26.07.2022, 11:00 | czytano: 4439

Powiat przyłącza się do apeli o wydłużenie terminu wymiany starych pieców na węgiel

Arch. Podhale24.pl
- Istnieje duży procent gospodarstw domowych, dla których spełnienie wymogu wymiany pieca do końca bieżącego roku jest całkowicie niemożliwe - uważają radni powiatu nowotarskiego i postulują wydłużenie terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych o trzy lata.
Już kilka gmin z naszego regionu zaapelowało do władz województwa o zmianę uchwały antysmogowej i przesunięcie obowiązkowego terminu wymiany tzw. "kopciuchów", który wyznaczono na koniec tego roku. Główne powody to rosnące ceny opału i surowców oraz niestabilna sytuacja na świecie.
Projekt rezolucji w tej sprawie przygotował też Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Nowotarskiego. Głosowanie nad jego przyjęciem odbędzie się na czwartkowej sesji rady powiatu.

Radni przypominają, że większość gmin powiatu zdobyła duże pieniądze na wymianę pieców przez mieszkańców i zastąpienie "kopciuchów" nowoczesnymi kotłami lub ekologicznymi źródłami ogrzewania. "Niestety, osiągnięcie założonych wskaźników i celów zostało zagrożone obecną sytuacją społeczno-ekonomiczną (...) Oczywistym jest stwierdzenie, że w bieżącym roku wystąpiły ogromne utrudnienia w zaopatrzeniu na rynku energii w tym paliw stałych wynikające z agresji Rosji na Ukrainę oraz występujące już wcześniej przerwania łańcuchów dostaw wielu komponentów potrzebnych do produkcji różnych urządzeń, co bardzo niekorzystnie wpłynęło na poziom cen urządzeń grzewczych każdego rodzaju i ich dostępność" - przekonują.

Dlatego, zdaniem radnych, istnieje duży procent gospodarstw domowych, dla których spełnienie wymogu wymiany pieca do końca bieżącego roku jest całkowicie niemożliwe.

W obecnej sytuacji w pierwszej kolejności rodzina musi zapewnić opał dla ogrzania domu, a w dalszej wymianę pieca na kocioł nowej generacji - przekonują.
Uchwały podobnej treści przyjęły już m.in. Szaflary, Łapsze Niżne i Rabka-Zdrój. Co na to władze Małopolski? Na razie zajmują oni konkretnego stanowiska. Zarząd Województwa Małopolskiego zapowiedział jednak "dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pati28.07.2022, 10:31
Nowotarski alarm smogowy hehehehe
Zuzula27.07.2022, 10:44
"Kochani"Radni, Burmistrzwie i Wujtowie Gmin...
Co mają zrobić Ci którzy wymienili piece na pellet.. Rok temu kosztował 900zł,a teraz 2200 i więcej! Może łaskawie okazując choć trochę przyzwoitości, poruszylibyście ten temat i wstawili za nimi... Większość z nich musiała zaciągnąć kredyt... Tak pięknie, gorliwie! namawialiście do tych wymian.
Rozum powraca?27.07.2022, 07:15
To są stare sztuczki manipulatorów ludzką świadomością.
Jednym dopłacić, drugim zapłacić (tylko czyimi pieniędzmi?), jeszcze innym dać kredyt, a tych ostatnich przymusić i straszyć karami.
Nikt już nie będzie zastanawiał się po co to wszystko, jaki to ma sens i wszyscy będą się "żreć" między sobą - tak jak to jest teraz.

Tak kiedyś sprzedawali Polskę i mówili, że to transformacja i przemiany ustrojowe. Tak samo wielu było za, - bo to "komunistyczne".
Czy naród zmądrzał od tego czasu? Nic. Najbardziej "boli" sąsiad który nie wymienił pieca, z różnych powodów, i choć kiedyś na pewno to zrobi (bo mu się przepali) to dziś liczy mu się pieniądze które rzekomo mu zostały. Naród znowu jest mądry po szkodzie.

Dobrze, że są jacyś radni którzy jeszcze zachowali zdrowy rozsądek. Zwykle większość z nich po objęciu funkcji głupieje i zachowuje się irracjonalnie (dziś prawie wszyscy radni są radnymi Ukrainy, tu też rozum powróci).
Ewka26.07.2022, 19:18
To są jaja, radni z Pisu z sejmiku małopolskiego przegłosowali uchwałę o konieczności wymiany pieców do końca 2022r, teraz radni z PiS z powiatu nowotarskiego chcą się podlansować i nawołują do zmiany uchwały, przecież wystarczy by koledzy bez nawoływania to zmienili, Bareja by tego nie wymyślił
Jak by co to26.07.2022, 15:45
do Qqq: Choroby układu krążenia i zakrzepice najczęściej są wynikiem złej diety, braku ruchu i ogólnie niehigienicznego trybu życia. Radze najpierw spojrzeć w lustro i się zastanowić czy winnym wyżej wymienionych dolegliwości jest aby na pewno komin sąsiada.
Qqq26.07.2022, 14:58
Wygranym są wszelkie choroby układu oddechowego wraz z chorobami wynikającymi z zanieczyszczonego powietrza np. choroby układu krążenia, zakrzepice itd.
fbb126.07.2022, 13:46
Eko-komunizm ma się dobrze.
taka prawda26.07.2022, 13:36
Wygrał ten co się nie zaszczepił i nie wymienił kopciucha.
Osiol26.07.2022, 12:22
Przecież to tylko przepisy a świat jest dla ludzi więc przesunięcie terminu do końca,, misji pokojowej''(tak takie działania nazywają się po amerykańsku) jesteśmy jako ich sojusznik w stanie wojny i w takim stanie część narzuconych praw powinno zostać zawieszone dało się np zawiesić normy na paliwa węglowe do elektrowni(śmieci węglowe z całej Europy jadą) to i obywatelowi dajcie zyc
Gornik26.07.2022, 12:05
(Naciągnięty na wymianę pieca) Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego,że w centralnej ewidencji emisyjności budynków, można edytować dokument, którego obowiązek dostarczenia minął 30 czerwca br.Wiesz po co? Po to, żeby różni urzędnicy, posłowie i radni mogli dopisać sobie posiadanie kopciucha. Po co? Po to żeby zainkasować trzy tysie...Są owszem osoby, które mają wymianę pieca w d...Są też takie, których na wymianę nie stać. Nie stać ich na kotły gazowe lub pompy za dwadzieścia lub czterdzieści tysięcy. Owszem jest fikcyjny program czyste powietrze, ale żeby z niego skorzystać trzeba wziąć kredyt na koszty początkowe i czekać na ewentualny zwrot nikłej części...Co jeśli ktoś nie ma zdolności kredytowej? Miasto zapłaci mu za wymianę? Kpisz sobie, czy udajesz,ze czegoś nie rozumiesz?
Naciągnięty na wymianę pieca26.07.2022, 11:32
Czyli mieszkaniec, który wymienił kopciucha za kare nie dostanie dodatku do opału, a osoby które mają wymianę pieca centralnie w tyle dostaną dopłatę do węgla i przedłużenie terminu wymiany pieca żeby nie dostać kary? XD
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl