10.03.2022, 17:30 | czytano: 1825

Pomóż zbudować Pomnik Kurierów Tatrzańskich

Trwa zbiórka na budowę pomnika, który stanie w Kuźnicach. Pomysłodawcą jest znany zakopiański działacz społeczny Zbigniew Mrowca, który wraz z Józefem Pitoniem, Apoloniuszem Rajwą, Kazimierzem Gąsienicą Byrcynem i Andrzejem Stankiem założył Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich - informuje Zarząd Główny Związku Podhalan.
Celem powstania komitetu były rozmowy z przedstawicielami władz gminy, powiatu oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego
i doprowadzenie do realizacji planu.
Pomnik ma uhonorować górali, zakopiańczyków, taterników, narciarzy, przewodników tatrzańskich i ratowników górskich – bohaterów, spośród których wielu przypłaciło życiem swoją służbę. W czasie II wojny światowej przemierzali oni Tatry szlakami m.in. przez: Tomanową Przełęcz, Przełęcz pod Kopą Kondracką, przez Zawrat — Przełęcz Gładką — Zawory i Dolinę Koprową. Latem pieszo, zimą na nartach – przenosili rozkazy i broń, przeprowadzali ludzi. Wielu z nich, jak Helena Marusarzówna, Franciszek Frączysty czy Bronisław Czech trafiło w ręce gestapo czy do obozów koncentracyjnych i nie zobaczyło już wolnej Polski.

Zachęcamy do wsparcia inicjatywy poprzez wpłatę środków na budowę pomnika Kurierów Tatrzańskich
LZS SZAROTKA CHOCHOLOW: 63 8792 0008 0000 0009 9600 0004
Tytuł wpłaty: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem

Źródło: ZGZP, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Oburzony11.03.2022, 12:06
W Chcohołowie jest obelisk kurierów przed przejściem granicznym. nikt o niego nie dba, nikt o nim nie pamięta. Nawet jak szumnie robicie bieg kurierów, to nawet kwiatów tam nie zaniesiecie. Najpierw weźcie się za to co macie, a nie popisujcie się kolejnymi projektami.
kuba11.03.2022, 09:13
nie chcę mieć nic wspólnego ze Związkiem Podhalan.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl