28.02.2022, 21:43 | czytano: 2777

Ochotnica Dolna potępiła rosyjską agresję. "Nie możemy milczeć"

Rada Gminy Ochotnica Dolna podjęła w poniedziałek rezolucję w sprawie potępienia rosyjskiej i białoruskiej agresji na Ukrainę. Radni w ten sposób wyrazili solidarność i wsparcie dla mieszkańców Ukrainy w walce o wolność.
Oto treść rezolucji:
„My Radni Gminy Ochotnica Dolna postanawiamy podjąć rezolucję przygotowaną przez Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna, aby wyrazić potępienie dla rosyjskiej i białoruskiej agresji na Ukrainę oraz wyrazić solidarność i wsparcie dla mieszkańców Ukrainy w walce o wolność.

Bezpośrednią przyczyną rezolucji jest rozpoczęcie przez Rosję pod przywództwem Władimira Putina w koalicji z Białorusią pod przywództwem Aleksandra Łukaszenki agresji wojskowej przeciwko Ukrainie.

Nigdy więcej wojny! Takie hasło powtarzamy na każdej uroczystości upamiętniającej ofiary „Krwawej Wigilii” - największej pacyfikacji w historii naszej gminy i Podhala.

Wojna, to straszliwa tragedia! My mieszkańcy Ochotnicy i Tylmanowej wiemy o tym doskonale, bo nasi przodkowie, w tym dzieci, byli mordowani, m.in. podczas „Kampanii Wrześniowej”, „Krwawej Wigilii” oraz ginęli na frontach, a nasi żydowscy sąsiedzi ginęli w obozach koncentracyjnych. Ci którzy przeżyli do dziś pamiętają terror, niewyobrażalny strach i zniszczenia jakie niesie wojna.

Niepojętym jest i zasługującym na najwyższe potępienie, że w XXI w., w Europie, która tyle wycierpiała z powodu wojen, Rosja pod przywództwem Władimira Putina wszczyna kolejną wojnę nie patrząc na cierpienie, które ona przyniesie kompletnie niewinnym ludziom, w tym dzieciom.
Agresja wojskowa na Ukrainę jest złamaniem wszelkich norma prawa międzynarodowego, zasad demokratycznego świata i humanitaryzmu oraz bezpośrednio zagraża Polsce i całej Europie a nawet Światu. Ukraińcy dziś walczą nie tylko o swoją, ale i o naszą wolność.

Mając w pamięci cierpienia jakie wojna przyniosła naszym przodkom, nie możemy milczeć, dlatego w obliczu tragedii, która spotkała mieszkańców Ukrainy solidaryzujemy się z nimi w cierpieniu, które dotyka ich wszystkich w tym dzieci.
Nawet jeśli historia stosunków polsko-ukraińskich ma swoje ciemne karty, które znamy również z historii naszej małej ojczyzny, to nie zapominając o przeszłości pamiętamy również o tym, że historię się nie tylko pamięta, ale i tworzy.
Dziś tworzymy nową historię w relacja polsko-ukraińskich wspierając mieszkańców Ukrainy w walce o wolność”.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Lucyna01.03.2022, 20:54
Ochotniccy radni jak zwykle bezradni. Mędrole na czele z wójtem Królczykiem stacjonującym ciągle w Krakowie pewnie będą przenosić Ochotnicę do Krakowa. Co te chłopki roztropki mogą podjąć jak się własnego cienia boją . Co im karze to wszystko przegłosują - hasło łapki w górę to w górę. Tragizm i komedia
Kl01.03.2022, 11:54
Ochotnica to se może
autor01.03.2022, 09:03
Te partyzant, one żyją z turystyki. Nikt z zagranicy nie przyedzie do Polski ze względu na zagrożenie jakie niesie bliskość konfliktu i pomoc Ukraińcom
Partyzant,grzybiarz z N.Targu28.02.2022, 22:34
Podpisuję się pod tym.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl