28.02.2022, 17:00 | czytano: 11449

Strażacy z Nowego Targu, Szaflar, Kościeliska i Krościenka budowali w nocy miasteczko namiotowe dla uchodźców (zdjęcia)

Fot. OSP Nowy Targ
W nocy strażacy otrzymali dyspozycję wyjazdu do Olkusza, gdzie wzięli udział w budowie miasteczka namiotowego dla uchodźców z Ukrainy.
Pojechały jednostki - z OSP Nowy Targ, OSP Szaflary, OSP Kościelisko i OSP Krościenko nad Dunajcem - należące do Kompanii Logistycznej Watra. jednostki te otrzymały w zeszłym roku specjalne namioty w ramach tarczy antykryzysowej.
Nocą w Olkuszu, wraz ze strażakami z innych regionów, stawiali namioty. Dziś mieli być w nich umieszczeni uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy mieli tu dotrzeć pociągiem. Do jednostek druhowie wrócili rano.

Na miejscu byli też strażacy z powiatu tatrzańskiego.Specjalny pociąg humanitarny dotarł do małopolskiego Olkusza torem LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa). Przyjechało nim ponad 500 osób z objętej wojną Ukrainy. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe, skąd Ukraińcy zostali autobusami przewiezieni do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW.

- Część osób chce się dostać do dużego miasta i stamtąd kontynuować podróż. Innych przewieźliśmy do bazy noclegowej. Nocleg i wyżywienie zapewnione będzie na dłuższy czas. Każdy uchodźca, który przekroczył polsko-ukraińską granicę, jest w Polsce legalnie. Dzisiaj o północy ten pociąg dojechał do Hrubieszowa. Gdyby była taka wola ze strony ukraińskiej, jesteśmy gotowi do zbudowania tutaj pawilonowego, kontenerowego, potężnego hubu, który udzielałby wsparcia. Podobnych transportów może być więcej – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Szybko i sprawnie udało się zakwaterować, przewieźć, ale także zapewnić posiłek osobom, które po ciężkiej nocy, po trudnym transporcie przyjechały do nas ze Lwowa. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom, na ręce pana starosty i wicestarosty, wszystkim osobom w liczbie ponad 50, które z wielkim sercem pomagały. To jest wyjątkowe miejsce, bo stąd, kiedyś wyjeżdżały pociągi w kierunku wschodnim. Przywracamy to połączenie. Chciałem podziękować strażakom, samorządowcom za ogromną sprawność działania. Osoby, które przyjechały, zostały natychmiastowo zaopiekowane, trafiły do namiotów, otrzymały wyżywienie, pomoc prawną, informację o tym, że mogą spokojnie myśleć o swojej przyszłości i jechać do bazy noclegowej – dodaje wojewoda.

- Emocje, które nam towarzyszyły w chwili, kiedy przyjechał pociąg z uchodźcami z Ukrainy, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Chcę podziękować przede wszystkim wolontariuszom. To oni błyskawicznie odpowiedzieli na naszą prośbę i bezinteresownie przybyli tutaj we wczesnych godzinach porannych, aby przygotować komfortowe warunki dla wszystkich, którzy przyjechali. Otrzymali oni nie tylko ciepły posiłek, ale także wsparcie medyczne i sanitarne. Zostali również bezpiecznie oddelegowani do przygotowanej bazy noclegowej. Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom medycznym, strażakom, strażakom ochotnikom. Dziękuję wszystkim pracownikom i służbom wojewody i pracownikom starostwa powiatowego oraz koordynatorom tej akcji oraz wicestaroście – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

r/ źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Lolo03.03.2022, 12:27
Jaka @Kasia taki mózg. Za to żyją ich potomkowie, którzy czczą Banderę, ukraińskie sotnie mordujące po wojnie niewinnych, a za cel mają poszerzenie Ukrainy po Nowy Sącz. A o Jedwabnem to sobie poczytaj w niezależnych mediach a nie łykaj jedynie słusznego przekazu z eskimoskiej propagandy.
@stach03.03.2022, 09:31
Obejrzyj 4 pancernych, jak jednym czołgiem wygrywa się wojnę, a potem obejrzyj gumusie i kup sobie sok, będziesz skakał wyżej. Człowieku, trzeba pamiętać o historii i żyć tym co teraz. Czy kupisz niemiecki samochód, przecież była 2 wojna..
Kasia03.03.2022, 08:46
@stach a Ty sobie poczytaj o Goralenvolk, o pogromie w Jedwabnem i innych "dumnych" wydarzeniach historycznych z udziałem Polaków. Ludzie, którzy dokonali zbrodni na Wołyniu już dawno nie żyją. Przestań żyć historią! Współcześni Ukraińcy tak jak i współcześni Polacy to są całkiem już inni ludzie.
stach01.03.2022, 20:15
oglądnij wołyń a potem się zastnów się zanim coś napiszesz
goralka01.03.2022, 09:52
goralka przestancie wkolko o epidemi i kwarantanie chyba juz czas odp sobie sami na to pytanie liczy sie tu i teraz a nie epidemia trzeba pomoc ludziom to straszne,brawo strazakow
abc28.02.2022, 23:39
ponad 300 tys. osób poza schengen przekroczyło granicę RP i bez żadnej kwarantanny. Kto złamał prawo? Kto naraził obywateli na utratę zdrowia?
z tąd28.02.2022, 22:14
Cieszy że mamy takich strażaków .To są GOŚCIE nie politycy.
z tąd28.02.2022, 21:43
@liść.Napisałeś to z nudów przeglądając media w tel. stojąc w kolejce po paliwo?
Osiol28.02.2022, 20:20
Na szczęście dzięki spisowi powszechnemu wiadomo gdzie są pustostany to rozwiązanie tymczasowe lub przejsciowe
liść28.02.2022, 19:59
@Wicher, no tak, psychoza... Za to Ty pewnie jesteś tak dzielny, że z uśmiechem na ustach i spokojem stałbyś i patrzył jak Ci rakieta dom rozwala.
Ela 6328.02.2022, 18:20
Jak zwykle brak słów w takich sytuacjach. Serdecznie dziękuję Wam Wszystkim niosącym pomoc w tym szczególnym czasie. Łzy same cisną się do oczu widząc tyle nieszczęścia na Ukrainie i jednocześnie tyle dobra wokół, którym się dzielimy.
Wicher28.02.2022, 18:12
Wypisz wymaluj taka sama psychoza jak dwa lata temu ze Srowidem który umarł nagle :) ! znowu media i politycy nakręcają sprowokowaną przez USrael psychozę strachu ! :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl