18.07.2022, 08:58 | czytano: 5487

Napięta atmosfera ws. przeprowadzki szpitala. Zarzuty i oszczerstwa

Rabczański szpital. Fot. Piotr Kuczaj
RABKA-ZDRÓJ: - Udostępnienie sal dla chorych zewnętrznemu podmiotowi leczniczemu uniemożliwiłoby Oddziałowi Terenowemu Instytutu prowadzenie działalności leczniczej oraz realizację umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia - tak Instytut Gruźlicy I Chorób Płuc odpowiada na zarzuty ze strony Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju o brak pomocy.
Przebudowa i generalny remont Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju zbliża się wielkimi krokami. Prace modernizacyjne będą dotyczyć wszystkich budynków spółki, najważniejszy oczywiście jest remont budynku głównego. Pieniądze na inwestycję placówka otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Żeby jednak ruszyła, szpital musi się wyprowadzić z budynku na czas prowadzonych prac.
Prezes szpitala Witold Latusek już jakiś czas temu sygnalizował o problemach ze znalezieniem miejsca, w których szpital mógłby tymczasowo działać. Problemu tego nie udało się rozwiązać - pogłębił się. Prezes zdecydował się na dramatyczny apel o pomoc w znalezieniu miejsca do przeprowadzki. Zarzuca też innych rabczańskim podmiotom brak pomocy z ich strony. Z powodu braku miejsca na przenosiny, szefostwo placówki nie wyklucza jej przenosin do Limanowej lub Jordanowa (o sprawie pisaliśmy kliknij TUTAJ).

Na internetowy wpis zdecydował się zareagować Instytut Gruźlicy I Chorób Płuc. Jego Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników w Rabce-Zdroju został oskarżony o brak pomocy. - To oszczerstwo - przekonuje dyrektor instytutu dr hab. n. med. Stefan Wesołowski. Jak przekonuje, nieudostępnienie szpitalowi pomieszczeń z łóżkami nie wynika ze złej woli, lecz z braku takiej możliwości ze strony Oddziału Terenowego Instytutu.

Oto pełna treść oświadczenia:

"W związku z opublikowanym w dniu 6 lipca br. w mediach społecznościowych (Facebook – oficjalny Fanpage Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju) Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju Sp. z o.o. (dalej: Szpital) wpisem dotyczącym trudnej sytuacji lokalowej Szpitala związanej z przebudową i remontem generalnym budynku głównego ww. Szpitala zawierającym oszczercze zarzuty stawiane Oddziałowi Terenowemu im. Jana i Ireny Rudników w Rabce- Zdroju Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, do których nie znajduję publicznego odniesienia się przez władze Szpitala, przedstawiam następujące stanowisko:

W Oddziale Terenowym Instytutu funkcjonują specjalistyczne oddziały dziecięce ze 103 łóżkami, a także leczeni są dorośli chorzy na mukowiscydozę oraz wymagający leczenia torakochirurgicznego w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej posiadającej 4 łóżka. Łącznie Oddział Terenowy Instytutu dysponuje 107 łóżkami klinicznymi, które obecnie wykorzystywane są w 99%. Udostępnienie sal dla chorych zewnętrznemu podmiotowi leczniczemu uniemożliwiłoby Oddziałowi Terenowemu Instytutu prowadzenie działalności leczniczej oraz realizację umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto takie rozwiązanie byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami, które stanowią, że niedopuszczalne jest łączenie pomieszczeń w ramach różnych oddziałów łóżkowych, a w tym przypadku różnych podmiotów leczniczych. Oddział Terenowy Instytutu dysponuje budynkami wyłączonymi z działalności w 2013 r. których stan techniczny uniemożliwia ich przeznaczenie na cele lecznicze, o czym poinformowano Szpital w piśmie z dnia 16 lutego 2022 r.

Od lutego 2022 r. Oddział Terenowy Instytutu prowadził korespondencję z Prezesem Szpitala, w której na bieżąco informował o możliwościach Oddziału Terenowego. W ramach kontaktów odbyło się również 10 maja br. spotkanie z przedstawicielami Szpitala, w celu przedstawienia możliwości wynajmu sal operacyjnych.
Wyrażono dobrą wolę proponując Szpitalowi wynajęcie sali operacyjnej, jednakże bez łóżek dla operowanych pacjentów, ponieważ takimi Oddział nie dysponuje.

Nieudostępnienie Szpitalowi pomieszczeń z łóżkami nie wynika ze złej woli, lecz z braku takiej możliwości ze strony Oddziału Terenowego Instytutu.

dr hab. n. med. Stefan Wesołowski
Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ol18.07.2022, 11:28
I po co te kłamstwa panie Prezesie? Nie potrzeba nam mącicieli w Rabce.
rabcuś18.07.2022, 09:41
jak kuba Bogu tak teraz Pan Bóg kubie..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl