14.03.2022, 16:01 | czytano: 5307

Burmistrz Nowego Targu: "Bardzo trudno przewidzieć, z jaką skalą problemu uchodźców będziemy musieli się zmierzyć"

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Targu/ zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Do nowotarskich szkół podstawowych i przedszkoli, cały czas przyjmowane są dzieci i uczniowie - uchodźcy z Ukrainy. Na dzień 10 marca, zapisanych jest 31 dzieci, głównie w wieku od 7 do 14 lat. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, i na dzień dzisiejszy, bardzo trudno przewidzieć z jaką skalą problemu uchodźców, będziemy musieli się zmierzyć w szkołach i przedszkolach w Nowym Targu - przyznaje burmistrz.
Dzieci ukraińskie zostały objęte pomocą psychologiczno - pedagogiczną, dodatkowo, w niektórych placówkach (np. w SP 11) będą korzystać z darmowych posiłków sfinansowanych przez miejscowych darczyńców.
Placówki oświatowe organizują zbiórki i pośredniczą w przekazywaniu pomocy rzeczowej.

- Dzieci, w pierwszej kolejności, objęte zostały nauką języka polskiego, następnie będą stopniowo dołączać do swoich rówieśników. W szkołach, pomocy uchodźcom, aktywnie udzielają także dzieci ukraińskie, które już od kilku lat z rodzicami mieszkają w Nowym Targu. Dzięki dobrej znajomości języka polskiego, ofiarnie pomagają swoim koleżankom i kolegom. Dziękuję za to zaangażowanie i pomoc - mówił podczas dzisiejsze sesji wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Jak dodał - "w najbliższym okresie tworzone będą oddziały przygotowawcze - szkolne lub międzyszkolne w zależności od napływającej liczby dzieci". - Na dzień dzisiejszy jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć ilu uczniów zgłosi się do poszczególnych szkół. Z całą pewnością każde dziecko będzie przyjęte i otrzyma niezbędną pomoc. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Nowego Targu zaangażowanym w pomoc najmłodszym uchodźcom. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy w różnych formach wspierają uczniów i ich rodziców w tych dramatycznych dla nich chwilach. Dziękuję wreszcie dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty za zaangażowanie i pracę, dzięki którym, dzieci mogą czuć się bezpiecznie - podsumował.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
wieśniak17.03.2022, 10:26
Pani Ewo, niech pani jednak troszeczkę głębiej się nad tym zastanowi: gdy te dzieci będą się w Pani obecności nagle tarzały po ziemi ze śmiechu, a Pani nie będzie wiedziała o co chodzi, to już dziś z góry informuję Panią że obiektem ich żartów i śmiechów będzie właśnie Pani. Co Pani wie o poglądach, o systemie wartości, itd., jakie panowały w środowisku tych dzieci zanim one tu przybyły, i jak może Pani o tym wszystkim się dowiedzieć jeśli nie zna Pani ich języka? To nie Pani, ale ich ukraiński nauczyciel online ma wpływ na ich postawy i zachowanie u Pani w domu. Chwała jeszcze Bogu że to są nasi Ukraińcy, nasz bratni słowiański sąsiad, z którym i tak musimy rozwijać wzajemne więzi i współpracę, rozumiemy też trochę ich język, dzielimy chrześcijańskie wartości, wielu z nas ma na Ukrainie rodziny, itd., ale jeśli to samo miałoby być z uchodźcami z innej części świata? Z kompletnie nam obcej kultury? Pewien Polak gastarbeiter opowiadał mi jak to przed laty w Anglii pracował nielegalnie (Polakom nie wydawano wówczas pozwoleń) i przyjechała angielska policja, która kazała mu zawołać resztę pracujących na czarno Polaków, na co on przeszedł parę kroków w kierunku pracujących rodaków, i gestykulując aby do niego przyszli głośno zawołał: "Chłopaki, uciekajcie!" Czy Pani słyszała o takim pojęciu jak "bańka środowiskowa"? Ale oczywiście to nie jest obecnie ten problem, bo to są Ukraińcy (ale gdyby nagle pojawili się u nas ludzie z np. Korei Południowej lub północnej?).
rds16.03.2022, 17:25
Polak poddańczy syn chłopa był i jest. Jeszcze za PRL mógł sobie podskoczyć. Teraz byle łajza wyciera mu buty o uszy.
Kloss15.03.2022, 18:07
Szlak mnie trafia gdzie tylko spojrzę to flaga Ukraińska, jeszcze brakuje zdjęć Bandery Polacy to zakręcony naród.
Ewa15.03.2022, 09:05
U mnie dzieci z ukrainy a mam ich czwórkę uczą się zdalnie w ich języku, trzeba się tylko zalogować
nowotarżanin15.03.2022, 00:55
Po co od razu pchać te dzieci do szkół ? Totalna głupota. Zrobić im w salkach jakieś zajęcia adaptacyjne, niech się zapoznają między sobą najpierw. Szkoła w nowym miejscu , bez znajomości języka to dodatkowy stres. I tak końcówka tego roku już stracona. A może do nowego roku szkolnego zmienią miejsce zamieszkania na inny kraj. W końcu Polska nie wydoli z taką ilością uchodźców. Należy ich mądrze rozlokować po innych krajach bo będziemy mieć tu drugą Ukrainę. Juz w Krakowie 1/4 mieszkańców to Ukraińcy więc należy pilnie zająć się tym problemem.
Pati15.03.2022, 00:34
A może najlepiej zrobić powstanie wszystkich słowiańskich narodów i Putinowi pokazać dowidzenia. Musieli by też rosjanie tego chcieć. Bo nigdy im historia nie wybaczy walki z bratem.
Wyrocznia14.03.2022, 23:48
Nie ogarniecie tego
Historia lubi się powtarzać14.03.2022, 18:05
A wraz z dziećmi nie przyjechały ukrainskie nauczycielki, więc niech utworzą w jednej szkole klasy dla tych dzieci i niech ich nauczyciele swoi uczą!!! Dzieci polskie jakos tyle czasu byly na zdalnych, więc jak miesiąc dzieci będą mieć wolne od szkoły to chyba nic się nie stanie ;) Ja rozumiem pomóc ale bardzo mi przykro że na codzień nawet w dzień flagi nie celebrujemy biało czerwonej a tutaj tyle żółto niebieskiego. Czy nie zagalopowaliśmy się???
Mama14.03.2022, 16:13
W SP1 w Zakopanem też pełno. Praktycznie w każdej klasie po 3-4 dzieci i wciąż dochodzą nowe. Jeden wielki chaos.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl