13.05.2022, 12:35 | czytano: 1931

Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt

zdj. KPP w Zakopanem
W centrum Zakopanego coraz częściej pojawiają się dzikie zwierzęta. TPN apeluje, aby nie podchodzić do nich zbyt blisko, a zwłaszcza nie dokarmiać ich. Zwierzęta są również zagrożeniem w ruchu drogowym, przyzwyczajone do ludzi spacerują po ulicach wśród przejeżdżających samochodów.
„Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka” - czytamy na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Policjanci w Zakopanem niemal codziennie interweniują w związku z dziką zwierzyną pojawiająca się w granicach miasta. Od kilku dni w rejonie Bulwarów Słowackiego i ulicy Sienkiewicza stado jeleni wchodzi, co rusz na ruchliwe ulice. Gdy tylko się pojawią stają się wielką atrakcją dla turystów, którzy nie wiedząc jak się zachować blokują ruch, lub z okien samochodów w czasie jazdy robią zdjęcia. Niektórzy próbują podchodzić do zwierząt i je karmić.

- Takim zachowaniem turyści wyrządzają krzywdę zwierzętom i sami ryzykują - to przecież dzikie zwierzę, może się przestraszyć i zaatakować lub nieumyślnie zranić. Natomiast wystraszone może wbiec bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Apelujemy o rozwagę - przypomina KPP w Zakopanem.

KPP Zakopane, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Miłośniczka grzybobrania13.05.2022, 16:02
Kiedyś w środku lasu (zachodniopomorskie) natknęliśmy się na małe poletko marchewki????. Może takie środki mogłyby być zastosowane u Państwa? A Turystom kochającym dziką zwierzynę zaproponować zamiast bezmyślnego dokarmiania np. dać łopatę, niech kopią i posieją. Gwarantowana atrakcja na cały dzień.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl