01.04.2022, 11:51 | czytano: 2608

Zmieniają się zasady dotyczące wykonywania testów na koronawirusa

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
W związku ze zniesieniem obostrzeń covidowych i zmianami w testowaniu na koronawirusa, NFZ przypomina najważniejsze zasady, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Żadna z placówek medycznych nie może żądać od pacjenta okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarówno szpitali, jak i uzdrowisk.
Dziś zmieniają się zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa. Teraz lekarz będzie decydował o zleceniu testu. Od 28 marca nie obowiązuje już wymóg wykonywania testu przed wyjazdem do sanatorium albo przed przyjęciem do szpitala. W przypadku, gdy wynik testu będzie pozytywny, to lekarz zaleca samoizolację do czasu ustąpienia objawów. Mimo iż od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące finansowania testów w kierunku SARS-CoV-2, testy te pozostaną bezpłatne dla pacjentów
O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia i objawów. W przypadku skierowania pacjenta na test będzie to szybki test antygenowy – wynik jest wówczas znany nawet po kilku minutach. Nie ma zatem potrzeby masowego testowania pacjentów przed wizytą w POZ.

"Test PCR będzie mógł zostać zlecony przed przyjęciem do szpitala, jeśli lekarz uzna to za koniecznie. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem" - informuje NFZ.

Od 1 kwietnia br. nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych. Jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się pozytywny, lekarz zaleci samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów, czyli podobnie, jak przy każdej chorobie zakaźnej. Długość L4 zależeć będzie od lekarza (minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta i czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

NFZ, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
normal03.04.2022, 08:51
I tak powinno być od początku pandemii a nie jakieś lockdowny, zamykanie lasów, zdalne nauki.. Ale NIE, ci , którzy o tym mówili to = foliarze. Wychodzi na to, że foliarze mieli rację...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl