22.04.2022, 12:00 | czytano: 1514

Szkolenie ratowników w zakresie używania dronów do akcji poszukiwawczych (zdjęcia)

zdj. GP GOPR/FB
Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR uczestniczyli w warsztatach dla pilotów dronów, zorganizowanych przez Sopockie WOPR.
Na początku tego miesiąca w nocnej akcji poszukiwawczej prowadzonej przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR posłużono się dronem. Urządzenia wyposażonego w kamerę termowizyjną, będącego prywatną własnością jednego z ratowników - użyto w takim celu po raz pierwszy. Akcja zakończyła się szczęśliwie - zagubiona kobietę została odnaleziona.
Ratownicy poszli za ciosem i na zaproszenie Sopockiego WOPR odbyli na kilkudniowe szkolenie, którego celem było przygotowanie ratownika-pilota do wykonywania działań́ poszukiwawczo-ratowniczych z użyciem drona.


"Szkolenie obejmowało nauczanie i doskonalenie technik wykonywania lotów nie objętych programami kursów na poszczególne stopnie uprawnień pilota drona. Adresowane było do doświadczonych pilotów UAV. Absolwenci tego szkolenia po pozytywnym zaliczeniu wg karty umiejętności uzyskali specjalizacje SAR DRONE PILOT zostali przygotowani do realizacji zadań z zakresu wykonywania operacji lotniczych - misji poszukiwawczo- ratowniczych, a w szczególności do: pełnienia funkcji pilota drona w lotach SAR, tworzenia dokumentacji operatora oraz pilota drona, znajomości technik poszukiwawczych (wg. IAMSAR MANUAL), współpracy z innymi jednostkami, realizacji monitoringu prewencyjnego i interwencyjnego, wykorzystania oprogramowania wspomagającego poszukiwania SARUAV" - podsumowują ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.
s/ zdj. Grupa Podhalańska GOPR
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl