29.04.2022, 16:14 | czytano: 1643

"O pokój, bliżej nieba". 14. Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu

zdj. mat. prasowy
W niedzielę 8 maja odbędzie się 14. Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu, połączone z mszą świętą. Wydarzenie będzie miało jednak wyjątkowy charakter. - Na tatrzańskim szczycie spotkają się Polacy oraz nasi goście z Ukrainy, by wspólnie modlić się o pokój, zaprzestanie ludobójstwa oraz dusze zabitych i pomordowanych. Msza święta o pokój w Ukrainie i na świecie będzie celebrowana przez kapłana polskiego z obrządku łacińskiego oraz kapłana ukraińskiego z obrządku greckiego - zapowiadają organizatorzy.
Spotkania „bliżej nieba i bliżej siebie” wpisały się na stałe na listę ważnych wydarzeń w Zakopanem i Tatrach. Co roku na szczycie Kasprowego spotykają się ludzie, którzy spletli nić swojego życia z górami, ale tym razem grono to znacznie się poszerzyło. Organizatorzy zaprosili uchodźców - gości z Ukrainy – tych, którymi zaopiekowaliśmy się w naszych ośrodkach, rodzinach i domach. Wszystko, by otrzymali duchowe wsparcie i jeszcze mocniej poczuli, że mogą liczyć na Polaków. By znaleźli wśród nas przyjaźń, ciepło i serdeczność, które są niezbędną podstawą budowania dwuetnicznego społeczeństwa i naszych wzajemnych relacji.
W 15-letniej historii, msze na Kasprowym Wierchu celebrowali m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś, czy abp. Marek Jędraszewski. Tym razem modlitwa, która popłynie ponad tatrzańskie szczyty będzie miała wyjątkowy charakter, ponieważ będzie celebrowana przez kapłana polskiego z obrządku łacińskiego oraz kapłana ukraińskiego z obrządku greckiego. Będzie to wołanie o pokój, zakończenie wojny oraz koniec cierpienia dla setek tysięcy ukraińskich rodzin.

- Wierzymy, że ogromny ładunek miłości płynący wprost z serc uczestników, tchnie nadzieją i otuchą w naszych ukraińskich braci. Święty Jan Paweł II mówił o tym, by zło dobrem zwyciężać. Właśnie taki jest cel naszego spotkania. Ufam, że skoro wiara może góry przenosić, to nasze duchowe połączenie właśnie w Tatrach, skąd głos niesie się mocniej, przekaże światu przesłanie pokoju i wolności - mówi powiedział Rafał Sonik, który od 15 lat jest głównym inicjatorem Spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu.

W niedzielę 8 maja, od 7:00 uczestnicy wydarzenia będą wjeżdżać koleją na Kasprowy Wierch. Już od 9:00, w górnej stacji trwać będą pokazy archiwalnych filmów oraz prezentacja reportażu i zdjęć o polskich wolontariuszach oraz lokalnej pomocy dla Ukrainy. O 13:00 rozpocznie się msza o pokój w Ukrainie i na świecie, kościołów i wiernych Ukrainy oraz Polski.

Czas do ostatniego zjazdu koleją o godzinie 17:00 wypełnią tradycyjnie rozmowy, wymiany serdecznych uścisków i długie opowieści. Zaplanowano również występy muzyczne z udziałem zespołów z Ukrainy.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol29.04.2022, 17:03
Ja proponuję jeszcze watrę
baca29.04.2022, 16:42
może do tego czasu tpn otworzy szlaki, bo płacić żeby się pomodlić to droga impreza
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl