09.03.2022, 15:11 | czytano: 14796

Ukraińcy w szpitalu - nie tylko jako pacjenci, ale i personel

arch. Podhale24
NOWY TARG. Na pytanie, czy w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II pojawiają się już pacjenci zza wschodniej granicy, dyrektor Marek Wierzba odpowiada: - Owszem, zdarzają się. Oczywiście udzielamy im pomocy. To są na razie jakieś sporadyczne sytuacje. Są też osoby, z którymi poważnie rozmawiamy na temat pracy w naszym szpitalu. Mówimy tutaj o pielęgniarkach i lekarzach.
- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku dni zostanie podjęta w końcu ustawa, regulująca te zagadnienia i będziemy mieć jasność w jaki sposób i na jakich zasadach można będzie obywateli Ukrainy w tej chwili zatrudniać - dodaje dyrektor Wierzba.
Na pytanie o finansowanie świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy, dyrektor opowiada: - Do tej pory przyjmowaliśmy pacjentów obcokrajowców na zasadach ogólnych. Jeżeli to byli pacjenci z krajów UE, to oni mają uregulowany status, natomiast pacjenci spoza UE - to różnie z tym było... Mamy w tej chwili inną sytuację jeśli chodzi o Ukraińców, ponieważ ci ludzie - praktycznie wszyscy, albo znakomita większość - będzie miała status uchodźców i w tej sytuacji oni będą objęci systemem ochrony zdrowia w Polsce. Będą mieć inne możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie. Natomiast szczegółów, konkretów jeśli chodzi o udzielanie świadczeń i rozliczanie ich - na tę chwilę nie znamy. Jesteśmy w stałym kontakcie z NFZ i wojewodą. Myślę, że te informację będą do nas stopniowo spływać - podsumowuje Marek Wierzba.

Radio Alex, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Szuwarek03.04.2022, 14:09
@ antyszczepionkowiec - pewnie jakiś lokalny patriota zatrudnia cię za te 1200,zmień robotę, albo kraj.
Dentysta02.04.2022, 17:50
Chcesz być lekarzem w Polsce to załatwiaj paszport ukrainca nachodcy.
J2302.04.2022, 17:48
To co to za wojna na Ukrainie jak nie trzeba lekarzy i pielęgniarek??
To pewnie to samo co był SROVID u nas na Podhalu.
Realistka14.03.2022, 18:58
@nitka mój komentarz byl napisany z ironią,dlatego w pełni się z Tobą zgadzam. Ze słyszenia wiem że nowotarski szpital jest bardzo wybredny w zatrudnianiu Polaków A co dopiero Ukraińców. Podobno trochę personelu ucieka do innych szpitali "ze wzgledow osobistych
nitka14.03.2022, 11:47
@realistka:" Na pewno jak przyjdą Ukraińcy kaleczący po polsku to będą bardzo zadowoleni". Obyśmy tylko my tak samo jak oni mieli powody do zadowolenia. Obawiam się, że jeszcze możesz się zdziwić. Obejrzyj o Grzegorza Płaczka wlog:"Ratujmy ich z głową". Usłyszysz relację matki chorego dziecka ze spotkania w szczecińskim szpitalu z lekarką z Ukrainy. Nie jestem pewna czy chciałabyś być tak potraktowana...
realistka13.03.2022, 22:02
Na stronie internetowej szpitala ogłoszeń o pracę dla lekarzy od groma. Jak przyjdzie co do czego o kręcą nosem. Dyrekcja bardzo wymagająca i jest wielce daleka od stwierdzenia że nie ma komu leczyć i lekarzy jak na lekarstwo. Na pewno jak przyjdą Ukraińcy kaleczący po polsku to będą bardzo zadowoleni.
serieusement10.03.2022, 23:49
A może to jednak jest bardzo zły pomysł żeby odmawiać naszym ciężko pracującym polskim pielęgniarkom przynajmniej odrobiny szacunku za ich tak słabo opłacaną w polskich szpitalach pracę. Zostały tu w Polsce, nie wyjechały do pracy w zagranicznych szpitalach, i opiekują się polskimi chorymi, nami - ten fakt jest sam w sobie dowodem pokazania się przez nasze pielęgniarki od nie dobrej, ale od najlepszej strony. Przypuszczam że myślenie wielu ludzi dzisiaj odbywa się pod wpływem tzw. sytuacji eksperymentu socjologicznego: oto nagle media, starosta, premier, Sejm, wszyscy na ulicy o tym mówią, każdy VIP dzwoni, dowiaduje się jak tam uchodźcy w pracy, tj. czy pokazują się od dobrej strony, bo przecież takie jest powszechne milczące oczekiwanie, no i wszystko to sprawia że wszyscy łącznie z podległym VIP-om pracodawcą tych uchodźców, nagle mają wspólny interes w tym żeby uchodźcy pokazali się od dobrej strony, cała uwaga skoncentrowana jest na nich, no i wszystko to w dużej mierze przyczynia się pośrednio do tego, że ci uchodźcy faktycznie przez jakiś czas będą, niejako dla zaspokojenia tego oczekiwania VIP-ów, od dobrej strony się rzeczywiście pokazywać, ale za parę dni/tygodni ich temat zejdzie z pierwszych stron gazet, inflacja również zje im część zarobków, więc pójdą one do dyrekcji szpitala po podwyżkę, zagrożą że w innym kraju oferuje się im więcej, podwyżki oczywiście nie dostaną i wyjadą, a polskie pielęgniarki zostaną żeby się dalej nami, chorymi Polakami, za ułamek tego co zarobiłyby w szpitalu za granicą, zajmować. Tak jak to zawsze do tej pory robiły całymi latami, 24/7/365, niestety jak się okazuje bez najmniejszej wdzięczności rodaków za swe oddanie i poświęcenie dla nas (a pewnie, niech sobie teraz jadą na Ukrainę, a tu Ukrainki teraz z góry i a priori wiadomo że pokażą się od dobrej strony, no bo jakże by mogło być inaczej - naprawdę serce się człowiekowi kraje, a i bunt się wzbiera, czytając o takich bezwzględnych i zuchwałych pomysłach).
Sceptyk10.03.2022, 21:31
Ale może to nie jest taki zły pomysł żeby zrobić zamianę Ukrainki pokażą się z dobrej strony będą dbać o pacjentów jako lekarki pielęgniarki a nie kawka /.../ jak to mają do roboty polska służba zdrowia Ukrainki przyjmować a polscy niech jadą na Ukrainę jako lekarze bez granic i tam leczyć wykazać się
Myślę10.03.2022, 16:12
Jak to jest bo nie ogarniam. Pielęgniarki i lekarze uciekają przed wojną do pracy w Polsce? Nie są potrzebni na Ukrainie bardziej? Przecież tam są ranni ich rodacy. To polskie Pielęgniarki mają książeczka wojskowe na wypadek wojny a ukraińskie uciekają do Polski. Nie wiem o co chodzi
młody10.03.2022, 12:56
Żeby ulżyć doli uchodzców proponuje zasiedlić plebanie będzie korzystny dla państwa wyż demograficzny bez zasiłku 500 plus.Posłowie oraz europosłowie powinni dać przykład przyjąć również pod swój dach po kilka osób, a nie obarczać tym wysiłkiem tylko szarych obywateli.
Nie sztuka krasomówić jak to robią, tylko dać praktyczny przykład.
jjj10.03.2022, 11:44
o własnie nowy dyrektor szpitala -Ukrainiec wspanialy pomysł - Panie Wierzba papa
pacjent10.03.2022, 11:16
Jednego lekarza mamy już od dawna .A jego zachowanie jest znane na całym Podhalu.
serieusement10.03.2022, 10:07
Jako Polska ciągle mamy w posiadaniu ten bodaj największy skarb narodowy w postaci narodowej jednolitości i spójności kulturowej, a mimo to nierzadko dochodzi między nami samymi do sporych konfliktów, niesnasek i sprzeczek, chociaż wszyscy jako Polacy jesteśmy osadzeni w jednym, wspólnym dla nas wszystkich, narodowym kodzie kulturowym polskim. No to teraz wyobraźmy sobie że to nie Polak, ale uchodźca, być może nawet niechcący, zastawił nam samochód i przez to spóźniliśmy się na pociąg albo jakieś inne ważne spotkanie, egzamin, etc. Wyobraźmy sobie że to nie Polak tylko lekarz uchodźca coś zawalił z nami jako pacjentem, uchodźca będący operatorem koparki zrobił jakiś błąd i przez to nie będzie przez pół dnia prądu czy wody na całej ulicy - nawet halnego nie będzie potrzeba żeby górale i uchodźcy skoczyli sobie wzajemnie do gardeł. A już mówienie że się na poważnie rozważa zatrudnianie lekarzy o statucie uchodźcy bez nostryfikacji, czyli uczynienia ich dyplomów naszymi (polskimi), bez zdanego egzaminu z języka polskiego, itd., musi być prawdziwym szokiem dla polskich pielęgniarek, których wartość pracy jest od wielu lat w Polsce wysoce niedoszacowana, i nie tylko dla nich. W ferworze szlachetnych odruchów i pięknoduchostwa nie przekraczajmy punktu po przekroczeniu którego nie będzie już możliwości zmiany decyzji i wycofania się, bo stare porzekadło dobrze nam mówi gdzie prowadzi droga wybrukowana dobrymi intencjami.
Nowy dyr10.03.2022, 10:02
Może też będzie nowy dyrektor z Ukrainy ..... za połowę pensji?
jaga210.03.2022, 06:08
Już utyskujcie bo nam czegoś zabraknie ,już nam zabiorą. Ludzie miejcie trochę współczucia . R....... li im domy szkoly szpitale gdzie mają pracować .A żołnierzy wnet nie będzie bo ich putin wytłucze.
Pio.09.03.2022, 23:16
A ja myślałem że pielęgniarki i lekarzy teraz jak nigdy potrzebują Ukraińcy u siebie, dla ratowania swoich braci którzy życie oddają za kraj, a tu taka ucieczka? Gdybym trafił do szpitala to nie godzę się żeby mnie ,,dotykał'' uciekinier.
Osiol09.03.2022, 21:55
Trzeba się domagać takich samych praw jak ukraincy
88809.03.2022, 21:15
Powtórka z rozrywki... Uwierzcie,zachód zdradzi, zachód umyje ręce... Będzie porozumienie zachodu z putlerem...o ile zakład?
wiekowy09.03.2022, 21:04
Litość litością,ale oby się nie spełniło powiedzenie kto ma miękie serce to ma twardą d..e,albo ciągłe wymagania, bo nam się to należy.My Polacy też wiele wycierpieliśmy i wielu z nas też wymaga pomocy o nich też nie zapominajmy . Ten słomiany zapał pomocowy szybko zgaśnie, obyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku.
misiek z gór09.03.2022, 20:54
Witam ,jestem emerytem ,wczoraj byłem się dowiedzieć w Waksmundzie ,w All Medical z zapytaniem o zrobienie protez na fundusz zdrowia ,usłyszałem że trzeba czekac w kolejce sześć lat ,pozdrawiam .
antyszczepiinkowiec09.03.2022, 20:42
Dla nas brak łóżek w szpitalu, brak terminów na leczenie, odwoływanie operacji bo ,,srovid". Na szczęście w nieszczęściu Putin zakopał covid miejmy nadzieję, że raz na zawsze ale Ukraińcow to my pojemy. Pracę nam zabiorą, z naszych podatków 500+ i wiele innych przywilejów. Na nich praca czeka, im się proponuje a my musimy sobie ją znaleźć!! Może by tak Państwo pomogło przeciętnemu Kowalskiemu, bo ceny szybują w górę a pensja w miejscu stoi!!! 1200 zl ( 40 na dzien ) na każdego Polaka pracującego??
Generał WP09.03.2022, 18:56
Nie podniecajcie się tak bardzo Ukrainą bo nam jeszcze wyjdzie bokiem .
Należ uczyć się historii i wyciągać rozsądne wnioski.
Polak jak zawsze mądry po szkodzie, jesteśmy naiwnym narodem dlatego nikt nas nie szanuje w świecie.
antynaziclub09.03.2022, 18:42
Najpierw brak dostępu do leczenia bo covid a teraz brak dostępu do leczenia bo Ukraińcy?
Osiol09.03.2022, 18:23
Do ciekawska
Min jeden powiedział że Ukraińcy to przyszła elita Polski (gowin)
Więc teraz trzeba podniesc podatki już 70proc to będzie mało trzeba zapomnieć o podwyżkach i jak od 80 lat zacisnąć pasa niektórym to już dziurek kilka lat temu brakło by zacisnąć w końcu to dotrą tu mln no cóż po katolicku będzie im pomóc historia zapamięta te godne uczynki
Da też tym ukraincom do myślenia że tylko polska a reszta na nich się wypina i walczy do ich ostatniego żołnierza

Pozytyw taki ze piąta fala nazywa się,, putin '' a negatyw to ponadnormatywne kolejki do lekarzy i ponadnormatywne zgony ale wojna to wszystko przykryje
Olo09.03.2022, 18:13
Nie będę nic dodawać ponieważ podpisuję się pod komentarzem Ciekawskiej no może wtrącę tylko o spec ustawie,która to załatwi nas na cacy Polacy w Polsce czekają na wizytę u specialisty co najmniej pół roku (dłużej ) ukraincy 14 dni my płacimy za leki oni mają za darmo itd.....co to będzie ???
Felczer09.03.2022, 18:03
Z doktorami i pielegniarkami będzie tak jak i z tymi ich kursami na prawo jazdy, pamiętacie?
Gulasz Juliusz Zeżarł09.03.2022, 17:54
@ciekawska
Z otwartymi rękami przyjmujemy uchodźców, ale nieprawdą jest jakoby bez weryfikacji przyjmowano do pracy w zawodzie lekarzy czy inżynierów z Ukrainy.
Więc nie traktuj imaginacji pana dyrektora Wierzby jako prawa obowiązującego w Polsce.
Maria09.03.2022, 17:20
jeden błąd medyczny, śmierć pacjenta i powinien beknąć za to dyrektor
Kika09.03.2022, 17:18
Ciekawska masz racje. Ta nagła miłość do Ukraińców może nam wyjść bokiem i to nie tylko w tej dziedzinie. Zobaczymy jak się miłość rozwinie za kilka miesięcy.
Ciekawska09.03.2022, 15:33
Zapewne zostanę zlinczowana za mój komentarz bądź conajmniej nazwana ?ruskim trollem? natomiast jestem bardzo ciekawa jak dyrektor wyobraża sobie kwestie kompetencji zawodowych takich pracowników z Ukrainy. W sytuacji, kiedy polskim młodym lekarzom blokowana jest możliwość zrobienia wymarzonej specjalizacji medyków z Ukrainy przyjmuje się z otwartymi rękoma bez żadnej weryfikacji umiejętności czysto medycznych bądź po prostu weryfikacji umiejętności językowych (nie wspominając o podstawowych wytycznych czy nazwach polskich leków). Myślę, ze życie samo to zweryfikuje,a przede wszystkim jakość świadczonych usług. Zainteresowanym polecam podrazyc jak wyglada(ło) kształcenie medyczne na uczelniach ukraińskich i jakie były warunki zrobienia specjalizacji (dla porównania u nas trwają one 4-6 lat, a tam ok. 2 lata). Sugeruję większą roztropność,bo mogą one prowadzić do rzeczy,z których nie będzie już możliwości sie wycofać?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl