02.08.2022, 15:22 | czytano: 3560

Jubileuszowa Saflarzańsko Watra za nami (zdjęcia)

Na Błoniach Szaflarzańkich odbyła się X Saflarzańska Watra. Towarzyszył jej tradycyjnie Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych.
Uroczystości rozpoczęły się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele parafialnym w Szaflarach, którą poprowadził Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski z Szaflar, następnie pod pomnikiem Augustyna Suskiego zgromadziły się liczne delegacje, które złożyły wieńce i znicze. Po nim korowód prowadzony przez młodych muzykantów, uczących się pod okiem instruktora Bartłomieja Fatli, w rytm góralskiej muzyki przemaszerował na Błonia Szaflarzańskie.
Kolejnym punktem programu był Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych, w którym zaprezentowały się zespoły: „Niźnobańscanie”, „Watra”, „Zyngierki”, „Mali Skrzypnianie”, „Mali Saflarzanie”, „Mali Zaskalanie” i Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski. Oceniała ich komisja w składzie: Anna Trebunia-Wyrostek - wiceprezes Związku Podhalan w Polsce (przewodnicząca), Stanisław Barnaś - radny Województwa Małopolskiego, Jacek Król radny powiatu nowotarskiego, Iwona Gal - dyrektor GCKPiT w Szaflarach oraz Paulina Peciak, kierownik Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPUZ w Nowym Targu. Mimo kapryśnej i deszczowej pogody wszystkie występy oglądała licznie zgromadzona publiczność.

Wśród gości Saflarzańskiej Watry znaleźli się Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy z małżonką i poseł na Sejm RP Anna Paluch.

Oprócz przeglądu zespołów góralskich, na zebranych czekał szereg atrakcji, m.in.: występ Góralskiego Kabaretu Truteń, występ ukraińskiego zespołu „Zbrucz” z Tarnopola oraz zabawa taneczna z zespołem Bartki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary przygotowały także pyszne ciasta i przekąski dla uczestników Watry.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali ratownicy z Podhalańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz druhowie z OSP Szaflary.

Tekst: Natalia Staszel, zdjęcia: Natalia Romasz
Może Cię zainteresować
komentarze
piotrek02.08.2022, 21:20
aż serce się raduje widząc naszego przedstawiciela do województwa uśmiechniętego i zadowolonego ...
gal anonim02.08.2022, 19:08
Elegancka warta.
wystraszona02.08.2022, 17:43
A pani paluch chyba prosto ze Sromowiec pojechała do Szaflar albo nie zdążyła się przebrać hmmm
Baba02.08.2022, 15:53
Czy zespoły regionalane są nowością w Szaflarach?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl