22.07.2022, 12:43 | czytano: 3367

Burmistrz Watycha: Obecnie w Nowym Targu nie przewiduje się, ani nawet nie rozważa budowy spalarni

Burmsitrz Grzegorz Watycha / zdj. Podhale24
NOWY TARG. Wnioski dwóch firm zajmujących się odpadami - o zgodę na rozbudowę swojej działalności wywołały spory niepokój wśród mieszkańców. - Żadne z powyższych przedsięwzięć nie dotyczy budowy spalarni odpadów, jak głosi bezmyślnie powtarzana przez co poniektórych mieszkańców plotka. Obecnie w Nowym Targu nie przewiduje się, ani nawet nie rozważa budowy tego typu instalacji - zapewnia Grzegorz Watycha.
- W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie opinii publicznej informuję, że prowadzone są obecnie dwa postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami w Nowym Targu. Pierwsze z wniosku PUK "EMPOL" dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji przeładunkowej odpadów wraz z punktem zbierania odpadów przy ul. Jana Pawła II w Nowym Targu. To postępowanie jest na etapie możliwości zapoznania się i wypowiedzenia co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, w tym z projektem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia do 27 lipca 2022r. - wyjaśnia burmistrz.
Drugie postępowanie - z wniosku FCC Podhale dotyczy przedsięwzięcia pn. Modernizacja Podhalańskiego Parku Recyklingu i polega na zabudowie filtra biologicznego, instalacji urządzeń do oczyszczania powietrza emitowanego z hali sortowni, rozdziale wód opadowych czystych z powierzchni dachowych od wód opadowych brudnych z placów manewrowych oraz budowie nowej hali przetwarzania odpadów, także przy ul. Jana Pawła II.

Przez miesiąc, w ramach procedury udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji zainteresowani mogli składać uwagi i wnioski. Wpłynęło kilka uwag.

- Postępowanie to jest na etapie przygotowania projektu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przed wydaniem decyzji, zgodnie z art. 10 Kpa, stronom postępowania zostaną powiadomione o możliwości wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Obydwie te inwestycje znajdują w obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego, który był uchwalony w 1999 roku i choć nie jest w jego zapisach enumeratywnie wymieniony zakaz lokalizacji instalacji do termicznej obróbki odpadów to nie znaczy, że taka instalację bez zgody Rady Miasta i udziału społeczeństwa można tam lokalizować. Teren, na którym jest sortownia i cały zakład FCC jest współwłasnością siedmiu samorządów, w tym naszego Miasta i bez naszej zgody jako współwłaściciela żadna taka instalacja nie może tam powstać. W planie co prawda nie ma takiego zakazu, ale plan był uchwalany, w czasie gdy "spalarnie" były w Polsce awangardą i zupełną nowością, ale przepisy są jasne: bez naszej naszej zgody i bez opinii mieszkańców taka instalacja powstać nie może. Umowa ze spółką też nie przewiduje takiej możliwości - powtarza burmistrz Grzegorz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
NOWEG LODOWISKO27.07.2022, 09:30
Panie Burmistrzu,
A co z tak głośno zapowiadaną przed każdymi wyborami budową Centrum Sportów Zimowych ??
energetyk26.07.2022, 13:55
Niestety, ostatnio górę biorą różne ideologia, licealistka ze Szwecji wpisała się w aktualny przekaz i znalazła tani poklask wśród hipokrytów. Energia z wiatru czy słońca jest niestabilna i musi być uzupełniona innymi źródłami. Od zarania wytwarzamy odpady i od wielu lat państwa rozwinięte wykorzystują je energetycznie. Paliwa z odpadów są odnawialnym źródłem energii, które mogą być bezpiecznie wykorzystane w nowoczesnych zakładach energetycznych. Straszenie strasznymi związkami jakie emitują spalarnie zakrawa na jakieś zabobony i straszenie niegrzecznych dzieci, postęp naukowy pozwala na bezpieczne termiczne wykorzystanie odpadów i ograniczenie paliw kopalnych w tym gazu (zbrojnego ramienia Ruskich), co powinno przekonać rozsądnie myślących
Energetyk25.07.2022, 19:15
Pytania w ankiecie są tendencyjne i bez sensu
W Niwym Targu nie ma składowiska odpadów i nie ma takich planów
Śmieciowy freak24.07.2022, 23:22
Planowana inwestycja firmy EMPOL to zupełnie nowe składowisko odpadów! Cały proces będzie polegał na codziennym zrzucaniu odpadów na kupę przez niezliczone ilości śmieciarek i innych ciężarówek, które będą następnie ładowane na wielkie TIRy i wywożone do Gorlic, Młynów albo Raciborza do przetwarzania. Firma EMPOL chce zakorkować drogę krajową do Bukowiny a mieszkańcom Nowego Targu zafundować nowe składowisko tylko po to, żeby nie musieć codziennie jeździć po 40 km w jedną stronę z Tylmanowej żeby zbierać odpady. To nowe składowisko nie przyniesie mieszkańcom Nowego Targu żadnej korzyści a jedynie napcha kabzę Prezesowi Maurerowi dzięki zaoszczędzonemu na dojazdach paliwu. Poza tym planowana inwestycja ma mieć decyzję na składowanie 40 tysięcy ton rocznie - po co aż tyle ? Czy firma EMPOL zamierza ściągać tam odpady np. z powiatu myślenickiego, wadowickiego, suskiego i oświęcimskiego gdzie również prowadzi działalność ?
poinformowany24.07.2022, 23:17
Inwestycja firmy FCC jest konieczna, wymagana przepisami prawa i jedynie co sprawi to ulgę dla mieszkańców. Jak można przeczytać w artykule jedną z jej składowych jest budowa nowej hali przetwarzania odpadów - czyli wszystkie śmierdzące procesy przetwarzania będą miały miejsce pod dachem w zamkniętej przestrzeni. Skończy się smród nasilający się szczególnie w okresie letnim. Dodatkowo stworzone zostaną nowe miejsca pracy do obsługi wszystkich nowych maszyn i linii. Firma FCC nie powiększa swojej działalności, nie zmienia posiadanych decyzji i nie będzie przyjmowała większej ilości odpadów niż dotychczas. Inwestycja nie jest planowana by móc przetwarzać więcej odpadów ale by robić to zgodnie z najlepszymi dostępnymi technologiami. Spółka wpompowuje w zakład w Nowym Targu ogromne pieniądze żeby spełniać wyśrubowane normy środowiskowe oraz by mieszkańcom nie przeszkadzał fetor.
Parownik24.07.2022, 15:13
Ktoś powinien iść siedzieć za ten Empol i sortownię.Warszawa zrobiła sobie na Podhalu śmietnisko z widokiem na Tatry..I Wrocław oraz pół Śląska przy okazji...
z tąd24.07.2022, 12:10
@Myśl samodzielnie.Smugi kondensacyjne za samolotami to jest akurat para wodna.Nie latajcie samolotami na wczasy nie będzie niebo ,,porysowane,,. Kopcie autkami nie widać ale czuć.
Gość23.07.2022, 23:43
A centrum lodowe burmistrz planuje ? Czy dopiero przed wyborami ??
Do mądry i skromny23.07.2022, 09:57
Mądry i skromny ależ proszę;
-https://...
I wiele wiele innych publikacji już głośno mówi o szkodliwości spalarni.
P.S. nie porównujmy Wiednia i ich podejścia do pomysłów polskich biznesmenów, gdzie pewnie zamiast filtra byłaby wata szklana albo nic....bo niestety tak się u nas oszczędza I pokazuje to na Podhalu przykład za przykładem że środowisko to my mamy w d.....

Proszę nie wklejać linków. Moderator.
Franek23.07.2022, 08:00
Przecież Powiatowa Spalarnia Śmieci mieści się na ul. Ceramicznej w N.Targu.
Mysl samodzielnie22.07.2022, 22:25
Nowy Targ jest w kotlinie. Brak korytarzy wietrznych bo zabudowali ...teraz jeszcze kwestia biblioteki, i dowalic tu spalarnie akurat od lorniska. Idealna zacma NT. I tak sortownia w tamtym miejscu to fatalna decyzja. Jeszcze te samoloty ktore zanieczyszczenia spuszczja. Przypatrzcie sie czasem jak niebo wyglada, poprzecinane smugami , i to nie jest para wodna.
mądry i skromny22.07.2022, 21:04
Do- do energetyka- mógłbyś mi podać te źródła twojej wiedzy fachowej- bo nie ukrywam chciałbym poznać wzór chemiczny- cholernie trującego, szkodliwego związku o którym mi się nawet nie śniło- bo trzeba ostrzec ludzi w Wiedniu [o ile nie jest jeszcze za późno].
mądry i skromny22.07.2022, 18:41
Do- Janusza- ale wiesz o ile mniej by się spaliło wtedy węgla gazu itp. które będziemy kupować po całym świecie za pośrednictwem różnych spółek i spółeczek państwowych i samorządowych, wiesz ile tam można zainstalować prezesów, ile rad nadzorczych obsadzić? Przecież taką instalacją można sterować i uruchamiać wtedy kiedy nie świeci słońce i nie wieje wiatr, gdyby do tego dodać biogazownie to katastrofa gotowa.
Do Energetyka22.07.2022, 18:22
Smutne jest to że nie czytasz literatury fachowej gdzie najnowsze badania dowodzą właśnie jak spalarnie odpadów są cholernie trujące ile przy spalaniu powstaje szkodliwych związków o których nawet Ci się nie śniło i nikt ich nie bada, po 2 wszystko w wykonaniu po naszemu to wygląda potem hak wygląda temu bardzo dobrze że tu nie będzie spalarni trzeba postawić na geotermię i odwierty zatłaczające a nie palić odpady!!!
Energetyk22.07.2022, 17:31
Utrapieniem Nowego Targu jest smog, którego głównym źródłem są samochody spalinowe oraz indywidualne piece na węgiel w tym na ?ekogroszek?
Komunikacja powoli idzie w kierunku samochodów elektrycznych i gazowych w tym na wodór
Miejska elektrociepłownia oparta na paliwach z odpadów z możliwym wykorzystaniem węgla i biomasy przy udziale wód geotermalnych jest optymalnym rozwiązaniem dla Miasta Nowy Targ.
Dziwię się że Władze Miasta nie biorą pod uwagę takich rozwiązań wypełniających wymogi przejścia na OZE, smutne i krótkowzroczne
Do Avivat22.07.2022, 16:22
Avivat spalarnia w wykonaniu firmy która ostatnimi czasy wpadła na ściekach to byłby koszmar!!!! Potruliby nas wszystkich dobrze że Burmistrz jeszcze zdaję sobie z tego sprawę
Ufff22.07.2022, 16:03
Dziękuję za te słowa od dzisiaj śpię spokojnie!!!
Podhale22.07.2022, 15:09
A dlaczego nie

lepiej żeby była spalarnia profesjonalna już domowa
Avivat22.07.2022, 15:02
Panie Watycha tam gdzie nie trzeba zasłania się pan opinią mieszkańców, a tam gdzie trzeba, to ich pan totalnie lekceważy (sprawa Kopernika). Niechże się pan w końcu ocknie. Spalarnie w obecnych czasach i przy tych technologiach jakie mamy, to nie jest wcale zły pomysł. Ale u Watychy jak wiemy wszystko na odwrót.
STAŚ22.07.2022, 14:39
I, po zawodach !!!
Ada22.07.2022, 14:17
Obecnie się nie przewiduje ale w niedalekiej przyszłości a i owszem. Pamiętajcie u Watychy wszystko jest na odwrót. W kednym z wywiadów wskazał teren EMPOL jako potencjalne m8ejsce spalarni. Więc coś jest na rzeczy
olo żwirski22.07.2022, 14:09
Moim zdaniem błąd
smoguś22.07.2022, 13:58
A powinni rozważyć
Janusz22.07.2022, 13:50
A spalarnia na terenie Podhala przydałaby się bardzo: nie dość że rozwiązałby się problem utylizacji odpadów, także tych biologicznych, to taki obiekt produkowałby energię do zasilania własnych urządzeń, a także cieplną, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Wszystkie okoliczne gminy powinny optować za takim rozwiązaniem. Taka instalacja funkcjonuje od lat w centrum Wiednia, a od niedawna Kraków posiada takową na terenie Nowej Huty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl