10.05.2022, 13:09 | czytano: 4066

OZE w gminie Nowy Targ. "Obawy, co do dotrzymania terminu"

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Na terenie gminy Nowy Targ trwa montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.
Gmina Nowy Targ, razem z kilkoma innymi samorządami, uczestniczy w dużym projekcie Odnawialne Źródła Energii. Na ostatniej sesji Marcin Kolasa, zastępca wójta gminy Nowy Targ, poinformował o postępach prac.
- Prowadzimy bieżące spotkania z wykonawcą, żeby nadzorować realizację. Te spotkania są szczególnie intensywne i częste, bo projekt jest trudny, skomplikowany. Spotykamy się co tydzień i weryfikujemy postępy - mówił. Zaznaczył, że projekt jest w zaawansowanym stopniu realizacji.

We wszystkich domach, zgłoszonych do projektu, zostały zamontowane pompy ciepła, w sumie 139 sztuk. - Odebraliśmy też kotły na biomasę - 134 sztuki. - Trwa montaż instalacji fotowoltaicznych, około 250 nieruchomości już jest wyposażonych - poinformował podczas sesji Marcin Kolasa. - Najmniej zaawansowany montaż kolektorów słonecznych. Prowadzimy rozmowy z wykonawcą, bo zakres nie jest zadowalający i powoduje nasze obawy, co do dotrzymania terminu - dodał.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
noy13.05.2022, 14:11
@Janosik
Trzeba sobie zadać trud i poczytać co wymienieni profesorzy piszą, owszem napisałeś że przy dzisiejszej technologii nie da się zastąpić paliw kopalnych przez OZE, nawołują też to poszukiwań nowych technologii w tym temacie.
Oczywiście zgadzam się że PV nawet pomimo dotacji jest nieopłacalna, ludzie łykali bo im sprzedawcy głupoty opowiadali, a nikt nie zadał sobie trudu żeby to samemu policzyć. Jeżeli masz dobrze dobraną taryfę to, instalacja np. o mocy 10 KW wyprodukuje średnio dziennie równowartość paczki fajek. I raczej nikt nie inwestuje w 40-50 tys. w papierosy. Lepiej te pieniądze było wydać na docieplenie domu. Natomiast pompa ciepła jest bardzo efektywnym wykorzystaniem energii zarówno tej z otoczenia jak tej wyprodukowanej z paliw kopalnych.
zet13.05.2022, 02:05
Karol dobrze gadasz,na rowerach a kiedy w pracy
Janosik12.05.2022, 09:07
Cała prawda o OZE.
Dwaj inżynierowie, doktorzy uniwersytetu Standford: Ross Koningstein (technologie kosmiczne) i David Fork (fizyka stosowana) pracowali nad projektem dot. technologii wytwarzania energii z odnawialnych źródeł Projekt przyniósł zaskakujące rezultaty.Na koniec prac oświadczyli bardzo stanowczo. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery z użyciem obecnie używanych środków takich jak baterie słoneczne, elektrownie wiatrowe i pływowe nie jest możliwe. Zespół badał też wiele podobnych technologii jak energia geotermalna, wieże wiatrowe, elektrownie słoneczno-cieplne. Jednak za każdym razem dokładne wyliczenia wykazywały, że założony cel nie jest możliwy do osiągnięcia. Co więcej. Obecne technologie odnawialne nie tylko są droższe od węgla i energii jądrowej, ale również nie są w stanie wytworzyć tyle energii ile zużywamy na ich wyprodukowanie i utrzymywanie. Oznacza to, że nie tylko są ekonomicznie nieuzasadnione to jeszcze powodują zwiększenie produkcji dwutlenku węgla lub produktów radioaktywnych do składowania.Jeśli przyjmiemy, że ludzie Ci nie mylą się, to program redukcji zużycia paliw kopalnianych jaki realizujemy w Europie można uznać za głupi, albo co najmniej nieprzemyślany. Co do kosztów to bardzo jasne jest, że energia odnawialna wymaga całkiem sporej dopłaty, aby w ogóle mogła powstać, a energia z węgla jest wielokrotnie tańsza.Nie da się zbić kosztów wytwarzania energii, gdyż same koszty energetyczne są dużo większe niż cała energia jaką te urządzenia mogą wytworzyć. I według ich analiz nie widać perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy w najbliższej przyszłości.Ciekaw jestem kiedy wreszcie rządy krajów Europy Zachodniej przejrzą na oczy, przestaną marnować pieniądze i wymuszać na wszystkich krajach wspólnoty zmniejszania emisji gazu, które okazują się tylko pozorne. Ludzie łykają te solary i pompy ciepła bo im dopłacają, ale za parę lat będzie to stało odłogiem i ludzie będą to likwidować. A ruski zacierają ręce, bo bez gazu się nie obejdzie jeszcze przez wiele lat.
Taki samochód spalinowy istnieje już sto lat i dopiero teraz wprowadzają elektryki, a przecież pierwszy samochód co pobił rekord prędkości był elektryczny. Dlaczego wtedy świat nie poszedł w kierunku samochodów elektrycznych. Energii elektrycznej do dziś nie da się skutecznie i oszczędnie magazynować, dlatego musimy poczekać jeszcze z 50 lat.
smutas11.05.2022, 16:24
Wszędzie się da tylko nie u nas
karol11.05.2022, 11:29
czekam na solary dwa lata, w międzyczasie wymieniłem już piec z innego programu, który zajął dwa miesiące da się da się, co tydzień dzwonię do gminy jaki jest postęp prac montażu paneli, bardzo miła non stop mnie informuje, że ekipa jest w Harklowej, więc pytanie ile tych domów jest w Harklowej? a gdzie reszta skoro maja się wyrobić do 16 czerwca. Jestem na liście pilnej ale widzę, ze chyba gdzieś jest pilniejsza. Jeżeli gmina nie jest w stanie sprostać wymaganiom projektów to coś powinno się mienić w strukturze gminy, ktoś chyba jest za to odpowiedzialny, bo zwalanie non stop winy na firmę montującą panele jest trochę słabe
P.10.05.2022, 23:33
Tą gminę dawno powinno się zwolnić i nowych nie spokrewnionych zatrudnić.
Też ze wsi10.05.2022, 21:41
Jak widzę te instalacje sięgające piętra w pięknym widokowo terenie, jak gmina określa natura 2000 to krew mnie zalewa
środkowy palec u nogi10.05.2022, 21:05
Jak nie zdążą to najwyżej będzie net biling zamiast net metering tzn, że "prosument rozliczy produkcję energii nie ilościowo, tylko wartościowo, a ponadto będzie ponosił wszystkie opłaty taryfowe przy pobieraniu energii z sieci" i po sprawie.
Adam10.05.2022, 21:01
Czekamy na montaż solarów już dwa lata i doczekać się nie możemy.Powinniśmy już mieć fotowoltanikę,pompę ciepła, ale teraz to już jesteśmy w czarnej d...To jest tylko z tego co widzę dla wybranych.Ekologia,a zaraz będą straszyć kontrolami czym palimy.Przyjazna gmina.
Gość10.05.2022, 13:28
I kolejny kit ,który za x lat wyjdzie ale kto dię na chapie to jego,taka to ekologia.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl