26.07.2022, 15:00 | czytano: 5181

Hulajnogą w pieszą. Młoda kobieta odpowie za spowodowanie wypadku

Młoda kobieta jadąca na hulajnodze elektrycznej potrąciła 52-letnią mieszkankę Zakopanego wysiadającą z autobusu. Poszkodowana z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości 26-latce grozi nawet do 3 lat więzienia.
W miniony wtorek około 14.00 w Zakopanem na osiedlu Mrowce doszło do wypadku, po którym 52-letnia kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do zakopiańskiego szpitala. Kobieta wysiadając z autobusu została potrącona przez osobę poruszającą się na hulajnodze elektrycznej po chodniku.
Na miejscu policjanci zakopiańskiej drogówki ustalili, że 26-latka jadąca elektryczną hulajnogą po chodniku jest nietrzeźwa. Badania alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w jej organizmie. Z uwagi na okoliczności i poważne obrażenia głowy poszkodowanej wszczęto policyjne dochodzenie. Za spowodowanie wypadku 26-letniej mieszkance powiatu nowotarskiego może grozić kara więzienia nawet do lat 3.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wrotka26.07.2022, 17:12
Kiedy operatorzy elektrośmieci zaczną ponosić odpowiedzialność za porzucone pod nogami pułapki? Kiedy zaczną płacić za zajęcie pasa drogowego i miejsca parkingowe? Dlaczego pasożytują na mieniu publicznym? Mieszkańcy utrzymują parkingi ze swoich podatków i jak chcą zaparkować to muszą wnieść opłatę do parkomatu. A elektrośmieci za darmoszkę i sprzątaj za nimi bo eko.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl