21.03.2022, 09:51 | czytano: 2501

Liczne wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach (zdjęcia)

Ratownicy pomagali narciarzom skiturowym, którzy doznawali głównie złamań nóg oraz osobom z uszkodzeniem barku lub skręceniem stawu skokowego na skutek poślizgnięcia się i upadku.
Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła w Tatry tysiące osób spragnionych górskich wycieczek. Niestety wiele osób ulegało wypadkom i potrzebowało pomocy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do części z poszkodowanych niezbędne było szybkie dotarcie i transport rannych osób do szpitala. W tych akcjach ratownicy korzystali ze śmigłowca.
- Były to głównie wypadki narciarzy skiturowych, którzy doznali urazów kończyn dolnych. Było to min. w Żlebie opadającym z Przełęczy Karb, w Dolinie Starorobociańskiej oraz w Kotle Kościelcowym w linii spadku Komina Drewnowskiego - informują ratownicy TOPR.

Śmigłowca użyto także do transportu turysty, który zachorował w okolicach Murowańca.

Wiele osób uległo także urazom na skutek poślizgnięcia się i upadku. Turyści tacy zazwyczaj uszkadzali barki, lub doznawali skręcenia stawu skokowego.

- Kilka osób z urazami barku oraz stawu skokowego ratownicy przetransportowali do zakopiańskiego szpitala samochodami. Zdarzenia te miały miejsce w Murowańcu, Hali Ornak czy okolicy mostka na szlaku na Gubałówkę – wymieniają ratownicy TOPR.
Ratownicy apelują o ostrożność podczas wędrówek, a także o rozważne dobieranie szlaków. W dzień w Tatrach panują dodatnie temperatury, które w połączeniu z intensywnym słońcem sprawiają, że robi się grząsko. W nocy topiący się śnieg zamarza tworząc lodową skorupę.

Fot. R. Mikler, Ł. Churas, J. Myśliński / TOPR
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl