16.08.2022, 16:47 | czytano: 16119

W Mieście rusza pięć inwestycji. "To największe inwestycje jakie zaczynamy w Nowym Targu"

zdj. Sabina Palka
NOWY TARG. Dziś nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy oraz rozpoczęcie inwestycji, które składają się na jeden projekt zatytułowany: "Przebudowa systemu drogowego wraz z infrastrukturą wod - kan., kanalizacją deszczową oraz oświetleniem na terenie miasta Nowy Targ".
Zadania dofinansowane zostały z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 16 mln zł. - To największe inwestycje jakie zaczynamy w Nowym Targu. Jesteśmy po przetargu, dlatego możemy dzisiaj oficjalnie przekazać plac budowy - mówił burmistrz Grzegorz Watycha.
Symboliczne rozpoczęcie inwestycji zorganizowano na terenie byłych zakładów NZPS, gdzie powstać ma kolejna Strefa Aktywności Gospodarczej.

SAG to jedno z pięciu zadań. Prócz utworzenia samej strefy w obrębie terenów przemysłowych po byłych zakładach NZPS, zadanie polega na dozbrojeniu terenów inwestycyjnych, przebudowie dróg wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, deszczową i oświetleniem. Pozostałe inwestycje to budowa sieci wod-kan. wraz z przebudową drogi i kanalizacji deszczowej na ul. Zacisze, budowa sieci wod-kan. wraz z przebudową drogi, oświetlenia i kanalizacji deszczowej na ul. Nadwodniej, budowa sieci wod-kan. wraz z przebudową drogi i kanalizacji deszczowej na ul. Kokoszków i przebudowa nawierzchni jezdni i chodników wraz z parkingiem na os. Oleksówki.

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie ponad rok temu. Wstępną promesę inwestycyjną na ponad 16 mln zł Miasto otrzymało w listopadzie ub. roku.

Pod koniec lipca br rozstrzygnięto przetarg. Wygrała firma SARIVO Infrastruktura z Krakowa - która wykona cztery z pięciu zadań. Będzie to remont prowadzony na ul. Zacisze (wartość robót - 3 mln, dofinansowanie ponad 1,6 mln), ul. Nadwodnia (koszt 6,3 mln zł, dofinansowanie ponad 3,8 mln), prace na Kokoszkowie (wartość 4,6 mln, a dofinansowanie 2,6 mln zł) oraz SAG (wartość zadania ponad 20,6 mln, dofinansowanie z Rządowego Funduszu blisko 2,6 mln, a z Regionalnego Programu Operacyjnego prawie 6,7 mln zł).

Inwestycje na Oleksówkach wykona firma z Rabki - wartość zadania 3,7 mln, dofinansowanie prawie 3 mln zł.

- Inwestycja duża i potrzebna. Może nie aż tak jak konieczność poprawy komunikacji, ale chcemy zmodernizować kanalizację, poprzez kompleksową przebudowę ulicy Zacisze, gdzie powstanie także 10 miejsc parkingowych i odprowadzenie wód opadowych. Tam był duży problem także z wypłukiwaniem nawierzchni. Podobne prace prowadzone będą na ul. Nadwodniej i ostatnim odcinku Kokoszkowa i Oleksówek, gdzie od kościoła na Kowańcu do stacji Długa Polana powstanie także chodnik i wyremontowany zostanie parking - wymieniał burmistrz.


Wręczając prezesowi firmy SARIVO Maciejowi Czajkowskiemu dokumenty, burmistrz dodał: - Chodnik na Kowańcu to znacząca poprawa bezpieczeństwa. Będzie on prowadzić do stacji narciarskiej, a kiedyś do Bramy w Gorce i tłumy będą nim dreptały. - Postaramy się terminowo i zgodnie z oczekiwaniami zrealizować wszystkie zadania - zadeklarował prezes krakowskiej firmy.

Wszystkie inwestycje w ramach projektu "Przebudowa systemu drogowego wraz z infrastrukturą wod - kan., kanalizacją deszczową oraz oświetleniem na terenie miasta Nowy Targ" to koszt rzędu 38 mln 354 tysięcy. Z Polskiego Ładu - Nowy Targ otrzymał 16 mln 150 tys., dofinansowanie z RPO - 6 mln 700 tys, a wkład własny Miasta to 15,5 mln zł.

Nowy Targ otrzymał też dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - stąd obecność prócz parlamentarzystów Anny Paluch i Jana Hamerskiego - także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego - Tomasza Hamerskiego oraz sejmiku województwa - Jana Piczury. - Województwo jest do dyspozycji. Dialog między sejmikiem, a samorządem Nowego Targu jest bardzo dobry. Jesteśmy po to by pomagać - mówił radny wojewódzki Piczura.
Sprawa nielegalnego odprowadzania toksycznych ścieków

Odnosząc się do budowy SAG, Grzegorz Watycha powiedział: - To też odpowiedź na problem ostatnich dni i tygodni - zanieczyszczenia, które spływają z kanalizacji odwodnieniowej. Tu są jakieś nielegalne zrzuty. Modernizacja całego zbiornika wody opadowej powinna nam pomóc w likwidacji takich zagrożeń dla środowiska.

Mowa o powtarzających się przypadkach wypuszczania niebezpiecznych, chemicznych odpadów, które bezpośrednio trafiają do potoku Czarny Dunajec. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie, miedzy innymi w artykule Ścieki garbarskie wciąż płyną do Dunajca.

Mniej optymistyczny od burmistrza jest dyrektor MZWiK. Zdaniem Dariusza Latawca zakres rozpoczynającej się inwestycji zaledwie "dotknie" teren, na którym dochodzi do nielegalnego wypuszczania ścieków. Dopiero kolejny projekt - zaplanowany na lata 2023-24 daje szansę na prawdziwe uporządkowanie sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie byłego kombinatu.

Wspomniany "drugi projekt" dotyczy kolejnego naboru do Polskiego Ładu. - W tym drugim rozdaniu do samorządów z powiatu nowotarskiego popłynie 167 mln zł. To pokaźna kwota - zaznaczyła poseł Anna Paluch.

W ramach drugiego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład, Miasto już otrzymało wstępną promesę na dwa zadania. Pierwsze to "budowa, przebudowa, remont systemu sieci wodno-kanalizacyjnych na terenie miasta Nowy Targ" - na kwotę 12 mln 350 tysięcy (deklarowany udział własny samorządu to 650 tysięcy zł). Drugie to budowa kanalizacji deszczowej na ul. Willowej oraz ul. Grel " - na kwotę blisko 5 mln. Tu wkład własny Miasta wynosi ok.15 procent.

Realizacja tych inwestycji przewidziana jest na lata 2023/24.


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wojtek13.10.2022, 00:33
A co z kanalizacją na ul. Krakowskiej?
Andrzejx4818.08.2022, 17:47
Największa gwiazda lenistwa propagandy gwiazda podszywania się pod zasługi innych gwiazda kłamstwa i obłudy Paluch zawsze i wszędzie gdzie można zrobić sobie zdjęcie propagandowe ile to ona robi śmierdzący leń nie wspomnę o Hamerskim
wiesiek18.08.2022, 10:11
Co do zanieczyszczenia rzeki proszę o zgłaszanie na piśmie za potwierdzenie. Widać, że rządzący nie panują nad bezpieczeństwem państwa a zajęci są nawoływaniem do sankcji przeciw Rosjanom.
Jolka18.08.2022, 07:51
Powiedzcie mi, czy Hamerscy to rodzina, czy "nie jednemu psu Burek".
Mm17.08.2022, 20:39
I kot tej pani płaci za podróże po Podhalu czyżby my
ja też wiem17.08.2022, 20:16
@ venti
Ale Paluchowa wie kiedy kończy się kadencja "knesejmu".
Taczka17.08.2022, 19:38
A co z halą sportową? Co z północną obwodnicą, co z remontami dróg? Podtatrzańska, Grel, Parkowa to jeden wielki dramat!
Taczka17.08.2022, 19:38
A co z halą sportową? Co z północną obwodnicą, co z remontami dróg? Podtatrzańska, Grel, Parkowa to jeden wielki dramat!
Żenada17.08.2022, 13:27
A ty Stasiu nie sądzisz że sam powinieneś finansować ten dreptak do bramy?
Żenada17.08.2022, 13:27
A ty Stasiu nie sądzisz że sam powinieneś finansować ten dreptak do bramy?
Żenada17.08.2022, 13:24
A ty Stasiu nie sądzisz że sam powinieneś finansować ten dreptak do bramy?
Rena17.08.2022, 12:48
Kolejna wpadka Watychy o ściekach z byłego nzps. A na konwencji wyborczej uśmiechnięta pani mu nie przeszkadzała? Nie miał wiedzy?
węgiel +17.08.2022, 09:40
Nie potrzebny samorząd
potrzebni nieudacznicy - Anna Paluch i Jan Hamerski ( jak działali w samorządzie to my pamietamy)
PiS zlikwiduje samorządy, dlatego chcą przesunąć wybory samorządowe
avivat17.08.2022, 09:24
Najlepsze zdanie burmistrza: "tu są jakieś(!) nielegalne zrzuty". I co? I nic! To jest właśnie władza miasta!
taka prawda17.08.2022, 09:23
No tak, tylko Polski Ład ma byc finansowany z KPO, które w wyniku powierzchownych zmian prawodawczych jest nadal wstrzymane....UE nie nabierze się na zmianę literalną Izby Dyscyplinarnej na inną izbę...Dziwne to jest, że nasi rządzący w tak naiwny sposób chcieli nabrać Komisję Europejską.
Pis ior17.08.2022, 05:32
Zdjęcie beż paluszkowej to zdjęcie stracone , ale to już koniec nie ma już nic ...
ortografii trzeba by się uczyć redaktorku17.08.2022, 03:49
...samorżadów
Autorposta17.08.2022, 01:42
Pytanie przy okazji przejazdu ulicą Sikorskiego - panowie i panie z urzędu miasta...Dlaczego całą noc działają światła w miasteczku komunikacyjnym przy drodze na lotnisko natomiast przy dworcu albo na Szaflarskiej nie działają?Czyżby znowu Unia dała kasę i trzeba wszystko wykorzystać???Pozdrawiam...
abc16.08.2022, 21:58
A to już nie ma na co wydać pieniędzy podatników?
Współwłaściciel bramy16.08.2022, 21:53
Brama Gorc to prywatna inwestycja i droga miał być od waksmunda
Osiol16.08.2022, 21:44
Będą wręczać klucze do tej bramy czy drzwi do lasu????
A do czasu końca inwestycji można zrzucać ścieki??? To tyle pieniędzy w tych czasach trudnych w kieszeni zostaje.........
Lucek16.08.2022, 21:05
trza się lansować i dobrze bawić, a Polska - nasza ojczyzna ginie?.
SIEKIERA16.08.2022, 20:36
Przeciez idzie wojna...
STAŚ16.08.2022, 20:29
Gdy robota zostanie wykonana, ocenimy. Póki co, duży plus, najlepszy deptak do Bramy w Gorce ! Radny Jan - zadziałał + była dyrektor Orlego Gniazda !
Działać !
Obatel Czarnecki16.08.2022, 19:15
Już niedługo Paluchowa... już niedługo. Ale z domu będzie ciężko wyjść ze wstydu. Skończy się lansik za wydrukowane pieniądze... Ja ci już współczuję. Co taka miernota, sługus kaczora zrobi w tym wieku. Zostawić taki syf ludziom przez tyle lat "rządzenia". Jak ludzie zaczną głodowować i marznąć to cię znajdą z tym twoim głupim uśmieszkiem. A podobno Polska była w ruinie, to ciekawe skąd wzieliscie na te całę rozdawanictwo. E, szkoda pisać. Mądry to widzi i wie, a ciemnemu to wystarczy TVPkur..wizja i już ma kraj bogaty i bez ścieków w Odrze. Tylko tak bardzo żal tej Mojej Ojczyzny, gdzie jeden niespełna rozumu przy pomocy paru agentów sowieckich wpycha nas w objęcia Putima-zbrodniarza. Pytam się ciebie Paluchowa, w imię jakich to wartości my mamy iść na wschód. Może będziesz miałą choć raz odwagę to powiedzieć ludziom, a nie tylko gwiazdożyć rozdając nasze współne pieniądze.
nowotarżanin16.08.2022, 18:20
czekajcie aż znowu garbarnia z kombinatu spuści ścieki do Dunajca i bedzie druga Odra
Ja16.08.2022, 17:52
Nie robisz - źle, robisz też źle.
wera16.08.2022, 17:50
Zgadzam się z @Mieszkaniec. Myślcie już nad północna obwodnicą Miasta bo w długi weekend nie dało się przejechać św. Anny i Kowańcem między rondami.
karaluch16.08.2022, 17:26
Że tez nic nie trzeba budować naprawiać na blokach no bo po co
Obiektywny16.08.2022, 17:25
Ciotka już musiała się pokazać no bo jakby inaczej
Mieszkaniec16.08.2022, 17:17
Kiedy północna obwodnica? Cały ruch turystyczny i wioskowy skierowany został na ulicę Św. Anny i Grel!
Qwerty16.08.2022, 17:10
A kiedy chodnik i oświetlenie na ulicy Kokoszkow Boczna??? Samochody pędzą góra dół. Ani chodnika ani kanalizacji deszczowej. Rzeka płynie zabiera pobocza a w nocy ciemno jak w 4 literach. Dramat
venti16.08.2022, 17:01
Przecież Paluchowa nie ma pojęcia na temat budownictwa!!!!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl