06.08.2022, 09:27 | czytano: 2313

Gmina przypomina wybitną postać. Prof. Łukaszczyk przechowywał w Poroninie promieniotwórczy rad od Marii Skłodowskiej-Curie

Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony Rokiem Profesora Franciszka Łukaszczyka. Z tej okazji odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona ojcu polskiej onkologii.
Franciszek Łukaszczyk (1897-1956) pochodził ze znanych góralskich rodów, mieszkał w Poroninie. Długa jest lista jego zasług. Był lekarzem, a wykształcenie zdobywał w Polsce i za granicą. Przyczynił się do rozwoju onkologii. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny przechowywał w domu rodzinnym w Poroninie promieniotwórczy pierwiastek rad, który przekazała mu Maria Skłodowska-Curie. Potajemnie wywiózł go z Warszawy. Wykazał się ogromną odwagą i determinacją. Dzięki temu, że ukrył pierwiastek, możliwe było szybkie wznowienie leczenia pacjentów onkologicznych po wojnie.
Był pionierem radiolecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. W 1932 r. we współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy, którego został pierwszym dyrektorem.
           
Profesor Łukaszczyk unowocześnił postępowanie radioterapeutyczne i dowiódł, że poszczególne typy komórek różnie reagują na proces naświetlania.

Gmina Poronin chce przypomnieć o jego wielkich dokonaniach, przybliżyć postać wybitnego mieszkańca, wielkiego patrioty, który swoimi działaniami zapisał piękną kartę historii.

W najbliższy poniedziałek 8 sierpnia w Sądelskim Dworze w Murzasichlu odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”, poświęcona osobie profesora.

Podczas konferencji prelekcje wygłoszą: Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego, dr hab. Anna Mlekodaj, mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk, lek. med. Lucyna Jurecka, dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski, Janusz Meder i mgr Anita Żegleń.

W pierwszej części wykładów dowiemy się, jak wyglądało życie na Podhalu w czasach dzieciństwa profesora. Prelegenci opowiedzą między innymi o tym, ile poświęcenia i samozaparcia wymagało zdobycie wykształcenia w tamtych czasach. Usłyszymy też historię góralskich rodów, z których wywodził się profesor. Druga część konferencji poświęcona będzie biografii profesora i jego osiągnięciom medycznym, dziedzictwie, które po sobie zostawił.

Po wykładach przeniesiemy się do Poronina. Na cmentarzu złożymy kwiaty na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka.

Zwieńczeniem konferencji będzie Muzyczne Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury Wańkówce - recital fortepianowy. Wystąpią: Maciej Kiełpiński, Monika Radecka - sopran oraz prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.
Program:
Konferencja popularnonaukowa
„Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”

8 sierpnia 2022, Sądelski Dwór ul. Budzowa 40 Murzasichle

godz. 10.00 Rozpoczęcie konferencji
godz. 10.30 Anna Kozak: Dzieciństwo na Podhalu na przełomie wieków
godz. 11.00 dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPUZ: Sprzedajmy woły, niech idzie do szkoły. O tych, którzy przecierali szlak z Podhala ku wiedzy
godz. 11.30 mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk: Pochodzenie rodów Łukaszczyków i Galiców. Słynne postacie z tych rodzin
godz. 12.00 lek. med. Lucyna Jurecka: Franciszek Łukaszczyk i Wincenty Galica
godz. 12.30 Przerwa kawowa
godz. 13.00 dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. PPUZ: Profesor Franciszek Łukaszczyk - z tatrzańskich szczytów na szczyty onkologii polskiej
godz. 13.30 prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski: Promienie życia, czyli u źródeł współczesnej radioterapii
godz. 14.00 dr Janusz Meder: Historia Instytutu Radowego w Warszawie
godz. 14.30 prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski: Kontynuacja pionierskich działań prof. Łukaszczyka w bydgoskim Centrum Onkologii
godz. 15.00 mgr Anita Żegleń: Życie prof. Franciszka Łukaszczyka jako inspiracja do edukacji aksjologicznej
godz. 15.30 Zakończenie konferencji
godz. 15.45 Obiad

Wydarzenia towarzyszące:

Godz. 17.45 Złożenie kwiatów na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka Cmentarz Parafialny, ul. Tatrzańska, Poronin
godz. 18.00 Muzyczne Spotkanie w Wańkówce
* Recital fortepianowy: Maciej Kiełpiński.
* Polskie pieśni i arie operowe: Monika Radecka - sopran, prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.
Gminny Ośrodek Kultury, ul. Piłsudskiego 2, Poronin

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
oli07.08.2022, 14:29
Czyli nie tylko dudki interesują górali,bo wielu z nich dążyło do wiedzy.Lepiej aby pokazywać kawały z bacą,czy tych co swą wiedzą,mądrością,ciężką pracą i samozaparciem pokazywali światu,to co najlepsze i byli dumną wizytówką Podhala.Wielu takich na Podhalu żyło i żyje i trzeba ich wyszukiwać bo sami są skromni aby się pochwalić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl