10.08.2022, 15:24 | czytano: 6423

Naukowcy zbadają DNA górali

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
W sierpniu na Podhale przyjeżdża zespół naukowców Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, który zbierać będzie będzie próbki Podhalan do badania genomicznego w ramach ogólnopolskiego projektu Genomiczna Mapa Polski.
Jesteś Góralem z krwi i kości i chcesz, żeby Twoje geny znalazły się na Genomicznej Mapie Polski? Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz Politechnika Poznańska zapraszają do wzięcia udziału w projekcie pt. „Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki”, którego celem jest stworzenie obrazu zmienności genetycznej mieszkańców Polski, w tym przedstawicieli mniejszości etnicznych, regionalnych czy narodowych.
Warunkiem udziału jest oddanie próbki śliny do badań DNA i wypełnienie ankiety. W zamian można uzyskać informacje na temat swojego pochodzenia w linii matczynej, a w przypadku mężczyzn także w linii ojcowskiej. Najbliższa okazja do oddania próbki już 13 sierpnia podczas Festynu Rodzinnego Związku Podhalan w Szczawnicy. Następnie naukowcy odwiedza Strażackie Śpasy (Ząb, 14 sierpnia) i Święto Lasu (Siwa Polana, 15 sierpnia).

Ważne! Przez co najmniej 30 min. przed oddaniem próbki nie wolno jeść, pić, żuć gumy, myć zębów ani palić papierosów. Pytania można kierować na adres: kontakt.gmp@ibch.poznan.pl lub zadać nam bezpośrednio na stoisku.

Mat. prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Fidelis12.08.2022, 17:09
Kiedy dobrowolne badania malpiej ospy pewnych grup w duzych miastach?.
Marucha12.08.2022, 07:30
Tylko żeby potem nie zostać niedobrowolnym dawcą organów, jak bazy odpowienio nie zabezpieczą.
Gazda11.08.2022, 20:16
Wiadomo co wyjdzie, potomkowie Rumunów, ludów germańskich itd.bo te grupy zasiedliły Podhale.

Niemniej jednak liczę na komentarze prawdziwych Polaków i prawdziwych górali o swoim pochodzeniu od lechitów albo innych turbochrzescijan.
gość11.08.2022, 15:03
Przyjdzie zima bedom palić czym popadnie to nie jeden górol zejdzie z tego świata ,trzeba się spieszyć
Zakopianka11.08.2022, 12:48
Czytam i oczom nie wierzę, jaki ten naród nie wyedukowany, nie rozumie co czyta, dorabia ideologią nie rozumiejąc nic. Już pomijam, że akurat tego nie badają a warto by było tylko już ludziom z Krakowa odmówione. Zbytnie pokrewieństwo do 6 pokoleń wstecz ma skutki opłakane i te komentarze to tego przykład.
Jagnieska z Murzasichły11.08.2022, 12:42
Ludzie! Uciekajta, dochtory jadom, bedom badać DNA!
kto, za ile, dla kogo?11.08.2022, 12:29
Masz rację Osioł. O armii i przeszczepach nie pomyślałem. Bardziej to laboratorium z Wuhan mi przyszło do głowy bo obecne "szczepionki" to tak naprawdę terapie genowe. A przy projektowaniu wirusa, znajomość genomu grupy docelowej, również jest nie do przecenienia.
Osiol11.08.2022, 11:13
Do co za ile i dla kogo

Kwota robi wrażenie ponad 100mlna instytuty wojskowe będą pierwsze bo cóż to by była super precyzja .....później grupy biznesowe dopasowujące organy do przeszczepu (a Rockefeller miał 7 siedem przeszczepów serca podano w filmie o nim)
Dla niektórych może to i awans społeczny by był... był nr 4 hehehe
Ale myślę że to bardziej słowianie germanie... I znowu Amerykanów to nie ruszy bo to zbieranina bez korzeni i ledwie 200lat historii
I nic nie płacą dane za darmo próbki za darmo baza za dotacje i handlujemy sprzedajemy informacje co kto chce kupic może laboratorium z wuchan coś kupi
kto, za ile, dla kogo?11.08.2022, 04:34
A kto płaci i komu to potrzebne?

"Genomiczna Mapa Polski
ECBiG ? Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki
Działanie 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Nr projektu: POIR.04.02.00-30-A004/16
Skład Konsorcjum: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Politechnika Poznańska - CBDNA
Wartość projektu: 104 867 454,23zł w tym dofinansowanie (wkład Funduszy Europejskich) 67 993 915,72 zł

Projekt Genomicznej mapy Polski jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Chemii Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Poznańskiej i Centrum Badań DNA sp. z o.o.

W ramach Projektu wytworzona zostanie unikatowa baza zwana Genomiczną Mapą Polski oraz towarzyszące jej oprzyrządowanie bioinformatyczne. Infrastruktura powstała w wyniku realizacji Projektu będzie więc miała przede wszystkim charakter wartości niematerialnych i prawnych, a w szczególności będzie się składała z:

- bazy surowych danych genomicznych pełnych sekwencji genomu ludzkiego pochodzących z masowego sekwencjonowania,
- baz pochodnych, zawierających interpretacje powiązań genetycznych z cechami fenotypowymi, skorelowanych z bazą surowych danych genomicznych,
- bioinformatycznych narzędzi do wielkoskalowej analizy genomów."

Ze strony Politechniki:

"Do czego wykorzystywana będzie Genomiczna Mapa Polski?
Genomiczna Mapa Polski stanowić będzie genetyczny opis populacji polskiej możliwy do wykorzystania w badaniach krajowych, ogólnoeuropejskich i ogólnoświatowych. Genomiczna Mapa Polski ma stać się standardem stosowanym w projektach genomicznych i genetycznych prowadzonych dla populacji polskiej, np. w zakresie opracowywania nowoczesnych podejść diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych w medycynie spersonalizowanej.

Kto i na jakich zasadach będzie miał dostęp do Genomicznej Mapy Polski?
Dostęp do baz danych i narzędzi udostępnionych w ramach Genomicznej Mapy Polski będą mogły uzyskać jednostki naukowo-badawcze, podmioty gospodarcze (np. firmy biomedyczne i farmaceutyczne), organizacje pozarządowe oraz użytkownicy indywidualni spoza sektora nauki i gospodarki. Dostęp do Genomicznej Mapy Polski będzie możliwy w ramach współpracy naukowej z ICHB PAN i Politechniką Poznańską lub po wykupieniu licencji użytkownika. O udostępnieniu infrastruktury (w tym danych) decydować będzie Rada Naukowa Konsorcjum, złożona z przedstawicieli członków Konsorcjum (ICHB PAN, Politechniki Poznańskiej, Centrum Badań DNA sp. z o. o.) oraz osób o uznanym autorytecie naukowym spoza Konsorcjum. Rada będzie mogła odmówić zgody na udostępnienie infrastruktury ze względów etycznych oraz bezpieczeństwa."

Czyli jeżeli jakiś koncern światowy będzie chciał opracować bardzo skuteczną szczepionkę (terapię genową) adresowaną do wybranej populacji zamieszkującej określony obszar to będzie miał wszystko podane na talerzu. Domyślam się że podobne badania unia europejska przeprowadza w całej europie a koncerny światowe pod egidą who na całym świecie.
cyganka prawdę Ci powie11.08.2022, 03:54
Świat się zmienia a ludzie tracą rozum i instynkty samozachowawcze. Kiedyś żeby prowadzić podobne badania niemcy musieli podbić kraj i kolbami karabinów motywować reprezentacyjną grupę ludności. Obecnie honorni górale, zaczadzeni telewizją, dla prestiżu sami będą ustawiać się w kolejce do badania. Ludzie peselu nie chcą podawać i boją się spisu powszechnego ale swój profil dna oddadzą z dumą i radością. Ot, taki znak czasów. Widać depopulacja nie jest wyssana z palca i ma racjonalne uzasadnienie.
Obserwator10.08.2022, 23:57
DOBRZE mówili że górale za bardzo odporni byli na wirusa . I trzeba wyprodukować specjalnie dedykowaną chorobę dla nas .
Smok10.08.2022, 23:12
Kto ma odrobinę oleju w głowie to nawet z przekazów medialnych głównego ścieku i propagandy wyłapał już, że wojna będzie się toczyć także na terytorium RP.
Sceptyk10.08.2022, 22:24
Po co to komu napewno nie skorzystam z tej okazji pobierali juz przeciez z powodu srowida dna wtedy nie badalem sie i teraz tez absolutnie
Pershing10.08.2022, 22:03
A ja wieżę i chętnie dam nie boję się spiskowych teori tacy jesteście mądrzy a i tak korzystacie z telefonu i Internetu gdzie każdy może was prześwietlić nie jesteście tacy wyjątkowi jak się wam wydaje
Gen10.08.2022, 21:30
Biyda bedzie pobadać kie pić nie wolno. A wyniki tych, którzy zdatni do badania będą wykażą, że górale w genach mają abstynencję. Ależ się pewien kapelan ucieszy.
W CZYJE RĘCE TRAFIĄ TE DANE ?!?!10.08.2022, 18:36
Przed wojną już Niemcy badali i jak się to skończyło ?!

Kto chce dawać niech sobie daje DNA do badania, ale ja im nie wierzę !!!
I BASTA !!!
Bobok10.08.2022, 17:12
Nie ma co badać. Wyniki znane od lat. Wyjdzie, że to etnicznie część narodu rumuńskiego, z domieszką ruską i germańską. Czyli wyspa na słowiańskim morzu zaczynającym się na linii Nowy Sącz - Ochotnica - Rabka - Sucha.
Dalej już tylko pozostaje powołanie Podhalańskiej Republiki Ludowej (PRL), stawianie pomników Wackowi K. i okrzyki "Chwała Podhalu, Zbójnikom chwała","Cepry - chlo".
Osiol10.08.2022, 16:17
Wszyscy zbierają DNA do czego do przeszczepów a to wymazy a to próbki rakowe do Anglii a dane wyciekają jak z wojska z dziwnych fundacji ,banków i czego tam jeszcze
Od kilku lat to obsesja zbierania danych o wszystkim o wszystkich i zapewnianie że dane są bezpieczne
To jak z spisem powszechnym wszystkie dane dostępne .....i wiarygodne a połowa niespisana.... I z połowy danych wróżenie z fusow
Skok w bok10.08.2022, 15:55
Co jeśli dociekliwy dowie się, że ma innego ojca? W mojej wsi były takie przypadki nagminne, trzy pokolenia wstecz i mogę podać 10 takich przypadków bez badania.
Jakub10.08.2022, 15:46
już kiedyś byli tutaj tacy jedni - podczas ostatniej wojny co tu robili takie badania.
ciekawski10.08.2022, 15:27
Cholera! Strach się bać jakie będą wyniki!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl