24.06.2022, 10:21 | czytano: 2878

"Nowy Targ Miasto Sów" - film przyrodnika-amatora zachwycił widzów (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Efekt pięcioletniej pracy w postaci obserwacji, tropienia, upewniania się do wniosków odnośnie zwyczajów nocnych ptaków - dało efekt w postaci filmu "Nowy Targ Miasto Sów". Premiera filmowej opowieści autorstwa Daniela Urbaniaka połączona była z wręczenie nagród w konkursie plastyczno-fotograficznym.
Pasja, z jaką Daniel Urbaniak podchodzi do kwestii przyrodniczych okazała się zaraźliwa. Już kilka lat temu porwał sporą grupę nowotarżan (ale nie tylko) i zaszczepił w nich swoją ciekawość i fascynację sowami. Były w tym czasie i wycieczki przyrodnicze (ze znakomitą frekwencją), i wyprawy w kameralnym gronie, mające na celu żmudne obserwacje zwyczajów mieszkańców lasów, i zajęcia dla dzieci, i podpowiedzi dla nauczycieli szkół jak powinny wyglądać budowane przez dzieci z mozołem domki dla ptaków, i pokazy sokolników.
Zaowocowało to między innymi ustanowieniem "sowiego szlaku", jak i poświęceniem jednej z edycji "'Prezentacji nowotarskich", czyli największej wystawy artystów plastyków w Galerii Sztuki Jaki - właśnie sowom. Działalność Daniela Urbaniaka na rzecz promocji Nowego Targu - została doceniona w ub. roku poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Ambasadora Nowego Targu.

Siła tej pasji nie ustaje. Świadczyć może o tym popularność tegorocznego konkursu dla dzieci z nowotarskich szkół. Na ogłoszony przez UM konkurs wpłynęło kilkaset prac. Premiera filmu była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, ale także do podziękowań autora filmu dla osób, które pomogły mu w realizacji filmu.

Sam film to półgodzinna przyrodnicza opowieść o uszatkach zamieszkujących Nowy Targ. Zycie ptaków pokazane zostało w cyklu rocznym. Podczas spotkania w MCK, autor opowiadał zarówno o kulisach powstawania obrazu, jak i - tradycyjnie - dzielił się swoja wiedzą z zakresu " ptaków neognatycznych".

Kolejne spotkanie z Danielem Urbaniakiem odbędzie się we wtorek 30 sierpnia, o godz.18.00 pokaz filmu „Nowy Targ, Miasto sów”, a w środę 31 sierpnia - sowie warsztaty (godz.10.00-12.00).

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Anna24.06.2022, 14:28
Gratuluję!
Słucham audycji Pana Daniela w Radio Kraków w soboty ,
wspaniale opowiada , ma niesamowitą wiedzę i HUMOR oraz OPTYMIZM!
Zawsze wywołuje uśmiech na twarzy,
dzięki i wszystkiego dobrego!
linoskoczek24.06.2022, 13:24
Gratulacje i powodzenia Danielu, ciesz się chwilą i korzystaj z fali i z tego, że urzędnicy z magistratu Cię dostrzegają. Inni nie maja takiego szczęścia
Kama24.06.2022, 10:44
Czy ten film będzie gdzieś dostępny? Byłoby wspaniale..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl