04.06.2022, 12:00 | czytano: 18998

"Chrust plus". Edward Siarka na pierwszych stronach gazet

Fot. Piotr Korczak / archiwum Podhale.pl
Pochodzący z naszego regionu wiceminister klimatu, poseł Edward Siarka z Podsarnia, stał się bohaterem żartów po tym jak ogłosił, że Polacy mogą zbierać drewno opałowe w państwowych lasach. Media okrzyknęły pomysł mianem programu "Chrust Plus".
Minister Siarka przypomniał, że za zgodą leśniczego lokalni mieszkańcy mogą pozyskiwać w lesie drewno opałowe najniższej klasy. To ważne, jak mówił, w czasie wojny na Ukrainie i zawirowań na rynku energii, jakie jej towarzyszą.
Pomysł stał się obiektem licznych memów i żartów, a internauci nazwali go programem "Chrust Plus".

Źródło" Facebook

Po wypowiedzi ministra rozgorzała dyskusja. - Znacząco umożliwiamy Polakom samowyrób drewna w lesie. Mowa tutaj o zbieraniu chrustu, gałęzi, generalnie drobnicy, ale także możemy udostępnić Polakom grubsze kawałki drewna w takich odcinkach do 1,5 metra - tłumaczył w Polsat News rzecznik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Michał Gzowski. - Leśniczy wskaże miejsce, gdzie takiego samowyrobu można dokonywać. Zbieramy sobie na przysłowiową kupkę chrust i gałęzie. Następnie leśniczy dokonuje pomiaru, oczywiście podlicza taką osobę i ten chrust, ten opał możemy sobie na spokojnie wtedy z lasu wywieźć - powiedział.

Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego nie uważają tego za dobre rozwiązanie.


Pomysł wyśmiewa opozycja.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ja z tutela07.06.2022, 21:41
Mądrzy inaczej.. zzybciutko wymieniali poec bo PiS im da dał Wam ? Ja tam mam i piece jaflowe i piec stary co i mogą minie... chrustem też mogę palić a Wy bujajcie się skoro pisu słuchacie
Eduśek06.06.2022, 18:34
Wycinają lasy na potęgę i nie sprzątają po sobie tego cieńszego.
Powinni raczej dopłacać, za sprzątanie po wycince, a nie szukać naiwnych do tego, których chcą jeszcze wydoić.
Z drugiej strony jak to się ma do zakazywani palenia drewnem, (nawet grilów np. w Warszawie--bo smog).
orawianin06.06.2022, 16:23
@ten się śmieje... proszę mi odpowiedzieć mądry człowieku a jak się ma tylko piec na pellet i w nim nie ma paleniska i żadnego kominka ani pieca kaflowego to jak mam tym chrustem palić w tym piecu 5 klasy proszę o podpowiedź a co najgorsza najniższa krajowa ok 2.100 netto a mi potrzeba 7 t pelletu pół roku robić na opał ciekawe czemu na węgrzech można zrobić ceny urzędowe na paliwo po 480 forintów a u nas poaliwo już po 8 pln chory kraj bo ma chory rząd...
Smogowy06.06.2022, 11:27
A tak Pewien Krzok namawiał na gaz...nawet zdjęcia piękne robił kominom. Eh... szkoda chłopa jak się wezmą za niego Ci którzy dali się nabrać...
orawiec06.06.2022, 11:00
downo to ludzie zbierali chrust z lasu i nie było smogu, nie było zanieczyszczeń powietrza, teraz z wygody ludziom się poprzewracało w deklach i kupują pellet, co robiony jest z odpadów z dodatkiem klejów, formaldehydu i innego ścierwa, chrust to samo zdrowie dla pieca. pellet wygoda, ale drogo, bieda w kraju i nędza,
Bobik06.06.2022, 09:38
takich sobie przedstawicieli nasze szanowne Podhale wybrało brawo Wy
ten się śmieje...06.06.2022, 08:58
Jeszcze raz powtórzę dla tych niekumatych dziwolągów kpiarzy. Nikt wam z miast i miasteczek,leniwcom ze wsi, palących węglem, gazem, pelletem nie każe do lasu łazić po "chrust". Ten minister przypomniał , że można pozyskiwać taniej drewno na opał dla tych CO NIM PALĄ. Sporo ludzi ogrzewa dom CO/CW drewnem w piecach czy kominkach z płaszczem wodnym. Jak ktoś chce zaoszczędzić i włożyć w to trochę swojej pracy, z takiej możliwości zakupu gałęziówki może skorzystać i tyle w temacie.
PL06.06.2022, 00:03
Góral matołów proszę sobie szukać wśród sąsiadów którzy palą foliami z bali siana. Ja założyłem piec gazowy żeby po 40 latach ciężkiej pracy nie musieć nosić węgla i nie zanieczyszczać środowiska. Propozycja zbierania chrustu jest uwłaczająca godności polskiego emeryta który tyrał na takich politykierów znawców wszystkiego przez wiele lat. Może jestem dureń ale honorowy żeby za ochłapy 13-tki i 14-tki dawać drwić z siebie...
jaga205.06.2022, 22:54
Bardzo dobry pomysł, bo w lasach same galęzie a drzew coraz mniej. Nawet grzyby nie mają gdzie rosnąć , tak zrujnowanych lasów jest coraz więcej
Smok05.06.2022, 20:25
Cebuli wyzbiera, wysprząta lasy państwowe a pisowcy wezmą i sprzedadzą, beka.
Masakra05.06.2022, 18:40
I to jest pomysł na zaradzenie problemowi z opałem? To jest cofnięcie nas w rozwoju o kilka wieków. Ja myślałem, że to jest żart. Masakra kogo my wybieramy. To jest poziom merytoryczny naszych rządzących.
Zostawcie sobie na głodne czasy05.06.2022, 18:15
Szanowni Państwo, tak zupełnie na poważnie, to pan minister wiedział co robi i miał rację. Inną sprawą jest, że wiedział o tym wcześniej i nie widział problemu.
Chodzi o to, że Lasy Państwowe faktycznie ograniczały dostęp do pozyskania drewna w lesie przez indywidualnych nabywców. Drewno gniło w lesie a leśnicy nie pozwalali na jego tzw. samowyrąb. Twierdzono, że takie są zalecenia UE. Całe kompleksy leśne miały być za kilka lat przemianowane na rezerwaty i lasy chronione po to tylko by w nich nie prowadzić zwykłej gospodarki leśnej. Pamiętamy co działo się w Puszczy Białowieskiej.
Tak byłoby dalej, bo to działało i zakazy palenia drewnem napędzały kasę do kieszeni klimatycznych idiotów i przy okazji producentów pieców według ich pomysłów.
Sytuacja zmusiła jednak do rozsądnego myślenia do którego skłonił się nawet pan minister.
Widocznie sytuacja musi się zapowiadać groźnie skoro sami rządzący zaczynają widzieć "ciemność".
Ci co mają własny las niech nawet nie myślą o sprzedaży lasu rządowi.
spisok05.06.2022, 15:38
Wyborca z Orawy! Tyz prowda oj trzeba zmienić całe to towarzystwo! Bo u nos cały czas gmina na kolanach. Nima zodnych inwestycji a w gminie godajom a nic nie robiom!
xxx05.06.2022, 13:15
A ja sobie mam swój las,ale u siebie nie mam potrzeby ciąć więc do leśniczego ide i gałęziówkę bukową z przecinki sobie nastroję.Pale sobie w piecu kuchennym,zona obiadek zrobi a tymczasem woda sie zagrzeje w bojlerze i gitara.A CO mam na pelet- zapasy dawno zrobione więc sobie spokojnie czekam na zime.
yamakay05.06.2022, 11:36
Maximus ten sie smieje itp zal mi Was tepa maso
nieten05.06.2022, 09:36
@ten się śmieje...
"ze mnie też się będziecie śmiać jak z tego ministra?"
Tak.
@ ten się śmieje05.06.2022, 09:04
Ponumeruj sobie jeszcze te gałązki, żeby czasem w poniedziałek nie palić tymi z czwartku.
MAXIMUS05.06.2022, 08:54
Wiadomo kto wyśmiewa pomysł. Hien które żerują na na braku węgla i sprzedają go z 300% zyskiem. 98% pieców węglowych może spalać drewno. Stać mnie na węgiel nawet po 5 tyś ale nie dam więcej niż 1500 zł, będę opalił tej zimy drewnem. Uważam że Siarka ma rację i w dobie wojny jest to najlepsza propozycja. Nie wolno nam dać się zastraszyć szmalcowników i nie wolno rozmawiać z Putinem jako przywódca. Obydwa podmioty to przestępcy.
góral05.06.2022, 08:36
I z czego wy durnie kpicie,wy /.../. Cale wsie w górach zawsze zbierają nie chrust tylko tzw gałęziówkę.Bo na wsi oprócz nowoczesnych pieców na pellet czy ekogroszek sa takze kominki,piece kaflowe i piece kuchenne gdzie pali sie drewnem a to jest najtańszy i najbardziej ekologiczny opał.Dla miastowych matołów informuje ,że sa nawet sprzed wieków tzw.serwituty opałowe gdzie lokalne społeczności maja prawo isc do lasu i nastroić sobie drewna.Poza tym wysprzątanie lasu tez ma swoje pozytywy.Problemem jest oczywiście to,że trzeba isc do lasu i trochę popracować.
Antychrust05.06.2022, 05:33
Przy okazji może pan minister pozwolić na zbieranie ziół, grzybów i owoców w lasach państwowych tak przy okazji chrustu
Łobajt05.06.2022, 00:18
Tymczasem w Ostrołęce zabawa w Legolandię związaną z budową a następnie rozbiórką elektrowni węglowej pochłonęła TYLKO już 1,35 mld PLN... Kto za to płaci? Pan płaci i Pani płaci... przecież nie Prezes jedynie słusznej partii i jedynie słusznego koncernu...
baciok@04.06.2022, 23:36
Pan viceminister Edek podsunoł mi ciekawy pomysł. Mom piec na pellet. Pelet drogi. Póde do lasu nazbierom chrustu, na pnioczek z chrustem, bede se ciupoł na drobno i bedzie pellet jak lala.
K.... ale ci Pisowcy odlecieli, ide sie ,,herbaty" napić.
Katrina04.06.2022, 22:53
Głosujcie dalej na niego posprzatajcie mu jego las i za to mu zapłaćcie . Bo tak krzyczy podhalańczyk:Bóg, Honor, Ojczyzna- To jest całe oblicze Pis
obserwator04.06.2022, 22:42
dO nick ten się śmieje...
Bardzo ciekawe przemyślenia.
Juz widze te miasta i wioski zbierające chrust. Za chwilę PiSowcy zaproponuję jechać na Śląsk i kopać bieda szyby z wiadrami i kilofkami.
Posłuchałem dzisiaj z ciekawości konwencji PiSu. Przypominało mi to zjazdy PZPR w czasach Gierka. Powszechny aplauz, kraj opływający w dobrobyt, nie ma żadnych problemów. a jak są to wina wszystkich wkoło.
Brakowało jeszcze Towarzysze pomożecie. Przepraszam było hasło zwyciężymy.
Komuniści też do ostatnich dni wierzyli że zwyciężą.
Ludzie przetrawią wszystkie idiotyzmy ideologiczne ale jak ich trzepnie po kieszonce to rozniosą rządzących w pył, albo rządzący wzorem Jaruzelskiego wprowadzą wcześniej stan wojenny.
Zostawcie sobie na głodne czasy04.06.2022, 22:38
To już teraz wiem, po co pan minister chciał wykupić prywatne lasy, aby we wszystkich można było zbierać chrust. Genialne Panie Ministrze. A już tak blisko było zakazu rozpalenia nawet ogniska. A czym się skończą Wasze rządy - strach pomyśleć.
ten się śmieje...04.06.2022, 22:04
Opalam drewnem i mam las, ale nie zawsze coś w nim wycinam ,więc od wielu lat korzystam z możliwości zakupu gałęziówki z lasów Państwowych. Sporo na tym zaoszczędzę w budżecie domowym. Chce mi się iść do lasu i trochę własnej pracy w to włożyć. Nie rozumiem was tu wypisujących te brednie, ze mnie też się będziecie śmiać jak z tego ministra? Wy tu wypisujący pewnie macie nowe super samochody,pełno kasiory, gościa który wam pilnuje kotłowni skoro zbieranie odpadów drzewnych jest dla was przedmiotem kpin. Facet przypomniał, że istnieje możliwość pozyskiwania taniego drewna dla opalających nim, to do tych osób było to skierowane, a nie do opalających gazem czy węglem. Dałdopieca, próchno,Falcon,Stragan,Besala,mniej niż zero i podobni oraz gazowi i węglowi bujacie się w zimie,u mnie będzie ciepło za niewielką kasę i trochę roboty.
obserwator04.06.2022, 21:17
Sąsiadka do mnie dzwoniła że chce sie umówić na wspólne zbieranie chrustu.
Panie viceministrze Edwardzie czy mógłbym dostać spokojny kawałek lasu.
Panowie popatrzmy bardziej optymistycznie na propozycje Pana Edwarda.
Bedzie pretekst na spotkania damsko męskie, zrobienie połóweczki z sąsiadem, popatrzenie na chmurki.
A jeszcze rano sam Pan Prezes na konwencie PiSu ogłosił program wungiel+
Tak trzymać PiSowcy, w tym smutnym świecie potrzeba nam trochę kabaretu.
próchno04.06.2022, 20:45
Hahhahaha, pan Edek to prawdziwy baloniarz. Z krainy kredek. Taki ministerialny. Mierny ale wierny. Kompletny odjazd.
Dałdopieca04.06.2022, 20:13
Piece ekologiczne 13 generacji na chrust sprzedam.
monia04.06.2022, 20:09
A jak to jest, że na kopalnianych stronach tonę węgla sprzedaje się za 800zł z hakiem, a na składach jest po 3500zł?
Coco04.06.2022, 18:38
A co dobrego dla Polaków zrobił Sikorski czy Giertych będąc w rządzie i przez lata w sejmie
Śmiech04.06.2022, 17:57
Mieszkańcy Nowego Targu apelują do dyrekcji ciepłowni o możliwość zastosowania jako źródła ciepła chrystu. Spółdzielnia rozpoczęła prace które pozwolą mieszkańcom bloków na magazynowanie chrustu. Suchy chrust i siarka znaczy ciepło w każdym bloku.5
Sąsiad04.06.2022, 17:50
Zawsze wiedziałem że to gość z małym mózgiem i że umie tylko rękę dźwigać na wiejskiej nawet nie wiedząc za bardzo w jakiej sprawie ale teraz to po tym covidzie to już w tej czachownicy to nic nie ma
mniej niż zero04.06.2022, 16:55
Dno. Głosujcie dalej na tych ludzi rodem że średniowiecza a już niedługo doświadczycie jego mroków. Chrust to ten pan ma w głowie i chyba dlatego dodrapał się państwowego stanowiska. W normalnym państwie po takich słowach po gościu zostałby tylko lej. Ale... każdy głos posła jak widać jest na wagę jeszcze większych głupot niż jego błazenada.
swok z brzyzka04.06.2022, 16:53
Zjadłem miskę ryżu i idę zbierać. Trzeba słuchać tego co mówią, bo są uczciwi i chcą dobrze.
STAŚ04.06.2022, 16:41
Dobre, w każdą stronę !!!
orawiak+04.06.2022, 16:38
Niech se orawiaki od niego ze wsi zbierają, ale oni już prawie wszyscy na robotach w Austrii, w związku z dobrobytem, który nastał w naszym kraju..
Polskaswoim04.06.2022, 15:48
Oby pan poseł nie pomylił ludzi ze zwierzyną leśna bo jest zapalonym myśliwym. A może o to mu chodzi?
stan04.06.2022, 15:24
I z czego się tu śmiać, w lesie drewno gnije a ludzie biorą zapomogi i kupują węgiel. Mądrzy ludzie tak robią od dawna i nie ma w tym nic złego. Tylko wam zależy poniżaniu innych.
Maryna04.06.2022, 15:05
No i z cego siy śmioć i kpić mo pon Siarka racje a bedziy z tego pozytek dwojaki abo i lepiyj ludziy w lesiy porządek zrobiom zadbajom o las pooddychajom świyzym zdrowym powietrzem a zagrzejom siy napewno nie roz .
kudlon04.06.2022, 15:02
to tak brzmi z tymi leśnymi gałęziami jak by nam powiedziano by zbierać rośliny i inne pokrzywy by uciec od drogiej żywności...Pan Poseł też nie protestował jak pewien ksiądz w Limanowej przekazywał z swego zasobu wiedzy że inne oriętacje seksualne leczyć mozna elektrowstrząsami...wiedza z poselskich wyżyn....
abc04.06.2022, 14:55
W lesie na Borze NT już ruszył program Chrust Plus.
TANGO04.06.2022, 14:54
Sikorski i Giertych mogą się pośmiać bo pójdą putinowi pogłaskać i dostaną gazu do wiadra
Osiol04.06.2022, 13:51
Piękny ten,, Ład''bogaci do samochodów elektrycznych biedni...
Bogaci sami sobie diety i wypłaty podnoszą o 100proc... biedni...
Bogaty gazem będzie grzał a biedny się,, chodzeniem''po chrust zagrzeje no i więzi rodzinne się wzmocnią jak przy,, kozie '' będą siedzieć dookoła
Naiwnych przekupią ich własnymi podatkami(nikt nie potrafi już wszystkich podatkow wymienić)
A poseł mija się z prawdą żadne drewno bez zgody lesniczego czyt opłaty nie ma prawa opuścić lasu...
Ale widzę światło w tunelu ustalajcie gdzie mieszkają wybrańcy wszelkiego typu i w zimie do nich trzeba się wprowadzić...
Osobom samotnym proponuję spędzenie zimy w areszcie lub więzieniu lub w szpitalu to się parę,, ryntek '' na opał na za rok odlozy
Ale ogólnie zaufaliśce dobrej zmianie i w połowie drogi do dobrobytu nie powinniście się poddawać... poprzyjcie ich jeszcze raz... jeszcze plan odbudowy nie ruszył dopiero go odtajniono dopiero w tym roku wchodzi traktat lizboński zaufajcie...
Chciałbym by premier dbał o moje interesy(kraju) tak jak dba o własne działki nieruchomości i rozdzielności majątkowe i podwyżki
p04.06.2022, 13:42
teraz niech zabierze głos minister sportu i turystyki , też od nas , i powie żeby chodzić i dużo się ruszać to wam ciepło będzie - na to liczę ...
piotrek04.06.2022, 13:34
mądrego , to aż przyjemnie posłuchać ...
baciok@04.06.2022, 13:29
Panie Pośle Viceministrze Klimatu Edwardzie Siarko proszę mi wskazać miejsce gdzie mogę zbierać chrust, Zagonie wszystkich z domu i nazbieramy na zimę.
PiSowcy już odlecieli
Przypomina mi się stara piosenka Perfectu ,,Lokomotywa"
Przeczytałem ogłoszenie
Że sprzedaje ktoś lokomotywę
Wydrukowano ogłoszenie
Że sprzedaje ktoś lokomotywę
Kupię sobie ją
Kupię sobie ją
Dzisiaj benzyna w takiej cenie
Że samochód nie na moją kieszeń
W lokomotywę wodę wleję
I taka jazda taniej mnie wyniesie
Będę zbierał chrust !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Będę zbierał chrust !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odkupię trochę starych szyn
Takich jak ma prawdziwa kolej
I będę pędził tak jak w dym
I do domu ukochanej mojej
Będę żył jak król
Będę żył jak król
Będę żył jak
wujek samo zło04.06.2022, 13:21
Jeszcze Panie Edwardzie instrukcje, jak palić tymże paliwem w piecyku gazowym i Putin niech się buja.
A.....04.06.2022, 13:09
PZU....pie..ty zawsze uśmiechnięty żarty sobie Gość robi
Besala04.06.2022, 13:04
I wreszcie zabłysnął!!! To już nie Dyzma, to już nawet nie Obajtek. To Pan Minister Siarka Edward! Szkoda, że tak genialny umysł nie był wykorzystywany wcześniej. Prześcignęlibyśmy już dawno nie tylko parszywy Zachód, ale i Białoruś. Przypominam Panu Ministrowi Siarce Edwardowi, że w zamierzchłych czasach poruszały się auta napędzane holzgazem. Może Pan Minister zaproponuje zdolnym specjalistom od obrotu respiratorami i maseczkami robienie interesów na chruście? Szkoda takie dobro narodowe oddawać przypadkowym ludziom. Powodzenia, Panie Ministrze.
Wyborca z Orawy04.06.2022, 12:41
Już czas wybrać w najbliższych przyszłorocznych wyborach parlamentarnych innego Posła z naszego regionu. Pan Siarka nie za bardzo dba o nasze (Orawy, Podhala, Spisza i Pienin) interesy.
totalna masakra PIS04.06.2022, 12:25
czy on się zna na środowisku i na klimacie!!?? a ludzie opalający ekogroszkiem są skazani na bruk i zimno. Ceny poszły w górę cała energetyka . Mam dość słuchania tego "p" o pompach I fotowoltaice itd.. ... KOGO DZIŚ STAĆ NA TO? MNIE NA PEWNO NIE . DOFINASNOWANIE TO TOTALNY ABSURD TYKLO OK 20 %
Stragan04.06.2022, 12:12
kompromitacja!
Falcon04.06.2022, 12:06
Memory find.. Siara i wszystko jasne :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl