07.07.2022, 19:48 | czytano: 16403

Klincz na Kotelnicy Białczańskiej. Spór z dzierżawcami, zamknięta główna kolej, imprezy zagrożone odwołaniem

Kolei nr 4 jest unieruchomiona. Fot. Robert Miśkowiec
Pada mit Kotelnicy Białczańskiej, jako wielkiej inwestycji narciarskiej zbudowanej i funkcjonującej dzięki zgodzie mieszkańców i właścicieli działek. Spółka poinformowała o zamknięciu kolei nr 4, która zimą wywozi większość narciarzy na górę. Wszystko przez brak porozumienia z właścicielami kilku działek.
Trzy dni temu na Facebooku Kotelnicy Białczańskiej pojawił się krótki komunikat: "Od dzisiaj zostaje zamknięta Kolej nr IV Kotelnica Express. Została uruchomiona Kolej nr I którą można wjechać na szczyt Kotelnicy codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00 – 19:00 oraz od piątku do niedzieli od 10:00 do 20:00. Informacja na temat organizacji Festynu Białczańskiego, pozostałych imprez oraz dalszego funkcjonowania Kolei nr IV zostanie przekazana w czwartek 7 lipca". Jest 7 lipca, prawie godz. 20, nowego komunikatu nie ma.


Oficjalnie nikt z przedstawicieli spółki nie chce się wypowiedzieć. Jak ustaliliśmy, chodzi o brak porozumienia z właścicielami kilku kluczowych działek, na których stoi kolej nr 4 i znajdujących się pod głównym parkingiem. Bez porozumienia główna kolejka nie może funkcjonować, jest też problem z organizacją dużych imprez na parkingu. Stąd decyzja o unieruchomieniu kolei i wstrzymanie przygotowań do Festynu Białczańskiego (6 i 7 sierpnia), którego gwiazdami mają być Łydka Grubasa i Varius Manx.- Jest klincz - przyznaje nasz rozmówca, który dobrze zna kulisy negocjacji. - Prowadzone są rozmowy, ale nie widzę tego kolorowo. Spółka jest gotowa do ustępstw, ale nie zaakceptuje tak wysokich żądań, jakie są stawiane. Warunki są nieakceptowalne. Problem jest duży - mnie ukrywa.


r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mieszkanka09.07.2022, 23:35
Jesteście ludzie naiwni. Przecież to decyzja Kotelnicy o zamknięciu tego wyciągu. A po co? Po to, żeby obniżyć stawki za dzierżawy. Żeby ludzie wystraszyli się zamknięcia. Tak jak napisała NAS nikt nie kazał Kotelnicy wyłączyć wyciągu i nikt nie zabronił organizacji festynu. Umowy skończyły się już w roku 2020, przez 2 sezony Kotelnica korzystała z działek bez żadnych umów, olewając dzierżawców którzy chcieli podpisać kolejne. A co do festynu, może rezygnacja z niego jest korzystna dla Kotelnicy. Przecież to są same koszty. I najlepiej zrzucić winę na dzierżawców :)
olśnienie09.07.2022, 21:51
Niektórzy są ''bardzo mądrzy''... Jak sądzą że mając tam działki to musi się tam mieszkać... Straszny zysk np.1500 rocznie za dzierżawę a i żadnych zniżek jak by się chciało w zimie pozjeżdżać...
Osiol09.07.2022, 11:21
Czytam i wniosek się nasuwa prosty właściciele gruntu powinni się go zrzec na stan spolki by spółka wreszcie spłaciła kredyty.... I dla,, dobra''reszty regionu he he he
Piszący i pracownicy powinni też za darmo że 5miesiecy porobić za darmo by spółka się wreszcie dorobiła a udziałowcy zrzec się dywident i innych profitów lokalizacji bud i wynająć je innym wpływy do spółki się liczą...
Ciekawe kto coś takiego zrobi dla Podhala dla regionu więc proszę nie robić czarnych owiec że ktoś chce podwyżki.... Popatrzcie dookoła o ile idą podwyzki posłowie urzędnicy radni żywność paliwa.....

Kredyt to model biznesowy wynikający z podatków w pl
NAS09.07.2022, 10:57
,,Pustaki z WWA08.07.2022, 22:48
Patrząc obiektywnie na opinie miedzy innymi @władyslaw i @siekierka niech spróbują coś stworzyć dla społeczeństwa a nie patrzą i utrudniają przez pryzmat zawiści i chciwości innym którzy chcą aby region się rozwijał. Pytanie czy ci Panowie i inni którzy komentują dzierżawę 1,5zl za metr dzisiaj cenią swoje 10 arów za Lamborghini. I też pytanie czy ci którzy piszą bzdurne opinie byli np na Tatrzańskiej Łomnicy albo na Jasnej to na Słowacji...Ludzie otwórzcie oczy bo z tego żyjecie i każdy z Was w regionie.,, Pozdrowienia dla prezesów z KO:) Wcale nie musicie się podstawiać pod Pustaków z WWA, bo wszyscy wiedzą, że to pracownicy KO. Nie jesteście zainteresowani negocjacjami, do dnia dzisiejszego nie odpowiedzieliście na propozycje umowy!!!! Nie zależy Wam na tym, żeby Ośrodek działał? A może to właściwie o coś innego chodzi, bo nikt nie powiedział, że festynu ma nie być i kolej ma być zamknięta!!!! Dwa lata działacie bez umów, tego w komentarzach nie piszecie, że 2 całe sezony działacie bez zgody właścicieli!!! Gdyby nie cała Sołtysio Rola i pola ludzi to byście nie mieli gdzie wyciągu zrobić. Bo w większej części Białki wam nie dali!!!! Zamiast pracownicy siedziec i pisać komentarze zajmijcie się przeczytaniem umowy, która już siedzi u Was długo, a która nie jesteście zainteresowani. Wasze wypociny świadczą o tym, że jednak nie warto z wami podejmować żadnych rozmów!!!!
mom wytorobione09.07.2022, 10:50
A jeszcze jest jedno przysłowie nie chcieli żydzi manny dostali .....
Byrcyn09.07.2022, 01:02
@Ciupaga skądże znowu ...przecież to oczywiste że za dzierżawę po 1,5 zł można wybudować karczmę, pensjonat lub hotel :)
To są Janusze biznesu. Oni w pensjonacie w zimie przyjmują rolników z całej Polski którzy sprzedają im tajemną wiedze na temat uprawy tak cennego im pola na stokach kotelnicy. Co więcej zdradzają im sekret jak na 3-cie piętro hotelu transportować bydło ,żeby te krowy dawały siano....yyy wróć, cenne mleko które mogliby sprzedać w nowotarskiej mleczarni zlikwidowanej rok temu ...
Oni tak naprawdę robią to, aby utrzymać te "budy wypożyczalni " na parkingu kotelnicy. Mają tam w zimie ogromne magazyny siana żeby daleko nie nosić dla owiec ,które są wypasane zimą. Nie uwierzysz oni nawet zaopatrują te owce w kaski, kijki i ogrzewacze wymion żeby dawały lepsze mleko... naprawdę, sam widziałem !

" @Byrcyn- Zazdrość czy mi się wydaje ? " nie, nie zazdroszczę mieć takich "biznesmenów" ...nie jedna wieś w Polsce chciała by mieć taką Kotelnicę ,no chyba że jesteś ze Szczyrku, tam 20 lat zamkniętych wyciągów w końcu przemówiło do rozsądku regionu ...w tym przypadku przemówi w zimie do całego Podhala...choć w sumie wtedy Szymoszkowa i Harenda może konkurować z ofertą Szczyrku ...a Podhale na ilość bud, budek i karmników na drzewach....jak gałęzie nie będą zajęte przez "Ofiary Halnego"...
Ciupaga08.07.2022, 22:53
@Byrcyn- Zazdrość czy mi się wydaje ?
Pustaki z WWA08.07.2022, 22:48
Patrząc obiektywnie na opinie miedzy innymi @władyslaw i @siekierka niech spróbują coś stworzyć dla społeczeństwa a nie patrzą i utrudniają przez pryzmat zawiści i chciwości innym którzy chcą aby region się rozwijał. Pytanie czy ci Panowie i inni którzy komentują dzierżawę 1,5zl za metr dzisiaj cenią swoje 10 arów za Lamborghini. I też pytanie czy ci którzy piszą bzdurne opinie byli np na Tatrzańskiej Łomnicy albo na Jasnej to na Słowacji...Ludzie otwórzcie oczy bo z tego żyjecie i każdy z Was w regionie.
sikierka08.07.2022, 21:44
do @ Władysław; Cysorz fnet sie odbiego, bo ludzie juz go wyculi.
Byrcyn08.07.2022, 21:32
@realnie patrząc, @ratrak,@Gosia faktycznie widać tą biedę i wyzysk w Białce :)
Trza ino się przejechać po niej jakie rudery powstają.
Poczytać na innym portalu kto blokuje i faktycznie żyją biedaki tylko z tej dzierżawy za 1,5 zł/m i ze do dzisiaj gazdują i trzymają krowy w swoich pensjonatach a szczególnie w tych budach na parkingu :)
Swoja drogą TMR pewnie otwiera szampany i to nie dlatego, że właśnie kończy dwie nowe koleje, ale dlatego że jego największa konkurencja właśnie zjada się nawzajem.
Redaktor się chyba jednak pomylił, jak czytam opinie to nigdy zgody w Białce nie było albo była tylko do wybudowania swojego pensjonatu czy karczmy ...zapewne tylko i wyłącznie z dzierżawy
Widocznie maja po 5 hektarów w dzierżawie, żeby przez 20 lat "uzbierać" 1,5 mln zł na budowę pensjonatu za 4 mln. Geniusze biznesu.
Ktoś powie mogli się zadłużyć i zainwestować w pensjonat czy karczmę.
Nie rozumiem tylko czemu inwestowali w biznesy pod Kotelnicą,a nie np w Trybszu albo Groniu nie obrażając nikogo z Trybsia...też świetna miejscówka na wypożyczalnię i pensjonat..:)
Też mają główną atrakcję dla której przyjeżdżają turyści zimą ...rzekę białkę :)
Pustaki z WWA08.07.2022, 21:15
Mało kto pamięta z tych dzierżawców co było 20- 25 lat w Białce Tatrzańskiej grunty rolne, część ludzi Chicago...wtedy nikt nie myślał że Białka będzie stolicą Sportów Zimowych a wiemy co jest atrakcją Zakopanego bus do Białki w sezonie zimowym...Czy chcemy drugiego Zakopanego?Czy chcemy doprowadzić aby "krowy dojne" czyli wszystkie Ośrodki Narciarskie w perspektywie czasu zostały zamknięte? Kto przyjedzie w zimie na Podhale?Prawo śniegu się kłania tak jak to już dawno zrobili w Alpach a to jest zadanie rządu Polskiego od wielu lat.
kucharz08.07.2022, 19:37
Jeden nie zeżre i drugiemu nie da...
realnie patrząc08.07.2022, 17:57
@zgubi was ta zawiść 12:05, 8 lipca 2022
"przecież ich działalność to motor napędowy dla gospodarki całego Podhala, a bezpośrednio albo pośrednio dzięki nim pracę ma tysiące ludzi"

No właśnie nie. To dzięki okradanym (bo jak inaczej nazwać takie stawki?) właścicielom gruntów cały ten "motor napędowy". Jak prezesi są tacy czarodzieje że zrobią coś z niczego to każda gmina przyjmie ich z otwartymi rękami. Przynajmniej dopóki nie poczuje się okradana.
Jakoś po infrastrukturze Białki nie widać by się z tej turystyki rozwijała. Nastawiać kurników to każdy potrafi a dróg, kanalizacji, oczyszczalni, przedszkoli, żłobków ile przybyło z tego "motoru napędowego dla gospodarki"?
"bezpośrednio albo pośrednio dzięki nim pracę ma tysiące ludzi" - a ilu pracuje za śmieciowe pieniądze na czarno? Też są okradani bo "grubasy" na nich żerują. Patologia goni patologię.

Zresztą nie nazwałbym tego rozwojem a gospodarką rabunkową. Może niektórzy doszli po prostu do wniosku że koszty są nieadekwatne do dochodów. I mają bardzo dobrą pozycję przetargową. Przecież każdą podwyżkę stawki za dzierżawę prezesy i tak przerzucą na gości. Oni i tak zarobią tyle samo lub więcej. Krzywda im się nie stanie.
Gosia08.07.2022, 17:38
Prezesi i udziałowcy nie liczą się w ogóle z dzierżawcami. 1,5 zł za metr to śmieszna stawka, teraz oferują niewiele więcej. Najwyższy czas zacząć liczyć się również z dzierżawcami. Pazerni są właśnie udziałowcy, przecież to oni chcą zostawić jak najwiecej w swoich kieszeniach. Niedługo skończą się umowy na innych wyciągach i będą kolejni dzierżawcy którzy będą chcieli wyższa stawkę. Dzierżawcy słyszą tylko standardowy tekst, że Kotelnica ma kredyty i nie ma z czego płacić. A co roku zyski ponad 20 milionów (sprawozdania finansowe są dostępne dla wszystkich). Po 15 latach stawki 1,5 zł za metr najwyższy czas zapłacić adekwatnie do zarobków na tych działkach. Do tego trzeba dodać fakt jak prezesi traktują dzierżawców, bez szacunku!
Julian08.07.2022, 15:28
Trzeba szanować Dzierżawców bo jak widać Podhale im dużo zawdzięcza. 150 zł za ar na rok to kpina. Ja myślałem ze może dostają z 1500 zł za ar.
ratrak08.07.2022, 14:27
To i tak był fenomen że tak długo dali się wykorzystywać. Kura znosząca złote jaja a właścicielom gruntów grosze na odczepnego. Zresztą tak samo się traktuje pracowników. Bandycki kapitalizm i tyle.
Inni potentaci nie lepsi. Może za Białką pójdzie przykład by walczyć o swoje. Może skończy się łupienie biedniejszych.
AjWaj08.07.2022, 14:22
Slusznie. Urosli, zarobili, placic jest a czego to jaki problem. A landlord to pan! ;) niech o tym nie zapominaja, jedni i drudzy.
Jak to prawda ze 150/ar !! Paradnie
zgubi was ta zawiść08.07.2022, 12:05
trzeba być ograniczonym intelektualnie by życzyć białce i kotelnicy problemów, przecież ich działalność to motor napędowy dla gospodarki całego Podhala, a bezpośrednio albo pośrednio dzięki nim pracę ma tysiące ludzi, życzę im żeby udało się dojść do porozumienia,
com08.07.2022, 11:52
Ciekaw jestem czy by się Białka tak rozbudowała gdyby nie wyciągi. Jest takie przysłowie że się nie gryzie ręki która karmi.

Co z tymi wszystkimi biznesami, pensjonatami i knajpami będzie jeśli turyści nie będą mieli po co przyjechać?
Antyśpisok08.07.2022, 10:55
Co ??? Cieszy Was??? nie ma z czego się cieszyć, robotę stracicie. Ktoś pracował całe życie to ma, ale Was to boli, pozdrawiam ;]
Kamil08.07.2022, 10:51
"Pada mit...." redaktorze, wiesz co piszesz? Zgoda była tak to by nie było wyciągów... co do "klinczu" jest tak dużo udziałowców w spółce że aż dziwne by było że jakiś sprzeciw się nie pojawi... komentarze zazdrośników gdzie pewnie połowa ma przez to prace pozostawiam bez komentarza.
Sąsiad z Ameryki08.07.2022, 10:46
Brawo Soltysio Rola ! Nie dejciy się sonsiady! Łon swoje cza się upomnońć. Noe wyście u nik ino łoni na wasym. Nie płacom uczciwie a nie robiom z ludzi dziadów.
Byrcyn08.07.2022, 10:30
nadzór budowlany pozamykał wypożyczalnie to teraz jest lament
czekać jak kryzys pozamyka pensjonaty...wtedy będzie skowyt
jak Kotelnica się zamknie na zimę to pozostanie tylko sznur
białcanie to jednak pazerne ***...
Nie bez kozery jest powiedzenie "Chytry dwa razy traci"
a stracą nie tylko "chytre" białcanie, ale całe podhale w zimę ....wiec na miejscu wielu komentatorów bym tak się nie śmiał zbyt głośno ...
Baba08.07.2022, 09:33
Stachu ma rację!!!! Też dzierżawie 150 za ar na rok!!! Umowy podpisane lata temu a podwyżki minimalne. W pierwszej kolejności powinni dbać o dobre stosunki z dzierżawcami a robią z działkami co chcą bez informowania właścicieli.
Potem mówią że Kotelnica ma kredyty ale na reklamy w tv to mają a na uczciwe opłaca ie dzierżawy to już nie.
Pochwalam protest bo ile można???
Obiektywnie08.07.2022, 08:12
No niech się stawiają więcej to nie wiem po co turysta przyjedzie do ich pensjonatów jak pozamykają wyciągi. Przez takich durni może być jak na Gubałówce i na tym swoim polu będzie sobie owce paś a pensjonat trzeba będzie przerobić żeby gdzieś je trzymać bo nie będzie co do gara włożyć. Pazerność ludzka nie zna granic. /.../
Był na mszy08.07.2022, 07:40
Kotelnica widocznie nie dała na msze za dzierżawców to mają.
Koza08.07.2022, 07:38
Ciekawe co to za warunki postawili ze gigant nie jest w stanie zapłacić ?
Maja prawo żądać ich grunt, jakby nie oni to by nic nie było. Mam nadzieje ze się dogadaja
Władysław07.07.2022, 23:09
Ha ha ha
Coś musi być nie tak skoro kilka osób stawia opór. Nic nie dzieje się bez przyczyny.Zapewne chcą wszystko za damski ch... A ludzie otworzyli oczy szeroko i patrzą co się dzieje. Cysorz już biega po Czarnej Górze uważajcie spisoki bo was też czeka los biednego i poszkodowanego ,,burka,,
Zbooj07.07.2022, 23:01
Normalne, że każdy rząda więcej za dzierżawę. Pieniędzy na Kotelnicy nie brakuje dobrze wiemy.
Stachu07.07.2022, 22:57
W końcu się im ktoś postawił. Wiadomo jak traktują dzierżawców. Sam im dzierżawię i wiem jak to wyglada. Wiedza ze jestem biedniejszy to mysla ze mogą ze mną robić co im się podoba, a płaca tylko 150 zł za ar, a pole całe zdewastowane. Dorabia się kilkanaście osób na krzywiedzie innych. Teraz znalaz się ktoś silniejszy i wiedza ze tracą grunt pod nogami, to wylewają żale w internecie. Skowyt prezesów słychać w calej Polsce.
Osiol07.07.2022, 21:49
A jednak sprawiedliwość istnieje... jak blokowano by nie powstała konkurencja..... to tak się zagapili ze powstała wewnątrz spółki
Bełt07.07.2022, 21:36
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę . Dutki , dutki ...
znawca biznesu07.07.2022, 21:08
Ha ha chodzi o kase!!!! Jedni maja i *** tych biednych!!!! co nie maja!!!
,.,.,.,.,.,.07.07.2022, 20:46
Powinni podać nazwiska kto blokuje żeby cała Polska wiedziała które pensjonaty i hotele omijać szerokim łukiem. Pazerność ludzka nie zna granic..
Arystokrata wsiański07.07.2022, 20:17
Ha,ha,ha bardzo dobrze.
STAŚ07.07.2022, 20:12
Jest klincz !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl