31.07.2022, 14:32 | czytano: 1697

100-lat gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Uroczysta gala z przemówieniami zaproszonych gości, w tym ministra Andrzeja Gut-Mostowego oraz Iwony Gibas, członka zarządu Województwa Małopolskiego zorganizowana została w sobotę w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego.
Gala stała się okazją także do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym. Uroczystość uświetnił występ Filharmonii Krakowskiej im. K Szymanowskiego pt. „W stulecie gmachu – Szymanowski, Kilar , Górecki. Inspirowały ich góry”.
Pracownicy instytucji kultury z Podhala oraz przedstawiciele jednostek samorządowych, a także wszyscy, którym kultura jest bliska sercu przybyli w sobotę wieczorem do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego na uroczystą galę 100-lecia powstania murowanej siedziby.

Spotkanie rozpoczęło się od występu góralskiego zespołu składającego się z osób, które na co dzień pracują w muzeum oraz jego filiach. Po kilku góralskich utworach przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości.

- Muzeum Tatrzańskie, to nasz jeden wielki zbiorowy obowiązek ludzi Podtatrza. Gdyby nie było dokumentowania tego dorobku, to nie było by tego wielkiego świadectwa i naszej tożsamości, z którą możemy żyć i którą możemy się chwalić - zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i turystyki. - W wielu krajach jak Włochy, czy Egipt turystyka znajduje się w resorcie kultury, gdyż ta wartościowa turystyka to jest poznawanie dziedzictwa, poznawania środowiska naturalnego i doświadczanie kultury ludzi. Gdyby nie było Muzeum Tatrzańskiego, nie byłoby tak wielkiej atrakcji turystycznej dla ludzi, którzy potrzebują poznania naszych korzeni i naszego dorobku - dodał minister.

Wśród zaproszonych gości znalazła się także Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego, która pełni pieczę nad Muzeum Tatrzańskim. - Mam pod opieką 23 instytucje kultury w Małopolsce. Jedną z nich jest Muzeum Tatrzańskie. Jestem dumna z Was wszystkich. To dla mnie ogromna przygoda, która mnie w życiu spotkała, że mogę właśnie w taki sposób poznawać małopolską kulturę, jej dziedzictwo, smaki i zapach. Po 100-latach ten budynek został tak pięknie odrestaurowany. Nie wszyscy mają tak piękne dziedzictwo i mogą je przedstawiać - zaznacza Iwona Gibas.

Przedstawicielka województwa małopolskiego zapewniła także, że zawsze starała się pozyskać jak największe pieniądze na kulturę, a w drugim miejscu na turystykę.
W trakcie przemówień wręczone zostały odznaczenia osobom, które w ponad przeciętny sposób wykazały się pracą i staraniami dla dobra muzeum. Więcej o nadanych odznaczeniach pisaliśmy w artykule: Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla zakopiańczyków.

Ze względu na niekorzystną aurę całość uroczystości została przeniesiona do wnętrza budynku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
szara rzeczywistość03.08.2022, 18:00
Niezła szopka. A koncert na telebimie pokazuje gdzie ważniaki mają zwykłych mieszkańców i obywateli.
Teraz czekamy na Palace.
No i muzeum dziedzictwa niematerialnego w Ludźmierzu.
A Polacy będą głodować w zimnie.
elyta31.07.2022, 21:01
Tak, super mamy fachowców, pięknie odrestaurowali budynek. Może się jeszcze Polsce przyda.
Osiol31.07.2022, 15:07
Jestem za... muzeum w każdej wiosce zacznijmy od ludzmierza no gdzieś się trzeba przechować lub schowac
Im więcej tym lepiej nie dochodowe inwestycje to Piorytet
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl