14.02.2022, 18:14 | czytano: 2522

TPN otwiera szlak do Morskiego Oka

Arch. Podhale24.pl
TATRY. Od wtorku 15 lutego szlak do Morskiego Oka ponownie będzie udostępniony dla turystów. Zamknięty ma pozostać zielony szlak na odcinku Wodogrzmoty Mickiewicza – Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz czarny szlak z Doliny Roztoki do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego po konsultacjach z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o ponownym otwarciu szlaku do Morskiego Oka. Ratownicy ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że zagrożenie zmalało, jednak nadal jest możliwość zejścia lawin.
- Panuje lawinowa dwójka, to jednak w żadnym razie nie oznacza, że jest bezpiecznie! Przy lawinowej dwójce zdarza się najwięcej wypadków – informują pracownicy TPN. - Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, śnieg jest twardy, w wielu miejscach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko – czytamy w komunikacie parku.

Nadal zamknięte mają pozostać szlaki prowadzące do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlaki zielony oraz czarny zostały zablokowane przez lawiniska i powalone drzewa. Do czasu uprzątnięcia szlaków pozostaną one zamknięte.

Najpopularniejszy szlak w Polskich Tatrach został zamknięty 3 lutego br. ze względu na zagrożenie zejścia lawiny, która mogłaby sięgnąć dna doliny oraz przeciąć szlak do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Duże depozyty śniegu zalegały w Żlebie Żandarmerii. Dzień przed zamknięciem szlaku lawina przebiła ponad półmetrową taflę lodu na Morskim Oku.

oprac. ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z tąd15.02.2022, 11:12
Już się pewnie kolejka ustawia(zapisy?) na wejście.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl