19.07.2022, 09:00 | czytano: 3713

Rozpoczęła się budowa Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu

Fot. UMWM
Prace przy Domu Podhalańskim w Ludźmierzu obejmą modernizację oraz rozbudowę obiektu wraz z zapewnieniem instytucji odpowiedniego wyposażenia.
Projekt ukierunkowano w głównej mierze na zachowanie rodzimej twórczości podhalańskiej, szczególnie w takich dziedzinach jak piśmiennictwo ludowe, gawędziarstwo, muzyka, strój, obrzędy i zwyczaje. Planuje się stworzenie pracowni: etnograficznej, etnomuzykologicznej, etnochoreograficznej, języka, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, edukacji regionalnej z powierzchnią biurową i salą wielofunkcyjną, specjalistycznej do digitalizacji archiwalnych zbiorów fonograficznych i piśmienniczych, wideo, fotograficznej oraz studio nagrań. Poświęcenia placu budowy dokonał kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel.
- Kiedy zostałem marszałkiem województwa, od samego początku podkreślałem, że Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ musi - symbolicznie - posiadać drugie skrzydło, aby móc się wzbić na wyżyny swoich projektów i zadań. Tak więc dziś, rozpoczynamy budowę - wspólnie ze Związkiem Podhalan - Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, które będzie pełniło funkcję właśnie drugiego skrzydła, a nawet drugiego płuca nowosądeckiego Sokoła - mówił marszałek małopolski Witold Kozłowski.

- Chcemy w tym miejscu zachować dziedzictwo naszej kultury, w pełnym jej wymiarze. Dla zachowania i uczczenia dorobku naszych przodków, ale także dla przyszłych pokoleń, aby móc z tym ogromnym dorobkiem kultury obcować. Drugą ważną misją tego miejsca będzie prowadzenie szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych. To miejsce będzie przedłużeniem obowiązującej umowy o współpracy wszystkich jednostek kultury, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Województwo Małopolskie - dodał.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 32,5 mln złotych, z czego 7,5 mln złotych pochodzi z budżetu województwa, 25 mln złotych to środki unijne oraz 5,8 tys. - środki własne Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku.Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Hm?21.07.2022, 11:52
@ śliwa widać nie rozumieją i pracują na następną kadencję co w tym dziwnego? Ciekawe czy ten robotnik ze Spisza wbije łopatę pod jakąkolwiek inwestycję w gminie Łapsze? Sądzisz że nadają się do jakiejkolwiek pracy?
śliwa na dłoni20.07.2022, 20:42
Czy ci ludzie nie rozumieją, że się ośmieszają takimi przedstawieniami? Co prawda, tylko do takiej pracy się nadają ale robotnicy z nich marni.
taka prawda20.07.2022, 13:12
do norek - co ty za bzdury piszesz? Kraków nie chciał za bardzo igrzysk, a tylko skoordynowane działania Marszałka Kozłowskiego z rządem w kwestii gwarancji finansowych dla miast organizatorów igrzysk doprowadziły do tego, że Kraków przyjął propozycję organizacji imprezy. Żaden Krupa tu nie działał.
zpodhalanskiej20.07.2022, 08:38
Fabryke by postawili jakas zeby ludzie prace mieli bo turystyka pada przez inflacje ktora mieszka na żoliborzu i lockdonw ministra niedziele
stan19.07.2022, 20:44
Czego chcecie, Gąsienica, samozwańczy zastępca prezesa buduje sobie stołek do pracy, bo to jakiś dom kultury z Nowego Sącza jest inwestorem, a przetarg był tak ustawiony, że mogła wygrać tylko jedna firma i wygrała.
Koryto19.07.2022, 18:36
Tak się łatwo Ludzmierz wyzbył swojego majątku? Po remoncie będzie pewnie po staremu?
Yayco19.07.2022, 16:26
No cóż Województwo Nowo Sądeckie wróci i kandydat na wojewodę już jest !I znowu powie patrząc z Giewontu na Kraków "jakie piękne jest województwo Nowo Sądeckie"
Norek19.07.2022, 12:57
Spec:
A to nie Kraków ma Igrzyska Europejskie?? Chyba Majchrowski z Krupą załatwili se igrzyska....
Mówię jak jest19.07.2022, 12:56
Skandal na resorach! Jak można tak bezmyślnie marnować środki z naszych podatków! I nawet harcerz Piotr Bąk do tego łopatę przykłada???
Myślący19.07.2022, 12:55
Spec zamilknij...jaki stołek masz za wazelinę??
PS: Nasze dzieci będą to spłacać, oby spłacały, a nie wpadły w drugą Grecję, która do dziś spłaca długi z IO 2004 roku....
p.19.07.2022, 12:16
To miał być dom ,, kultury,, dla okolicznych mieszkańców a teraz kto go zawładną? Amerykanie? Sądeczanie? nie długo pewnie Szwedzi się zjawią.
materialna zagłada kultury19.07.2022, 11:42
Jak można zbudować "instytut dziedzictwa niematerialnego"?!?!?
Zamiast wspierać kulturę i tradycję, finansować zespoły regionalne, koła gospodyń, festyny, konkursy, zabawy, twórców i propagatorów kultury ludowej, zbuduje się kolejną przechowalnię pociotków i znajomych królika. A prawdziwe dziedzictwo niematerialne pójdzie w diabły. Pieniądze wyrzucone w błoto, kumoterstwo, prywata, nepotyzm. PIS prowadzi politykę wynarodowienia Polaków!
SABA ŁA19.07.2022, 11:30
przeciez beda nowe stanowiska, do zasiedzenia beda funkcje tez do obłozenia i pojda pieniadze dla swoich , tak to byłą w Zwiazku podhalan , swoich trzeba zabezpieczyc na długie lata ~!!!!
spec19.07.2022, 10:00
Brawo Panie Marszałku. 32,5 milionów zł ze województwa oraz środków unijnych będących w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Do tego staraniem Marszałka do Małopolski zawitają Igrzyska Europejskie, które dla samego tylko Zakopanego oznaczają dotację rządową na infrastrukturę w wysokości przeszło 40 milionów złotych. A same wpływy z czasu telewizyjnego i reklam w trakcie igrzysk to dla województwa ok. 200 milionów złotych wpływów. Takiego skutecznego Marszałka to Małopolska jeszcze nie miała.
Osiol19.07.2022, 09:38
Ciekawe czy podatnicy uniosą kolejny niedochodowy projekt(przez dziesięciolecia) dubluje to inne już istniejące... No ale kto bogatemu zabroni
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl