25.05.2022, 18:32 | czytano: 10635

Oszust namówił kobietę, żeby wzięła 130 tys. zł pożyczki i wpłaciła mu pieniądze. Dramat mieszkanki naszego regionu

Arch. Podhale24.pl
Mieszkanka powiatu nowotarskiego wzięła 130 tysięcy złotych pożyczki i zgodnie ze wskazówkami rozmówcy wyciągnęła pieniądze z konta i gotówkę wpłaciła wpłatomatem na wskazane konto bankowe. Dopiero wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa "na pracownika banku".
We wtorek do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zgłosiła się mieszkanka powiatu nowotarskiego, która została oszukana metodą na „pracownika banku’’. Kobieta odebrała telefon i została poinformowana przez osobę przedstawiającą się za pracownika banku , że ktoś wykorzystując jej dane osobowe próbował zaciągnąć wysoką pożyczkę. Rozmówca przekonał kobietę, że prowadzone jest śledztwo w sprawie oszustw bankowych i bierze ona udział w tajnej operacji. Jednak, aby oszust został ujęty musi ona zaciągnąć pożyczkę, wypłacić gotówkę i wpłacić wpłatomatem na wskazane konto bankowe. Kobieta przejęta całą sytuacją, wykonała wszystkie polecenia fałszywego pracownika banku. Zaciągnęła pożyczkę w wysokości 130 tys. złotych, po czym wypłaciła gotówkę i wpłaciła zgodnie z poleceniem wpłatomatem na wskazany rachunek bankowy. Podczas prowadzonej rozmowy cały czas była przekonywana, że akcja jest legalna, że wszystko jest pod kontrolą, jest ona obserwowana przez „ukrytych policjantów”. Dopiero po wykonaniu wszystkich poleceń oszusta i po powrocie do domu dotarło do niej, że została oszukana i wtedy sprawę zgłosiła policji.
Za drugim razem oszustowi się nie udało

Tego samego dnia, telefon od fałszywego pracownika banku otrzymał również mieszkaniec powiatu nowotarskiego. Rozmówca przekonywał mężczyznę, że ktoś wykorzystując jego dane osobowe próbował zaciągnąć pożyczkę, jednak w sprawie prowadzone jest już śledztwo nadzorowane przez policjantów. Jedynym warunkiem, aby oszust został schwytany jest zaciągniecie pożyczki na możliwie najwyższą kwotę. Mężczyzna poszedł więc do banku, wziął pożyczkę w wysokości 60 tys. złotych i wypłacił gotówkę z konta zgodnie ze wskazówkami rozmówcy. Następnie udał się do wpłatomatu, gdzie miał wpłacić pieniądze na wskazany rachunek bankowy. Jednak wcześniej miał podać numery seryjne banknotów i posegregowane po kilkadziesiąt sztuk z każdego nominału kolejno wpłacać. Wtedy wydało mu się to nieprawdopodobne i zamiast wpłacić pieniądze poszedł na komendę, gdzie o wszystkim opowiedział policjantom i okazało się, że to była próba oszustwa.

Policja ostrzega: - Uważaj na przestępców, którzy podszywają się pod pracowników banku. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba, która twierdzi, że pracuje w banku i przekonuje, że ktoś próbował zalogować się na Twoje konto, zlecił z Twojego konta przelew lub próbował wziąć pożyczkę na Twoje dane, namawia do wzięcia kredytu i przekonuje, że bierzesz udział w tajnej akcji, bądź ostrożny, bo to może być próba oszustwa. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości podczas rozmowy z osobą, która podaje się za pracownika banku, rozłącz się i osobiście lub telefonicznie skontaktuj się ze swoim bankiem.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Sceptyk26.05.2022, 14:32
W tym wszystkim siedzę banki konta założone przez internet na ludzi którzy szukają pracy przez internet tez a zrobią z nich slupów złapią nich po kontach ale i tak będą puste a oni i tak też będą pokrzywdzeni żadnego nie ma sprawdzania tego kto co bierze i pewnie pieniążki są już na Ukrainie i tyle w temacie
Spod Giewontu26.05.2022, 07:14
Do Ja.
Podejrzewam, że konta zakładają na kogoś podstawionego. Jak weszły rejestracje kart telefonicznych to na bezdomnych kupowali, którzy nawet telefonu nie mieli. Dziwi mnie fakt tak wysokiej pożyczki, na biednego nie trafili, bo ja miałam problem wziąć kiedyś 30000, ale to było ok.15 lat temu więc dziś może jest inaczej. Poza tym kamery są w bankach, więc jak policja weźmie się do roboty, to jest szansa.
Jo25.05.2022, 19:41
Tylko ze jak się do banku dzwoni to nikt tel nie odbiera
Trochę to dziwne25.05.2022, 19:40
A można wiedzieć w jakim to banku dają tak expresowo pożyczki w takiej kwocie? , bo normalnie to jest sterta papierów i podpisów????
Ja25.05.2022, 19:15
Nie rozumiem pewnych faktów. Jeżeli zakładam rachunek bankowy muszę się wylegitymować itd. Jeśli jakiś kawał ch...chce mnie "wystukać " to policja chyba jest w stanie takiego.... namierzyć? Jeśli tak, to wizyta z samego rana, biegi przełajowe po lotnisku i po problemie. Drugim razem się zastanowi a ewentualni naśladowcę przemyśla pewne fakty. Komuno wróć
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl