie ekologia? Za chwilę ludzie zaczną palić tymi śmieciami"

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcom gminy Raba Wyżna nie podoba się, że od tego roku odpady zmieszane są odbierane tylko raz w miesiącu.
- Bardzo proszę o nagłośnienie sprawy odnośnie wywozu śmieci w gminie Raba Wyżna - napisała w liście do redakcji Podhale24.pl mieszkanka gminy. - Na ten rok zaplanowano tylko po jednym odbiorze w miesiącu w każdej z miejscowości należącej do gminy - w zeszłym roku, w większości miesięcy, były po 2 wywozy. Strach pomyśleć co będzie w miesiącach ciepłych - jak przechowywać śmieci zmieszane, zresztą inne też - to jakiś skandal!!! Stawki za śmieci wzrosły a gmina obcina wywóz śmieci!!! W sąsiednich gminach wywóz jest co najmniej 2 razy w miesiącu!!! Gdzie ekologia? Za chwilę ludzie zaczną palić tymi śmieciami - zresztą w naszej gminie już jest z tym problem, po południu nie da się wyjść na podwórko bo taki smród, że aż w gardło drapie - napisała sfrustrowana mieszkanka gminy.
- W roku 2021 w okresie od kwietnia do października na terenie naszej gminy realizowane były 2 wywozy miesięcznie, ale tylko odpadów zmieszanych. Odpady segregowane zbierane były raz w miesiącu - wyjaśnia Rafał Grygorowicz, wicewójt gminy Raba Wyżna.

Jak tłumaczy, ograniczanie od 1 stycznia 2022r. wywozu odpadów zmieszanych do jednego w miesiącu, podyktowane było analizą sytuacji rynkowej oraz gwałtownie rosnącymi cenami usług związanych z gospodarką odpadami. - Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim ograniczeniem ryzyka drastycznych podwyżek stawek opłat ponoszonych przez mieszkańców z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych - mówi. - Od 1 stycznia 2022 roku na terenie gminy Raba Wyżna obowiązuje nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która wynosi 24 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Jednocześnie wysokość zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, położonych na terenie gminy Raba Wyżna, zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których zamieszkują mieszkańcy kompostujący bioodpady w kompostowniku przydomowym, wynosi 2 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. W roku 2021 obowiązywała stawka 21 zł, zniżka za kompostownik 1 zł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy są zobowiązane do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu pod rygorem nałożenia kar finansowych za ich nie osiągnięcie. - Edukacja ekologiczna wśród mieszkańców i promocja nawyków związanych z selektywną zbiórką odpadów może pomóc w osiągnięciu wskaźników recyclingu - dodaje Rafał Grygorowicz. - Zgodnie z nałożonymi na gminy obowiązkami główną frakcją odpadów odbieranych od gospodarstw domowych powinny być odpady segregowane, a nie zmieszane. Od 1 stycznia 2022 na terenie gminy Raba Wyżna obowiązuje również nowa stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi – będzie ona miała zastosowanie w sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości nie będzie wypełniał obowiązku segregowania odpadów. Uchwałą Rady Gminy stawkę ustalono w wysokości 72 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mamuśka28.01.2022, 20:02
"Gdzie ekologia?" Ekologia jest wtedy gdy się tych śmieci bardzo mało produkuje, a nie wtedy gdy ktoś je odbierze i niby po problemie. Nie można czerpać wiedzy z FB, bo wtedy dochodzi do takich paradoksów, że ludzie myślą by im dwa razy w miesiącu odbierano śmieci to będą EKO.
OLA28.01.2022, 08:43
Mieszkanki Raby wymyślacie zamiast wziąć się za selektywną zbiórkę śmieci. W koszu na śmieci zmieszane nie powinno być żadnych bio odpadów które mogą się psuć. Weźcie się drogie Panie za prawidłową segregacje odpadów to w koszu na śmieci zmieszane nie będzie w ogóle odpadów. Wójt powinien Wam zrobić kontrolę pojemników na śmieci zmieszane i jeśli będą tam inne odpady to naliczyć opłatę 72zł. Wtedy problem wywozu zniknie. Mieszkam w Rabie, segreguje odpady i w koszu na śmieci zmieszane jest pusto.... Dwa wywozy w miesiącu to bezsens... i marnowanie pieniędzy.
Mieszkanka Raby27.01.2022, 21:16
Po pierwsze: śmieci zmieszane w Rabie Wyznej odbierane były w zeszłym roku 3x w miesiacu w dwa miesiące roku, 2x w miesiącu w 5 miesiący w roku, czyli przez większość roku odbierane były co najmniej 2 razy w miesiącu.
Po drugie: owszem większość stanowić powinny odpady segregowane a nie zmieszane, ale myślę że większy problem stanowią odpady BIO które były odbierane w ten sam dzień co odpady segregowane. Nie wyobrażam sobie trzymać takich odpadów przez cały miesiąc w miesiącach letnich. To jest skandal i podzielam zdanie Pani która się wypowiedziała chociaż głównie z uwagi na odpady bio. Pan Grygorowicz najwyraźniej nie przygotował się do odpowiedzi bo jego odpowiedz jest wymijającą i nie przedstawia obrazu sytuacji, takie jest moje zdanie. Gmina zawaliła sprawę i tyle.
fred27.01.2022, 15:07
A może by tak sklepy pomyślały o tych opakowaniach bo kazda rzecz kupiona to do folii dają a wystarczy papier jak dawniej .
ens27.01.2022, 14:46
Nie wolno palić w piecu. Wynieść na pole, polać benzyną i zapalić.
Jo27.01.2022, 14:15
Do mieszkaniec gminy- kompostownik trzeba ustawić na polu a nie w domu,to szczurów nie będzie :) Ja od lat mam kompostownik i w życiu u siebie koło domu szczura nie widziałem. Może po prostu masz syf koło chałupy i szczury mają dobrą bazę a nie przez kompostownik. Pozdrawiam
ski27.01.2022, 13:59
do 888 pojedz do krakowa w polsce jest 11 zakładow rusza lawina zezwolen a w niemczech funkcjonuje 72
88827.01.2022, 12:55
@ski
Już nie koniecznie w mieście ale tak żeby był wilk syty i owca cała.żeby nikomu nie przeszkadzało...Skorzysta na tym cała małopolska bo na dzień dzisiejszy wszystko z tego regionu jest wywożone na Śląsk... Widziałem we Francji to aż żal że u nas jeszcze takich nie ma....
mieszkaniec gminy27.01.2022, 12:45
Ekologia???
Odkąd mam kompostownik mam szczury. "Ekologiczne szczury"
Niebawem będzie wywóz śmieci raz w roku.
Brawo.
mądry pan27.01.2022, 12:21
wszystko zostało stworzone pod przykrywką ekologia i czyste powietrze do zarabiania pieniędzy to już dawno było wiadome poco to robią po to by dobrać się do naszych portfeli
Def27.01.2022, 11:44
A wójt dostał podwyżkę?
lira27.01.2022, 11:05
ekologia to nic innego jak biznes, nie ma nic wspólnego z ekologią , ale co do śmieci, to dlaczego ludzie mają palić je w piecach? jeśli ma się worki to wrzucać do worków i firma je zabierze tak czy siak, czy raz w miesiącu czy dwa razy ?
ski27.01.2022, 10:37
do 888 mieszkancy powinni prosic zeby starostwo w końcu zaczeło czynic starania o powstanie nowoczesnego zakładu przeróbi termicznej odpadów komunalnych najlepiej w mieście komin już jest .
88827.01.2022, 10:19
Spalarnia w okolicy i tylko spalarnia ratuje sytuację....Nowoczesne spalarnie to nie domowy komin z którego wylatuje to co się wrzuci albo gorzej.No ale nowoczesna Polska jest jak zawsze 50lat za murzynami...
Mieszkanka27.01.2022, 10:14
Ha, ha, ha. mimo że mieszkam w Gminie Raba Wyżna płacę tyle co mieszkańcy Raby Wyżnej to od nas śmieci zawsze były odbierane 1 raz w miesiącu. ostatni rok przyniósł zmianę w miesiącach letnich było to 2 razy jeśli chodzi o zmieszane.
Pio.27.01.2022, 10:04
To mafia śmieciowa i nie ma nic wspólnego z ekologią.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl