14.05.2022, 23:44 | czytano: 3979

Ponad 120-letnie chusty w Noc Muzeów (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W Willi Elżbiecina można było podziwiać wspaniałe wzory chust góralskich z prywatnej kolekcji Anity Stoch Nowaczyk. - Te rzeczy są przeze mnie zbierane wiele lat. Są to rzeczy sentymentalne, nieraz już słabej jakości materiału - mówiła.
Wspaniała wystawa niespotykanych już chust i wzorów zawitała w ramach Nocy Muzeów do wyremontowanej Willi Elżbiecina w Zakopanem. Przybyli mieli możliwość nie tylko oglądać gorsety i chusty, ale także piękne wnętrza drewnianego domu.
- Prezentujemy wnętrza odrestaurowane. Dużo jest zachowanych oryginalnych elementów, ale nie wszystko jednak udało się zrobić - mówiła Małgorzata Jabłońska, właścicielka Willi Elżbiecina.

W odrestaurowanych wnętrzach rozłożone zostały gorsety, suknie oraz szale i chusty zbierane przez lata. Kolekcja zaczęła powstawać, gdy jej właścicielka miała zaledwie kilkanaście lat.

- Zaczęło się to dawno temu, kiedy rozbierali starą szopę, na której był magazyn mojej babci. Ciotki wyrzucały wszystko. Ja miałam wtedy 15 lat. Co udało mi się podnieść i zabrać, to zostało - wspomina Anity Stoch Nowaczyk.

Część chust została podwieszona pod sufitem, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Niektóre z nich mają bowiem ponad 120 lat.
- Te rzeczy są przeze mnie zbierane wiele lat. Są to rzeczy sentymentalne nieraz już słabej jakości materiału - zaznacza Stoch Nowaczyk.

Dwie ponad 120 - letnie chusty pani Anita określa jako bezcenne, bowiem nie ma takiej kwoty, za jakie byłaby gotowa je sprzedać mimo, iż trafiały się różne propozycje.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
janka17.05.2022, 10:59
A może by pasowało oddać rzeczy, pożyczone kilka lat temu i do dzisiaj nie zwrócone.
emi15.05.2022, 00:49
Przepiękne wnętrza i chusty. A łóżko - istne cudo. Wiele osobowości i duszy włożono w te przedmioty. Dzisiaj po tandetnych i nijakich przedmiotach widać jak bardzo współczesny człowiek zubożał.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl