29.06.2022, 18:00 | czytano: 1519

Część szlaków w rejonie Orlej Perci zamknięta z powodu remontu

Tatrzański szlak. Fot. Robert Miśkowiec
Tatrzański park Narodowy w Zakopanem informuje, że w związku z remontami okresowo będą zamykane popularne odcinki szlaków, na przykład w rejonie Orlej Perci.
Na Orlej Perci wymieniona zostanie nawierzchnia  szlaków (przebrukowanie stopni, usuwanie luźnych kamieni itp.) oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazane przez TOPR.
Od 27 czerwca do odwołania został zamknięty czarno znakowany szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch.

Od piątku 1 lipca do odwołania zamknięte będą: czarno znakowany szlak  na odcinku:  Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową (Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach) oraz czerwono znakowany szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat (w obu kierunkach).  

Zaplanowane na kolejne tygodnie wakacji prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

– Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będą prowadzone z użyciem śmigłowca – mówi Marta Mazik, koordynatorka projektu. – Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
W lipcu planowany jest też remont kilometrowego odcinka szlaku Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małołącka, a w okresie od sierpnia do października Drogi pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Remont tego czterokilometrowego odcinka i sześciu mostów będzie prowadzony etapami.

TPN zawsze stara się, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. - Trzeba pamiętać, że nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody. Prosimy o sprawdzanie komunikatu na ww.tpn.pl, gdzie dodatkowo od lipca dostępna będzie interaktywna mapa. Prosimy również o respektowanie informacji z tablic rozstawionych w terenie. Za utrudnienia przepraszamy i dziękujemy za wsparcie naszych działań - informuje park.

oprac. r/ TPN
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl