10.02.2022, 12:09 | czytano: 4028

Spór o korty tenisowe i atrakcje turystyczne. "Złapmy się za głowę, co my robimy"

Kadr z nagrania sesji
KROŚCIENKO. Kolejny spór między radnymi a wójtem. Wójt Jan Dyda namawia do budowy kortu tenisowego, radni twierdzą, że miejscowości potrzeba atrakcji turystycznych.
Radny Stanisław Rusin zwrócił się do rady, żeby wystąpiła do wójta Jana Dydy o zawieszenie podjętych działań związanych z budową na terenach zalewowych w Krościenku kortów tenisowych. Zawnioskował też, żeby wójt przygotował propozycję wykorzystania pieniędzy zgromadzonych na ten cel, na budowę innego obiektu sportowego, który byłby atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających gminę. Radni poparli ten wniosek.
Wójt Jan Dyda nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. - Dziwię się słowom, że kort tenisowy nie jest atrakcją turystyczną, ale to jest państwa sprawa. Dokumentacja już czeka trzy lata, trzy lata temu przegłosowaliście realizację. Obiecane mamy pieniądze, 150 tys. zł, więc zastanówmy się, co robimy. Jeżeli mam dostać 150 tys. zł z zewnątrz na atrakcje turystyczną, a proszę mi udowodnić, że nie jest, to złapmy się za głowę, co my robimy - powiedział.

- Od dłuższego czasu powtarzam, że z punktu widzenia interesu naszej gminy konieczne jest, żebyśmy uruchomili atrakcję, z której będą mogli korzystać również turyści. Chciałbym, żeby zostały rozważone możliwości budowy infrastruktury o charakterze sportowo-rekreacyjno-turystycznym - mówił przewodniczący Stanisław Gabryś. - Prawda jest taka, że rzadko się widuje osoby, które jadą w góry z rakietami tenisowymi. Zresztą boisko do tenisa w deblu będzie wykorzystywane przez cztery osoby, więc jak się to ma. Boisko byłoby fajnym elementem, ale w pierwszej kolejności należy tak wydać pieniądze, żeby pobudzić ruch turystyczny, by turyści, którzy do nas przyjeżdżają, chcieli u nas zostać - tłumaczył. - My od dłuższego czasu nie budujemy tego typu obiektów. Mamy zaniechane ścieżki rowerowe, które mieliśmy rozbudowywać na terenie sołectw. Więc powtarzam: trzeba się pochylić nad atrakcjami turystycznymi. Nikt nie przekreśla kortu, może być wykonany, ale w której kolejności. Przecież całe Krościenko rozwija się w oparciu o ruch turystyczny i w tym kierunku się rozwijajmy - dodał.

Wójt ostrzegał jednak, że rezygnacja z budowy kortu będzie oznaczać wyrzucenie w błoto pieniędzy wydanych na projekt. - W tym roku kończy się ważność dokumentacji, pieniądze mamy prawie załatwione, a my próbujemy nie wiem co - dziwił się. - To byłaby niegospodarność. Proszę nie mówić, że zaniedbujemy turystykę. Na co nas stać, to próbujemy robić - mówił, przypominając, że gmina spłaca kredyt, a mieszkańcy dopominają się o remonty dróg, co gmina też robi. - Jesteśmy ograniczeni pewnymi sprawami, głównie finansowymi. To jest bariera.

Radni mówili, że konieczne są atrakcje, które byłyby czynne cały rok, również zimą. - Musimy pomyśleć o takich atrakcjach turystycznych, żeby przyciągnąć do nas turystów również zimą, bo teraz jest pusto - mówiła radna Maria Wąsowicz.
Wicewójt Tadeusz Topolski przekonywał, że radni są w błędzie, bowiem mówią tylko o korcie, a w ramach projektu ma tam powstać również wielofunkcyjne boisko. - Ale to jest kolejne tylko boisko, których mamy dużo - skomentował to przewodniczący Gabryś.

Wójt zadeklarował na koniec, że będzie jeszcze rozmawiał w tej sprawie z projektantem i zapyta go, co tam jeszcze można zrobić. - Przygotuję informację, jakie mamy możliwości - dodał.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Andersen14.02.2022, 17:58
Opowiem Państwu bajkę, o takim jednym radnym powiatowym, który gdyby skoczył z poziomu swojego ego na poziom swoich kompetencji to by złamał obie nogi i kręgosłup. Otóż ten radny (żeby nie napisać prawie starosta) nie może się pogodzić, że wyborcy zaczęli dostrzegać jego fatalną podstawę w życiu publicznym i teraz biedaczek odreagowuje na każdym portalu, wtrącając się w sprawy lokalne. Panie drogi, zajmij się lepiej tym najgorzej funkcjonującym JST na Podhalu - starostwem powiatowym i może wreszcie zrób coś pożytecznego dla społeczności, z której się wywodzisz, a nie wypisuj bzdury w internecie.
maszynka kręci się14.02.2022, 09:09
Radni z wiosek są maszynkami do głosowania
w tej kadencji nie wójta
a pewnej radnej
ale za chwilę to się skonczy
Wieśniak13.02.2022, 12:10
Kryterium działania nie opiera się o kadencje tylko racjonalności podejmowanych decyzji. Gdy te są słuszne to należy je popierać, jeśli są błędne to należy je weryfikować i korygować. Każdy rozsądny radny tak czyni, w przeciwieństwie do marionetek i maszynek do głosowania - Ci zawsze bezrefleksyjnie ręka w górę. Nawet za kortem na terenach zalewowych.
Marian13.02.2022, 00:36
Do @miescon. Myśle, że negatywna opinia o danej Osobie wyrażona przez kogoś kto pisze w taki sposób jest faktycznie komplementem dla tej Osoby. Powodem do wstydu byłoby uzyskanie uznania ze strony takiego analfabety.
Dokładnie11.02.2022, 21:35
Do @miescon. No tak tamte były wspaniałe rady - 30 lat maszynek do głosowania dla
wójtów. Dla niektórych jak Śniegońka, Błażusiak, Kubikowa albo Plewa to nawet bez różnicy ze do wyborów szli z opozycyjnych komitetów - jak automaty przeciw wyborcom, przeciw mieszkańcom, przeciw interesowi gminy, przeciw samym sobą tylko tak jak wójt sobie zażyczy.
Nie z kim nie ma o czym11.02.2022, 19:30
Problem w dyskusji z wójtem oraz tą garstką, jego podwładnych i jemu podporządkowanych jest taki, że Oni nie dysponują żadnymi argumentami. W tych komentarzach miłośników Dydy oraz w jego wypowiedziach nie znajdziemy pół zdania, uzasadniającego sensowność budowy tego kortu na terenie zalewowym. Dowiemy się za to, że Ci którzy pytają, podważają racjonalność takiej inwestycji to (parafrazując): ?trudne wieśniaki do wymiany bez rozumu które powinni się złapać za głowę?. Takie są argumenty tej mizerii intelektualnej, próbującej wspierać te dziwne działania wójta. To wszystko na co stać pana Dydę i jego maszynki do głosowania. Szanowni państwo, poziom waszych wypowiedz to jest dno. Po raz kolejny pokazujecie, że nie macie nic rozsądnego do powiedzenia, nie macie żadnego pojęcia nt. inicjatyw które nieudolnie próbuje podejmować ten marny wójt. Przy odebraniu prerogatyw wójtowi odnoście przesuwania środków nie mieliście nic racjonalnego do powiedzenia i na jego obronę, przy próbie niszczenia mieszkańców dla chorych ambicji niedoszłych rajców miejskich nie mieliście żadnych argumentów. Jedyne co potraficie to nieudolnie obrażać, wylewając frustracje w i internecie.
Wieśniak11.02.2022, 18:44
Do @kwiotek. Ty zamiast bić w stół, puknij się w głowę. Rola stanowiąca nie oznacza stanowienia wszystkiego co sobie ubzdura wójt, w sołectwie w którym ma podporządkowanych sobie (bez)radnych. Dobrze że rozsądni radni zabrali się za to towarzystwo wzajemnej adoracji. Brawo Przewodniczący i wspierający Go radni!
Do jasiek11.02.2022, 18:33
Może ten który dostrzega absurdalność budowy kortu na terenach zalewowych? Szkoda że rekreacyjny wójta z garstka nierozgarniętych maszynek do głosowania - Śniegoń, Plewa, Kubik, Błażusiak nie maja takiej refleksji.
Brawo11.02.2022, 18:20
No cóż, jak zawsze- gdy braknie argumentów w temacie artykułu to się zaczynają wycieczki personalne. Stała taktyka osób które nie maja elementarnej wiedzy i kompetencji. Ale nawet i na ten populizmu odpowiem. Otóż, uważam że nikt tego nie musi nikomu uświadamiać, no może ewentualnie Tobie i tym ubezwłasnowolnionym radnym, którzy myślą że są podwładnymi nieudolnego wójta. Trudno polemizować z osobą która sama sobie zaprzecza. Twierdzisz, że wójt wykonuje to co rada ustanowi, chociaż ten sam powinien być głównym inicjatorem działań chociażby w oparciu o samodzielnie przygotowane, opracowywane dokumenty (strategia, prognoza, budżet itp.) i podlegały UG. Ty jednak ciężar odpowiedzialności jednoznacznie przenosisz na radę. Z kolei osiągnięte sukcesy, przypisujesz wójtowi, który rzekomo według Ciebie może tyle co rada ustanowi. Gratuluje świadomości funkcjonowania JST, radni maja kreować rozwój w zastępstwie wójta (zarabiającego krocie) i całego urzędu, pozostawiając ewentualne zasługi przy wójcie???? - hipokryzja pełna! A rozumu to raczej brakuje inicjator kortu tenisowego na terenach zalewowych i tym bankrutom lokalnym, którzy interes mieszkańców sprzedali w gabinecie wójta, który jak się okazało nic nie może :)))
jasiek11.02.2022, 11:58
Który to szanowny pan ciągle używa słowa "absurdalny" w swoich wypowiedziach? Musi siedzieć blisko @tenisisty i @brawo bo nadużywają tego słowa tak samo :)
kwiotek11.02.2022, 09:12
hahaha, uderz w stół a nożyce się odezwą :) Może na koniec kadencji ktoś wam w końcu uzmysłowi, że rada nie pełni tylko roli kontrolnej, ale przede wszystkim stanowiącą! Wójt wykonuje to co wy ustanowicie. No ale wiadomo, zostaje tylko kontrolować i krytykować, bo pomysłów dalej brak. Żenada i totalne ignoranctwo niestety jest, ale u kogo?
Tenisista płetwonurek10.02.2022, 23:15
Do @kwiotek. Totalny to jesteś ale ignorant. To wójt pełni role wykonawczą i to w jego gestii jest działalność gminy a nie rady gminy. Rada gminy pełni role kontrolna wobec działaności wójta i tutaj bardzo dobrze się sprawiła odrzucając absurdalny pomysł budowy drugiego kortu w gminie i czwartego boiska i to jeszcze w strefie zalewowej. Brawo Rada Gminy!
Brawo10.02.2022, 23:10
Najlepszy przewodniczący w historii Krościenka, który panuje nad właściwym funkcjonowaniem tej gminy. Skończyła się era wydatkowania środków na absurdalne inwestycje np. dublowany kort tenisowy na siłę sytuowany w strefach zalewowych w sołectwie, które poparło wójta w ostatnich wyborach. Takie nieporozumienia inwestycyjne tylko szpecą ład przestrzenny miejscowości turystycznej, nie maja żadnego zastosowania i wykorzystania o charakterze turystycznym, generują koszty. Brawo że ukrócił pan przewodniczący absurdalne dysproporcje aktywności pana wójta, który w jednym sołectwie próbuje podejmować jakieś dziwne aktywności dla jakiś mitycznych tenisistów, w strefach zalewowych, a w innych sołectwach Mieszkańcy nie mogą się doprosić inwestycji niezbędnych dla ich życia i zdrowia.
kwiotek10.02.2022, 18:55
"..Zawnioskował też, żeby wójt przygotował propozycję..." - to właśnie kwintesencja "mądrej" rady, sami nie mają na nic pomysłu, ale to co wójt przygotuje jest be, byle tylko dogryźć. Totalnej opozycji już nam wystarczy
marian10.02.2022, 17:43
Topolskiemu i Dydzie już dziękujemy.
czy o to chodzi ?10.02.2022, 15:18
Nie róbcie nam metropolii z Krościenka
mają być wiejskie klimaty
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl