13.03.2022, 14:52 | czytano: 11830

Wizytacja kanoniczna w parafii Wszystkich Świętych w Kacwinie (zdjęcia)

zdj. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
KACWIN. - Trwajcie w umiłowaniu kościoła, w zatroskaniu o ten dom, ale niech jego upiększanie łączy się z zatroskaniem o to, aby ta świątynia nigdy nie stała się pusta – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii Wszystkich Świętych w Kacwinie.
Przedpołudniowej mszy przewodniczył proboszcz ks. Władysław Zapotoczny. Zwyczajowo ta liturgia sprawowana jest w języku słowackim. W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w drugą niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia pokazuje Jezusa jako Syna Bożego - przemieniając się wobec uczniów na Górze Tabor objawił cząstkę swojego bóstwa, potwierdził wyznanie Piotra spod Cezarei Filipowej, że jest Mesjaszem. Głos Boga Ojca potwierdzający tożsamość Jezusa zachęca równocześnie do słuchania i wypełniania Jego pouczeń – także tego, aby każdy uczeń Chrystusa naśladował Go poprzez niesienie krzyża w swoim życiu.
Nawiązując do sprawozdania księdza proboszcza prezentującego życie parafii arcybiskup zauważył, że wskazał na sakramenty, jako centrum jego duszpasterskiej troski o powierzonych mu wiernych – spotkanie z Chrystusem poprzez to, co zostawił nam jako największy dar – poprzez Eucharystię, sakrament pokuty i pojednania, chrzest, bierzmowanie, sakrament małżeństwa. – Życie Boże wymaga podjęcia całego trudu codzienności, bo niełatwo dźwigać swój krzyż, a nikt z nas nie jest od niego wolny. Tylko pozornie można się od niego usunąć i udawać, że całe nasze życie może być łatwe, lekkie i przyjemne. To nieprawda. Chodzi o to, żeby to wszystko, co niesie życie, umieć przyjąć z wiarą. Przyjąć jako trud, ale błogosławiony trud, jeśli przyjmiemy to jako krzyż, który chcemy dźwigać podążając za Panem Jezusem – mówił arcybiskup zachęcając do ciągłego otwierania się na prawdę, którą niesie Jezus Chrystus.

Na zakończenie zwrócił uwagę, że wojna stanowi zaprzeczenie tego, czego nauczał Chrystus i co przyniósł jako najcenniejszy dar – dar pokoju. – Wspierajcie tych biednych ludzi najpierw swoją modlitwą, aby jak najszybciej w Ukrainie nastał pokój, aby ci, którzy każdego dnia dziesiątkami tysięcy przybywają także do Polski mogli możliwie szybko wrócić do swojej ojczyzny. Ale też proszę was o to, gdy trzeba będzie im pomagać, by nie zabrakło waszej gotowości – mówił metropolita podkreślając, aby codzienność nie przysłoniła tego, co stanowi o istocie chrześcijańskiego życia, czyli miłości. – Proście o pokój dla Ukrainy. Proście o wielką miłość, którą jako zadanie zostawił nam nasz Pan Jezus Chrystus na całe nasze życie – zakończył arcybiskup.

Po Mszy św. metropolita krakowski spotkał się z różami różańcowymi, których w kacwińskiej parafii jest sześć. Arcybiskup podkreślił, że stanowią one „szczególne bogactwo i moc każdej parafialnej wspólnoty”. Zachęcił, aby na różańcu polecać sprawę pokoju na Ukrainie, a także, aby polskie i słowackie serca nie zatraciły nic ze swojej wrażliwości i dobroci. Na zakończenie spotkania metropolita zelatorom przekazał różańce dla wszystkich członków róż.

Sumę parafialną sprawował abp Marek Jędraszewski. Potem spotkał się z służbą liturgiczną i scholą. Obiad metropolita zjadł wspólnie z radą parafialną, a później odwiedził najstarszą parafiankę 99-letnią Marię Magierę.
Kościół w Kacwinie pochodzi z XV w. Parafia liczy 996 mieszkańców.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
wkurzony wyborca15.03.2022, 09:32
Marto.... wójt nie powinien brać udziału w koncertach kościelnych bo to nie należy do kompetencji wójta gminy! Może i gra czy śpiewa ładnie nie wiem bo nie miałem okazji brać udziału w tych koncertach. Natomiast wójt powinien być przede wszystkim samorządowcem i dbać o całą gminę a tak niestety nie jest Marta myślę że będę dobrze zrozumiany! Wiem natomiast jaki koncert w gminie daje zespół w składzie wójt i rada gminy i ta orkiestra przyprawia mnie o przysłowiowy ból głowy kogo ja wybrałem?????
Marta15.03.2022, 06:37
Miałam okazję słyszeć jak pięknie gra i śpiewa Pan Wójt podczas koncertu jaki zespół dał w kościele w Łapszach Niżnych kilka lat temu. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Brawo Panie Wójcie.
Baca14.03.2022, 20:46
Widać że nawet wojna na świecie nie dała ludzią ani trochę pokory. Opamiętajcie się w końcu bo nie wiadomo czy dożyjemy jutra. I lepiej żeby był koniec świata i zwalczył te żmije które istnieją na tej ziemi panie Piotrze...
Kloss14.03.2022, 18:12
Do Jan Wiśniewski .
Każdy widzi co chce a zwłaszcza po***cy -covidowcy
Jan Wiśniewskii14.03.2022, 12:36
Do 123 - nie martwię się żadnymi problemami, gdyż ich nie mam. To ty martw się jutrem, które przyniesie ci zwiększoną liczbę zakażonych na cowid. Nie wiedziałem, że maseczkę nosisz na oczach. /.../
12314.03.2022, 11:07
Do jan,ty się martw swoimi problemami i tym co przyniesie jutro a te imprezy masowe to tego nie widzisz pewnie przez tą maseczke
Jan Wiśniewski14.03.2022, 09:22
W całej Polsce wymagany jest i bezwzględnie przestrzegany obowiązek noszenia maseczek. We wszystkich kościołach proboszczowie przypominają o tym obowiązku. Na drzwiach sklepów i wszystkich urzędów naklejone są ulotki nawołujące do wejścia tylko w maseczce. W kacwińskim kościele jest zupełnie odwrotnie. Co na to wielmożny biskup Jędraszewski, który winien świecić przykładem. Za tę wizytację winien zabrać się Nowotarski Sanepid oraz Policja i przykładnie ukarać organizatorów tej imprezy. Jest to wielki skandal i bezkarność.
wmd14.03.2022, 08:09
O w mordę nie wiedziałem że Kuba jest gitarzystą przy kościelnej kapeli no no grali Bp Jędraszewskiemu. I pewnie zostali pobłogosławieni. J23.ten się wychylił z tym przykładem Kacwina dla Polaków widać jest dobrym znajomym Bp. Jaki to bogobojny ten Kacwin aż trudno w to uwierzyć a jednak! Trzeba to przyznać z jakiej parafii wójt czy proboszcz to tacy wierni nie żadni tam niewolnicy!
Covid13.03.2022, 20:40
A maski gdzie???
J2313.03.2022, 19:17
Polacy bierzcie przykład z parafian z Kacwina k/Niedzicy to są parafianie a nie niewolnicy ściemy-covidowej /.../
Pozdrowienia dla Ks. Kardynała Jędraszewskiego i proboszcza parafii.
asd13.03.2022, 18:08
Ile taka wizytacja kosztuje?
piotrek13.03.2022, 15:26
franciszek ...tyle ma grzechów , ale do kościoła to pierwszy wali i śpiewa na całe gardło ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl