01.08.2022, 12:00 | czytano: 5047

Rezolucja podjęta. "W pierwszej kolejności rodzina musi zapewnić opał dla ogrzania domu, a w dalszej wymianę pieca na kocioł nowej generacji"

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Radni powiatu nowotarskiego postulują wydłużenie terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych o trzy lata. Termin tern mija końcem tego roku. Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła rezolucję, wzywającą władze Małopolski do przesunięcia terminu.
Oto jej treść:
„W trosce o ochronę środowiska, ale także o bezpieczeństwo finansowe rodzin oraz ich świadomość przestrzegania obowiązujących norm prawnych, zwracamy się z apelem o wydłużenie o okres 3 lat terminów określonych w §9 ust.2 pkt.1 „uchwały antysmogowej” Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Zdecydowana większość jednostek samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Nowotarskiego podjęła szereg działań mających na celu wdrażanie programu ochrony powietrza i uchwał antysmogowych. Efektem tego jest wydatkowanie sporych środków publicznych na działania w zakresie kampanii społecznych jak i przede wszystkim realizacja rozmaitych projektów w zakresie wymian źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na terenie Podhala. Niestety, osiągnięcie założonych wskaźników i celów zostało zagrożone obecną sytuacją społeczno-ekonomiczną ,czego nie dało się przewidzieć przy podejmowaniu uchwały nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskie z dnia 23 stycznia 2017r. Oczywistym jest stwierdzenie, że w bieżącym roku wystąpiły ogromne utrudnienia w zaopatrzeniu na rynku energii w tym paliw stałych wynikające z agresji Rosji na Ukrainę oraz występujące już wcześniej przerwania łańcuchów dostaw wielu komponentów potrzebnych do produkcji różnych urządzeń, co bardzo niekorzystnie wpłynęło na poziom cen urządzeń grzewczych każdego rodzaju i ich dostępność. Urząd Marszałkowski dysponuje szczegółowymi danymi z ewidencji źródeł ciepła w poszczególnych gminach. Na podstawie tych danych należy przeanalizować, czy istnieje realna szansa na spełnienie wymogu wymiany określonych źródeł grzewczych do końca 2022r. Naszym zdaniem istnieje duży procent gospodarstw domowych, dla których spełnienie wymogu wymiany pieca do końca bieżącego roku jest całkowicie niemożliwe. W okresie dynamicznego wzrostu inflacji spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, należy pochylić się też nad priorytetami jakimi przeciętne gospodarstwo domowe na terenie Podhala będzie się kierować w nadchodzącym sezonie grzewczym. W pierwszej kolejności rodzina musi zapewnić opał dla ogrzania domu, a w dalszej wymianę pieca na kocioł nowej generacji. Jako społeczność powiatu nowotarskiego widzimy potrzebę realizacji cytowanej „uchwały antysmogowej” ,lecz w innym, to znaczy w wydłużonym o 3 lata przedziale czasowym.

Rada Powiatu Nowotarskiego przekonana o ważności unormowań zawartych w „uchwale antysmogowej” ale znająca możliwości finansowe wielu rodzin a także rynek usług formułuje tę rezolucję”.

oprac .r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Osiol02.08.2022, 10:18
Do Swiatowid
Powinno się pierwszemu zadać pytanie czy z U jesteśmy już jednym krajem z U czy to podpisał???
Bo
Nr pesel jest tylko dla polakow
Bo ZUS robi (daje w prezencie) U kapitały poczatkowe i liczy rok za rok
Bo przekazano czołgi(a wolno tylko sprzedać) jak Niemcy za 1euro
Bo 4,5mld euro znbowiazalismy się co miesiąc płacić ich urzędnikom wojsku służbom
Bo dwie spec ustawy regulujące....
Bo uchwalenie przez ten rząd że umowy międzynarodowe są tajne(przy szprycach) i jeszcze parę innych ale długo pisac
No więc jesteśmy połączeni bez referendum czy nie
nowy02.08.2022, 09:29
do dość smogu!
Czyste powietrze tylko na papierze daje dofinansowania 90%. Mi wyliczyło dofinasowania 21% :(
baciok@02.08.2022, 09:20
W tym kraju rządzą (tu pada niecenzuralny wyraz żeby Pan Moderator puścił). Najpierw podejmują rezolucje o wymianie pieców węglowych na inne. Straszą karami i wyznaczają termin wymiany.
Sytuacja się zmienia Ci sami mądrzy zostawiają w czarnej literze tych co wymieniają piece na mniej kopcące. I co dalej/ Dopłata do węgla - 3000 zł.
Ci co ogrzewają gazem, prądem, pelletem, olejem- figa z makiem.
Ale na głupocie rządzących jeszcze zarobie. Zgłosilem se 3 chałupki z piecami kaflowymi do CEEB
I 9000 tysiakow wpadnie?
Z takim gazdowaniem to my daleko nie zajdziemy.
światowid02.08.2022, 00:10
@Osioł, sama prawda, ale to jeszcze nie koniec, poczekajmy na efekty raptownego upadku konsumpcji detalicznej a co za tym idzie fali bezrobocia, bankructw, emigracji zarobkowej i co tam jeszcze zaraza przyniesie. Najśmieszniejsze że mało kto się orientuje że "Polska" jest bezwstydnie rozgrywana między krzewicielami demokracji a pionierami nowego ładu światowego (nie mylić z polskim nowym wałem). Znowu nasz zapyziały grajdół jest teatrem zmagań światowych potęg obsikujących swe podwórka. Jesteśmy świadkami upadku światowego porządku finansowo-gospodarczego opartego na petrodolarze z Breton Woods. Nie da się już grozić całemu światu militarną pałką pod pretekstem walki z terroryzmem. Mniejsze kraje łatwo było spacyfikować ale "antydemokratyczne" przymierze nie da sobie w kaszę dmuchać.
Tymczasem Polacy gryzą się między sobą sterowani jak pacynki kierowane przez antagonistów z tylnego fotela. Wierzę że ten nowy świat będzie lepszy, lecz zanim nastanie jutrzenka ulice spłyną krwią gdyż hegemon nie mając nic do stracenia posunie się do środków ostatecznych, mimo że tak na prawdę to już jest truchło wstrząsane pośmiertnymi drgawkami.
Wyrocznia01.08.2022, 23:43
Osioł, ale Trump musiałby najpierw wybory wygrać, a jak wiadomo w USA demokracja kuleje i nie jest to tam takie proste.
Osiol01.08.2022, 17:27
Powinno być w uchwale z powodu bankructwa(ci co ich nie stać) braku dostaw gazu i podwyżek... dodruku zakupu starych czołgów z lat 80tych(na raty)...
Rada wnosi o zawieszenie do czasu aż Trump zakonczy i się wycofa z obrzeży Rosji z tomahawkami (Rumunia i Suwałki) i aż sytuacja się ustabilizuje trzy lata to może być zbyt mało czekają społeczeństwo kolejne pożyczki i odbudowa U już rejony są podzielone tylko zbierać by pomóc w odbudowie jak opadnie kurz z odbudowy i zaczniemy kupować węgiel gaz rude żelaza od R i ceny spadną to powoli wrócimy do tematu nowoczesnosci
Dla narwanych otwarcie nowej kopalni to15-20 lat zalanie jak u nas kilka tygodni
A Niemcy kopalnie węgla serwisowali i maja stocznie tez mają i działają, są tam też elektrownie węglowe i też sprawne właśnie odpalają mają jak U węgiel z PL koksujący (antracyt) tylko naiwny podatnik polski wygląda kiedy dowiozą a może być już po 5tys byle był...
Patrzą na to z góry powstańcy i się pewnie zastanawiają gdzie popełniono błąd jak niemiecką firma Stoen kasuje za prąd warszawiaków a dostawy gazu z Niemiec???
Jesteśmy w czarnej..... I zaczynamy się w niej urządzać
Dość Smogu !!!01.08.2022, 16:08
Przecież osoby, które mają niskie dochody mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze gdzie dofinansowanie do wymiany źródła ciepła wynosi do 90% kosztów. W ten sposób można nabyć ekologiczny i bardziej wydajny kocioł lub inne urządzenie do ogrzewania domu.
M01.08.2022, 15:52
Dziś ktoś jak kupuje dom i musi płacić ratę i wymienić pięć jeszcze utrzymać dzieci i dom to na 100 % bedzie leciał i wymieniał piec i następnym kredy będzie brał ....
głos rozsądku01.08.2022, 14:56
@ taka prawda
Prawda zawsze jest taka jaką widzimy a jaką chcielibyśmy ustanowić.
Nie zaszczepiony będzie zdrowy i będzie mu ciepło przy swoim piecu, niekoniecznie kopciuchu. Jeszcze wszystkiego nie widzimy.
Mieszkaniec01.08.2022, 13:47
To jest śmieszne jeśli ustalacie termin do kiedy ma być wymieniony piec to powinniście się tego trzymać i to egzekwować trzeba było odrazu dać dłuższy termin i to o wiele dłuższy bo teraz ludzie stwierdzą, że nie będą wymieniać pieca bo po co skoro za trzy lata znów zasiądzie szanowne grono i wydłuży termin wymiany. Jestem za tym aby pomóc tym których nie stać na wymianę ale tylko im i ewentualnie dla nich wydłużyć czas wymiany.
PIS PO Wszystko gro01.08.2022, 12:16
Ha ha, wiedziałem że ten termin nie wypali a zwłaszcza biorąc pod uwagę że wybory w przyszłym roku, a ci co palą w kopciuchach to wiadomo na kogo głosują..
taka prawda01.08.2022, 12:08
Wygrał ten co się nie zaszczepił i nie wymienił kopciucha
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl