07.04.2022, 18:21 | czytano: 1950

Zakopiańscy seniorzy dostaną opaski monitorujące funkcje życiowe

Włodzimierz Słomczyński. Fot. Marcin Szkodziński
Osoby, które ukończyły 65 lat, a ich stan zdrowia wymaga opieki i monitorowania będą mogły liczyć na specjalne opaski, które w razie potrzeby wezwą pomoc.
Seniorzy, których przybywa z roku na rok, a znajdują się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem mogą liczyć na specjalne wsparcie w ramach projektu Korpus Wsparcia Seniorów.
- Jest przycisk alarmowy SOS, jest detektor upadków, jest też czujnik zdjęcia opaski. Jest również lokalizator GPS, żeby można było znaleźć osobę, która się zgubi. Opaska mierzy także takie parametry jak puls, saturacja, ciśnienie i temperaturę. Aplikacja mobilna umożliwia rodzinie monitorowanie stanu zdrowia bliskiej osoby – informuje o wszechstronności urządzenia Włodzimierz Słomczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem. - Mieliśmy taką sytuację, gdzie osoba korzystająca z poprzedniego programu Teleanioł zdjęła opaskę i założyła na nogę od stołu. Z centrum monitoringu dzwonili do nas, że opaska nie reaguje na ruch, a senior sobie ją zdjął, bo tak mu było wygodniej - dodaje dyrektor.

Opaski oraz system monitoringu czuwający nad stanem zdrowia zakopiańskich seniorów ma odciążyć opiekunki, które zajmują się starszymi osobami. Dzięki temu opiekunki będą mogły spokojnie opuścić starszą osobę wiedząc, że ktoś czuwa nad ich bezpieczeństwem.

- Opiekunek mamy 12, a osób pod opieką ok. 100. To nie jest tak, że opiekunka przebywa cały czas przy podopiecznym. Wykona swoje zadania, czasem jak trzeba przychodzi jeszcze po południu. Są jednak sytuacje, gdy taka osoba pozostaje sama - zaznacza Włodzimierz Słomczyński.

Pierwsze opaski mają trafić do podopiecznych MOPS w Zakopanem już w maju br. Jako pierwsi otrzymają je seniorzy powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia wymaga monitorowania i występuje ryzyko utraty świadomości.
Technologia opasek staje się coraz bardziej powszechna, dlatego cena produktu zaczęła spadać. Z pułapu 1200-1600 zł ceny spadły do ok 600-700 zł, jednak to nie cena będzie głównym kryterium wyboru. Bardzo ważne jest, aby bateria w opasce wytrzymywała min.

ms/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl